m tHHË m Europa ziet niets in nieuw asielbeleid NIEUWS 7 OZCAN AKYOL DeATP-top1000 de wereld", weet Paul Monteban, de nummer 777 van de wereld. „Voor sommige spelers is het een verleidelij ke keuze: zal ik een dubbeltoernooi winnen voor tientallen of enkele hon derden euro's of een wedstrijd verko pen voor 5.000 euro?" In de Futures zijn dan ook het eer ste kwartaal van 2016 de meest ver dachte partijen gemeld bij de Tennis Integrity Unit. 24 bij de mannen, 10 bij de vrouwen, zo'n driekwart van de in totaal 48 verdachte partijen. In Challengers gaat het om 12 partijen, op de ATP-tour om nul. De talentvolle Amsterdammer Co lin van Beem (24) speelde in april in Marrakech een Futurewedstrijd tegen de 31-jarige Marokkaan Lamine Oua- hab, een cultheld binnen de tenniswe reld. Zowel Van Beem als zijn reis- maatje Lennert van der Linden won nen de eerste set, maar verloren daar na kansloos de tweede en derde. „Hij zal het eerste setje wel verkocht heb ben, dachten we allebei", aldus Van Beem. „Iedereen lult met elkaar. We zijn niet allemaal achterlijk. Match fixing gaat als een lopend vuurtje door het circuit." Meerdere spelers zeggen te zijn be- VERDACHT naderd via sociale media. „Ik kreeg een bericht op Facebook, of ik wat geld wilde verdienen. Ik ben daar niet op ingegaan en daarna is dat account verwijderd", zegt een speler, die schrikt van zijn eigen woorden. „Ik had dit eigenlijk moeten aangeven na tuurlijk." Als iemand via Facebook aan een tennisser vraagt hoe het met zijn en kel gaat, is dat dan een gokker of een oprechte fan? Robert Jan Schumacher, woordvoerder van de Nederlandse ten- nisbond KNLTB, geeft aan hoe moei lijk de materie is. „Een tennistalent kan ook naïef zijn, dus dit draait ook om bewustwording. Daar proberen wij aan mee te helpen. We informe ren onze tennissers zoveel mogelijk over dit soort criminaliteit." „Verdacht gokgedrag alleen maakt een speler niet schuldig", zegt Schu macher. „Aan de andere kant leeft er frustratie bij de bond, om zoveel indi rect bewijs te zien zonder dat er kant en klaar bewijs uit komt. Wij willen ook dat de rotte appels eruit geplukt worden." Column Ebru Umar is weer terug in Nederland, na een balling schap van twee weken in Turkije, het uitvloeisel van een paar kritische tweets aan het adres van president Erdogan. Het einde van haar landarrest is een triomf, maar haar clash met de Turkse overheid heeft ook een angst bevestigd, namelijk dat de lange arm van Ankara wel degelijk bestaat. Dat is ook de reden dat ik als Ne derlandse schrijver met Turkse ouders de afgelopen weken terug houdend in de media was. Ver schillende talkshows, van De We reld Draait Door tot Pauw en RTL Late Night, hebben me vanaf het incident met de Duitse satiricus Jan Böhmermann, de man die een lasterdicht over Erdogan schreef, herhaaldelijk gebeld om het een en ander toe te lichten - zoals ik in het verleden altijd deed. Maar ik durfde niet meer. Ben ik laf? Ik zou het eerder pragmatisch noe men, want deze zomer ga ik weer naar Turkije. De tickets en het ho tel had ik al betaald vóór de Turk se pogrom tegen buitenlandse cri ticasters was begonnen. Dat de angst voor Erdogans in lichtingendienst niet onterecht is, ook niet als je in het nietige De venter woont, heeft het treurig- stemmende voorval met Ebru Umar wel bewezen. Door mijn co lumns en mediaoptredens werd ik vorig jaar al verdacht gemaakt op de Turkse nationale televisie, ont ving ik corrigerende mails van Ka merleden met dezelfde roots en was er altijd een douanier op een Turkse luchthaven die me puur uit pesterij langer vasthield. Ik heb niet zoveel met mijn Turkse identiteit: ik voel mij Ne derlander. Maar het is nu eenmaal een feit dat mijn ouders wél uit het land komen, daar een vakantie huis bezitten en er uiteindelijk ook begraven willen worden. Dit zijn voor mij allemaal factoren die een definitieve breuk met Turkije bemoeilijken, of beter gezegd: praktisch onmogelijk maken. Die niet te verloochen band moet ook de reden zijn geweest dat Ebru Umar er nog regelmatig kwam. Zij zal op korte termijn waarschijnlijk niet meer naar het land reizen, in elk geval tot er een nieuw regime komt. Tot die tijd moet ook ik op mijn woorden letten. Alles wordt gezien. Niets blijft onopgemerkt. Ik heb niet zoveel met mijn Turkse identiteit Dat geldt ook voor het kernpunt ervan, de 'solidariteitsbijdrage' van 250.000 euro per vluchteling die landen straks moeten betalen als ze zelf geen vluchtelingen wil len opnemen. Vicecommissievoor- zitter Frans Timmermans en zijn collega van Migratie Avramopou- los willen met die superboete de vluchtelingonvriendelijke lidsta ten uit Midden- en Oost-Europa tot een minimale vorm van solida riteit dwingen, maar het Europar lement vindt dat een foute aan pak. „Je verantwoordelijkheid afko pen is geen solidariteit", aldus Ro berta Metsola namens de EVP, de grootste fractie. „Boetes kosten de belastingbetaler weer geld. Pak niet-solidaire landen hun stem recht af', adviseert Laura Ferrara van het eurosceptische EFDD. „We hadden meer ambitie ver wacht, de lat moet hoger. Zes lan den die 80 procent van de vluchte lingen opvangen is geen solidari teit", aldus Timmermans' eigen so ciaaldemocraten. Timmermans en consorten zullen niet onder de indruk zijn van de kritiek. Ze hadden zelf ook meer gewild, maar stuiten op een muur van verzet bij vooral de Mid den- en Oost-Europese landen. Die voeren zelfs bestaande sprei dingsafspraken niet uit, laat staan dat ze instemmen met automati sche spreiding. Meer- busch, 11 augustus 2014 donderdag 12 mei 2016 door fixers benaderd telt 16 Nederlanders, niet bekend daarvan zijn: met benaderd Van deze 14 spelers zeggen 10 zeker te weten dat matchfixing in het tennis plaatsvindt Tampere, 22 juli 2014 Antal van der Duim verliest in twee sets van Elias Ymer, een uitslag waar opvallend veel gokkers vooraf op hadden ingezet. Boy Westerhof ver liest in twee sets van Pedja Krstin. Ook op die wedstrijd was veel ingezet. Van boven naar onder: Antal van der Duim, Boy Westerhof, Gianni Mina en Thiemo de Bakker. FOTO'S ANP/EPA Met medewerking van Victor Schildkamp Turijn, 19 april 2016 Mark Vervoort dub belt met de Belg Yan- nick Mertens tegen de Italianen Eremin en So- nego. Ze verliezen in twee sets. Tijdens de Challengerwedstrijd worden er verdachte gokpatronen en een extreem hoge inzet van gokkers geconsta teerd. @OzcanAkyol Ben ik laf? Brussel wil 'het beste asielbeleid ter wereld', maar het Europese Parlement heeft er gisteren ge hakt van gemaakt. Frans Boogaard Straatsburg Antal van der Duim wint na een set en een break achterstand van Boy Westerhof. Gokkers hadden ton nen ingezet op zijn winst tijdens het Chal- lengertoernooi. San Juan, 14 oktober 2014 Thiemo de Bakker speelt op zijn fa voriete ondergrond, gravel, tegen de lager geklasseerde Gianni Mina. Hij verliest in twee sets. Veel gok kers hadden die uit komst voorspeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7