op een nieuwe Eppo Schothorst hosternokkf. ZEELAND 17 Ik moest aan de wethouder laten zien dat karate om zelfbeheersing draait „Het G-karate heeft nog een lang weg te gaan, maar in België zijn ze daar veel verder mee. Dus daar haal ik de nodige know-how van daan. Het is heel bijzonder om met mensen met een beperking te mogen werken en onderschat ook niet hoe belangrijk dit is voor hun controle en zelfvertrouwen." Goes. „Omdat de sport nog onbe kend was in Nederland, moest ik aan de wethouder en een aantal raadsleden laten zien dat karate om zelfbeheersing draait. Ik kon precies op zijn stropdas stoppen en dat gaf de doorslag!" Een jaar later breidde Hart hoorn uit met scholen in Middel burg en Zierikzee. „Eén van mijn eerste leerlingen in Middelburg was Johnny Malawauw. Toen ik buiten de provincie ging werken heeft hij de plaatselijke karate- school van mij overgenomen en die runt hij nu nog steeds." Hart hoorn trok in 1965 naar Den Haag, waar hij aan de hand van de be faamde Japanse sensei Kase het shotokan karate op de kaart zette. In 1968 was Harthoorn actief als internationaal scheidsrechter in Rome. Een primeur. Met zijn tas vol karate-bagage was hij in 1979 ook één van de medeoprichters van de KBN. Daar vervulde hij vanaf de oprichting tot op heden diverse functies, van voorzitter tot scheidsrechterscommissie en van de lerarenopleiding tot zijn huidi ge functies al coördinator dan-exa- mens en de werkgroep G-karate. Harthoorn mag met recht de pionier van het shotokan karate in Nederland genoemd worden. Hij introduceerde niet alleen de sport in Nederland, maar zet zich ook al ruim vijftig jaar actief in op vele fronten. In januari ontving Hart hoorn tijdens de nieuwjaarsrecep tie van de KBN zijn achtste dan. Samen met internationaal scheids rechter Jaap Smaal is hij de enige in Nederland met deze 'onder scheiding'. En niet geheel toeval lig is Smaal een voormalig leerling van Harthoorn. KBN-voorzitter Herman van der Meulen stak de loftrompet over hem: „De bijdra gen van Hans Harthoorn aan het karate in Nederland zijn groot en bijna te veel om op te noemen. Vanaf het begin tot op heden heeft hij zich altijd positief inge zet voor de KBN en de bond laten profiteren van zijn enorme ken nis." „De mentaliteit is veranderd. Niet alleen hier, maar in het hele voetbal. Van jeugd tot senioren", stelt vrijwilliger Eddie van de Stol- pe (66). Hij is druk in de weer met de thee voor tijdens de rust van het eerste team, dat op dat mo ment thuis speelt tegen Vosmeer (10-1-nederlaag), maar heeft voor de krant wel even tijd. „Vroeger deed je er van jongs af aan alles voor om het eerste te halen. Je streed voor je club." Die uitspraken typeren het ka rakter van Van de Stolpe, een vere nigingsmens pur sang. Al meer dan dertig jaar zet hij zich in voor 'zijn' Boys. En dan vooral in min dere tijden. „Je kunt de club toch niet aan zijn lot overlaten?" Hij en zijn collega's krijgen loon naar werken, sportpark Zijpe ziet er namelijk spik en span uit. Mo menteel worden de velden gereno veerd en onlangs heeft het club huis al een flinke opknapbeurt ge kregen. „Allemaal zelf gedaan, met vrijwilligers", vertelt Jan- Kees Schrier (46), die het kantine- beheer voor zijn rekening neemt. Net als Van de Stolpe is Schrier een bezig baasje bij Hansweertse Boys. Naast zijn werk in de kanti ne is hij ook coördinator van de oudere jeugd én penningmeester. „De sportieve resultaten vallen te gen", sipt hij enigszins. Om vervol gens trots verder te gaan: „Maar we hebben wel een schitterende accommodatie en zijn financieel kerngezond." Dat lijkt de grootste drijfveer te zijn van de vrijwilligers die zich met man en macht inzetten: trots. Dat blijkt helemaal wanneer Andries den Hollander (69), oud-speler en al bijna zestig jaar bij de club betrokken, begint te vertellen. Met de passie in zijn ogen denkt de clubman, even daar voor nog dartelend langs de zijlijn als grensrechter bij het eerste, te rug aan vroeger. „Als klein jongetje, nog te jong om lid te worden, kwam ik al kij ken", zegt Den Hollander, die ook druk is met het organiseren van de jubileumfeesten. Hij heeft ze al lemaal meegemaakt, de helden van weleer. En ze hebben duide lijk indruk op hem gemaakt. Voor al in het jaar 1956, toen 'zijn' club via een beslissingswedstrijd tegen Breskens promoveerde. „Mis schien des te meer omdat ik zelf nog maar een klein mannetje was." Later volgden er meer succes sen. Niet eens zo heel lang gele den, toen nog in het zondagvoet bal, werd de club regelmatig kam pioen in de vijfde klasse. Vaak ge volgd door degradatie, dat wel. Maar nu is het voor de jarige club nog even wachten op succes. „Want er is ook niet veel oudere jeugd die klaar staat om het eerste te versterken", geeft Schrier aan. „We hebben nu bijvoorbeeld een B-elftal, maar daarvan stoppen er vijf." De hoop is dus vooral gevestigd op de allerjongste leden. Die staan onder leiding van coördinator Frank Quakkelaar (38), een kind van de club en tevens lid van de jubileumcommissie en het algeme ne bestuur. „We zijn druk aan het werven op scholen en geven daar naast open trainingen, die vrij te volgen zijn", zegt hij. Momenteel heeft de club mini's, F-jes, E-tjes en D-tjes. „Er komen steeds meer jonge leden bij. En er loopt zeker talent rond." Aan fuseren wil de club niet denken. „We halen zelfstandig de tachtig", klinkt het. En daarom ho pen de trotse vrijwilligers, de steunpilaren van Hansweertse Boys, dat de jeugdafdeling weer snel aansluiting vindt met het eer ste. Ze hopen, na al die jaren, op een nieuwe Eppo Schothorst of Nic. van Ingen. donderdag 12 mei 2016 @Een overzicht van de overschrijvingen in het amateurvoetbal staat op onze site www.pzc.nl/sport Een overzicht van de overschrijvingen Wie is de topscorer binnen het Zeeuwse amateurvoetbal na de winterstop? Het ant woord vind je vandaag op het blog RudeStats liep in Nederland voorop nog an toe Urste Yerseksche Koenckelpot Fanfare c—Anno 1992 C— Hans Harthoorn (72) is veel te vinden op de camping in Wemeldinge. marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71