SPORT Hopen 16 ZEELANE Sterke atleten aan de start bij ZLM Don Stadsloop Gestopte T olhoek stapt toch weer op zijn motor Hans Harthoorn (72) is één van de twee Nederlanders met de achtste dan. Hij is daarmee beloond voor zijn vele verdiensten voor de karatesport. HANS HARTHOORN KARATELERAAR A Thoolse jeugd wint Periodetitel MZC'11 Derby al op zaterdag ensei Hans Hart hoorn (72) intro duceerde in 1964 het shoto- kan karate in Ne derland. De Goe- senaar was de eerste internationale scheidsrech ter uit Nederland en is mede-op- richter van de Karate-do Bond Nederland (KBN). Recent ont ving hij zijn achtste dan, een ho ge graad binnen de van origine Ja panse sport. Als Harthoorn begint te praten over karate, neemt hij het woord 'vechtsport' heel bewust niet in de mond. „Ik prefereer de Engel se term 'Martial Arts', dat dekt de lading beter. Bij karate draait al les om controle en zelfvertrou wen door vorming. 'Do' betekent van leren naar zelf creëren", al dus de sensei, die nog altijd ac tiefis als karateleraar op zijn ei gen academie. Harthoorn begon op tienjarige leeftijd met judo bij de sport school van Felix Janssens in Goes. Tijdens een judotrip naar Antwerpen, begin jaren 60, GENIETEN VAN ZEELAND kwam hij voor het eerst in aanra king met karate. „Daar stond een makiwara. Die hadden wij nog nooit gezien, dus ik vroeg wat dat was. 'Een opdonderplank van karate, heel gevaarlijk', zei de plaatselijke leraar Francois van Haesendonck." Die had het kara te naar België gehaald, nadat de sport eind jaren 50 in Europa werd geïntroduceerd. „Karate sprak me direct aan en dus ben ik in Antwerpen gaan trainen bij Van Haesendonck. Op zaterdagochtend stapte ik om 10.00 uur op de trein naar Bergen op Zoom, om vanaf daar via een Belgische stopbus om 14.15 uur aan te komen in Antwerpen, ter wijl de training pas om 16.00 uur begon. Destijds zat ik in de Ne derlandse judo-kernploeg en in de tussenliggende tijd waren daar judotrainingen, dus ik vroeg of ik even mee mocht doen. Zo ben ik daar in contact gekomen met judoleraar Leo Aarts en wed strijden gaan judoën voor dat team." Stropdas In 1963 vond Harthoorn het tijd om de sport in Nederland te ver breiden en dus vroeg hij aan Fe lix Janssens om in zijn sport school karatelessen te mogen ge ven. Dat werd een succes en niet veel later stond de eerste Neder landse shotokan karateschool in Dat clubliefde nog bestaat, be wijst voetbalvereniging Hans weertse Boys. Sportief gezien gaat het de club niet voor de wind, maar een vaste kern vrijwilligers doet nog dagelijks zijn best de kar te trekken. Met resultaat, want de dorpsclub bestaat deze week 75 jaar. Waar Hansweertse Boys vroe ger in het zondagvoetbal werd ge vreesd, met illustere namen als Ep- po Schothorst en later Nic. van In- gen, voetbalt de dorpsclub tegen woordig in de vierde klasse op za terdag. Wekelijks is het maar de vraag of er genoeg spelers voor het eerste elftal zijn. donderdag 12 mei 2016 MIDDELBURG De belangstelling voor de ZLM Don Stadsloop in Middelburg is groot. Voor de wedstrijd over 7,5 kilometer van vrijdagavond hebben zich al 550 atleten inge schreven. Bij de vrouwen komen onder an deren Monique Verschuure, Leonie Ton, Loura Kleinepier, Carolien van de Kreeke, Marian ne de Kok en Paola van Gilst in actie. Bij de mannen zijn Tim Pleijte, Erwin Harmes, Martijn de Kok, Ronnie Overgaauw, Tim van de Broeke en Sven Vermeulen van de partij. Er hebben zich ook 62 teams ingeschreven. Het parkoersrecord staat bij de mannen op naam van Tim Pleij te (22.06 minuten in 2015). Ka mille Soud liep bij de vrouwen in 2004 een tijd van 26.27. Na-inschrijven is nog mogelijk tot vrijdag 19.15 uur en voor de Jeugd Sportfonds Zeeland trim- loop tot 18.45 uur. De start van de Jeugdloop is om 19.10 uur, de ZLM Don Stadsloop begint om 20.00 uur. Start en finish zijn op de Markt in Middelburg. Wegracer William Tolhoek is weer begonnen, keessiroo 'S-HEER ARENDSKERKE Wegracer William Tolhoek zal zaterdag aan de start staan in Assen. De 38-jarige coureur uit 's-Heer Arendskerke doet mee aan de strijd om de Open Weg racecup (OW Cup) in de klasse Supersport 600. Het bloed kruipt blijkbaar waar het niet gaan kan, want Tol hoek had vorig seizoen aange geven dat het na een enkel breuk over en uit was. Het hele seizoen 2015 moest hij revalide ren en na een carrière van meer dan dertien jaar vond de Suzuki-rijder het wel genoeg. Toch liet de racerij hem niet los. Ook stond zijn wedstrijdmo tor nog steeds klaar in de schuur. Begin dit jaar liet de Bevelan der zich al een paar keer zien tij dens de Van Zon races op het circuit in het Belgische Zolder. Daar begon het toch weer te kriebelen en zijn enkel was geen probleem, dus werd er thuis overlegd om toch maar voorzichtig aan een aantal ra ces te beginnen. Tolhoek zal enkele wedstrijden binnen de OW Cup rijden. Ook neemt hij deel aan de Van Zon Cup in België. THOLEN De Thoolse jeugd voetbalselectie is klaar voor het toer nooi op tweede pink sterdag. In de laatste oefenwedstrijd werd met 8-4 gewonnen van RCS D1. Maan dag is in Poortvliet het proftoernooi met deelnemers als Feye- noord, Sparta en FC Utrecht. De eerste wedstrijden begin nen om 11.00 uur. ZIERIKZEE De voetbalsters van MZC'11 in Zierikzee hebben zich ge plaatst voor de na- competitie. De ploeg sleepte via een 3-0-zege op MVV'58 de periodetitel in de derde klasse in de wacht. Zaterdag 14 mei treedt de Schouwse ploeg van trainer Ad- ri Franke aan tegen Monster. VLISSINGEN De wedstrijd tussen Patrijzen en Terneu- zen in de derde klas se A van het zondag voetbal wordt eerder gespeeld. De ontmoeting wordt in plaats van tweede pinksterdag (maan dag 16 mei) al op za terdag 14 mei afge werkt. De aanvang van de wedstrijd in 's-Heerenhoek is om 19.00 uur. Sensei uit Goes Menno Kole Wemeldinge Tijdens een reis naar Helsinki ont moette Hans Hart hoorn zijn vrouw Helena. Hij was op dat moment in Fin land aanwezig als chef d'equipe van het Nederlands team en als deelne mer aan de eerste internationale ka- ta-scheidsrechters- cursus. „De band met Zee land is weer ge groeid dankzij mijn vrouw. Zij vindt het heerlijk om hier oesters te ra pen of kreeft en mossels te eten. In Zeist hebben we een prachtig huis, maar daar kijk je bovenop een an der huis. Hier zie je de lucht en voel je de vrijheid. We brengen dan ook een groot deel van onze tijd door op camping Linda in Wemeldinge, waar we een stacaravan hebben op het mooiste plekje van de camping. De ge neugten des le vens kun je hier op de camping erva ren." Ook voor zijn kara- te-activiteiten komt Harthoorn nog regelmatig in Zeeland, bijvoor beeld om examens af te nemen na mens de nationale bond. Daniel Vervelde Frank Quakkelaar, Eddie van de Stolpe, Jan Kees Schrier en Andries den Hollander (vlnr) zetten zich vol in voor Hansweertse Boys. JOHAN VAN DER HEIJDEN Hansweert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70