Zierikzee logisch voor opvang BIRKENSTOCK fcl fcft SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Lichteffect geeft idee hoe hoog het water bij stormvloeden kwam Interactieve kaartenkamer Stadhuismuseum Zierikzee toont hoe Schouwen en Duiveland door de eeuwen heen letterlijk bewegen. Geweldig! Pas lag een klein kindje op de grond te zwemmen noldus van Anthonissen naar een plattegrond uit de zestiende eeuw. „Prachtige kaarten", zwijmelt Frenks terug de geschiedenis in. „Ik heb meer niet nodig om de verbeelding te laten spreken." Ze wijst op een dikke lijn tussen land en Oosterschelde. „Die lijn heeft Karei de Vijfde nog gevolgd. Schouwen bleef Hij had verstand van zaken en hart voor de zaak. Zo zijn er hier nog wel een paar geweest, maar de meesten waren vooral be zig met zichzelf te verrij ken. Het was een erebaan tje. Ze maakten zich vooral druk over het eten en drin ken en de beste plaats op de koets. Wel triest: toen Fokker in 1911 aan zijn boek begon, was de inkt nog niet droog of de volgende ramp diende zich aan op Duive- land." De nieuwe kaartenkamer wordt eind juni officieel in gebruik genomen. beeldschermen. Daarin blikt provinciebestuurder, senator, burgemeester en dijkgraaf Abraham Fokker (1857-1929) terug met het schrijven van zijn geschie denisboek over de eeuwige strijd tegen het water op Schouwen. „Dat begint er gens rond 1500, toen de eer ste dijken werden aange legd door de monniken", vertelt de museumconser vator. „Daarmee hebben ze een berg werk op hun hals gehaald, want die dijken moesten ook worden onder houden en betaald. Fokker was een goede dijkgraaf. De meesten waren vooral zichzelf aan het verrijken- De eerste stap in de 'kaarten kamer' van het Zierikzee- se Stadhuismu seum is een sprong in de golven. Conservator Veroni ca Frenks begint gelijk te grinniken om het nieuw in gebouwde lichteffect dat de vloedlijn op de vloer projec teert. „Geweldig! Kinderen gaan hier gelijk mee spelen. Pas lag een klein kindje op de grond te zwemmen." Aan de muur rondom prijken grote landkaarten van Schouwen en Duive land. Nageschilderd in de zeventiende eeuw door Ar- steeds maar vragen om geld voor dijkversterkin gen. Dus wilde hij op een zeker moment zelf wel eens zien wat ze met al zijn geld deden." De kaartenkamer geeft een beeld van de eeuwige strijd van de (voormalige) eilanden met het omringen de water. De voorheen stati sche presentatie is interac tief gemaakt. Frenks: „Tot voor kort liep het publiek even een rondje langs de kaarten en de oude wapen schildjes en dat was het wel. Het zegt de meeste mensen niet zo veel. Wat we nu hebben gedaan, is het verhaal achter die kaar ten er aan toegevoegd." Dat gebeurt onder meer aan de hand van een video op drie Zierikzee is, gezien de omvang en beschikbaarheid van voorzie ningen, de meest logische locatie om vluchtelingen op te vangen. Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) gooide die 'knuppel' woensdagavond in het hoender hok tijdens de vergadering van de commissie samenleving en be stuur. Meerdere partijen (VVD, CDA, PvdA en D66) gaven daarop aan Zierikzee eveneens de meest voor de hand liggende locatie te vinden. Op zeer korte termijn ko men de fractievoorzitters daarom opnieuw bij elkaar om knopen door te hakken over de opvang plek. Pas als een locatie bekend is, betoogden vertegenwoordi gers van diverse fracties, kun je 'eerlijk en open communiceren' met de bevolking en ook draag vlak meten. En dat zijn beide elementen waar eigenlijk alle fracties zwaar aan tillen. Alert! had het liefst ge zien dat er eerst een draagvlakme ting komt. Zinloos, klonk het her en der in de raadszaal. Je kunt heel positief staan tegenover op vang tot het moment dat het in je eigen achtertuin gebeurt. Als er voor een kern is gekozen, wil de commissie dat in rap tempo de dialoog met de bevolking wordt aangegaan en dat draag vlak wordt getoetst. Met het voorstel maximaal 225 vluchtelingen voor twee jaar te huisvesten, wijkt Schouwen-Dui veland van de wensen van provin cie en COA. Voor de ene partij is dat cijfer keihard, de andere par tij wil kijken wat er kan. www.bdstore.com donderdag 12 mei 2016 Fokker laat oude kaarten spreken over watersnoden Veronica Frenks geeft in de Kaartenkamer uitleg aan bezoekers Nellie Linders (links) en Truus van de Goor. dirk jan gjeltema —Veronica Frenks Marcel Modde Zierikzee Esme Soesman Zierikzee Achter de Houttuinen 34 Middelburg Made in Germany Tradition seit 1774

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68