Van koper tot rock uit Canada D Brassband 4 UI Beeldende kunst Kunstenaars Claudia Robles-Angel en Julius Stahl tonen op het IK-eiland bij de watertoren in Oost- Souburg het onzichtbare. Verslaggever Nico Out neemt plaats in een stoel die zijn hersenactiviteit zichtbaar maakt. Jonge musici laten zich inspireren door Pilgrim Fathers Meneer Vos is geen gewone vos Het is boeiend om te zien wat zich in mijn hoofd afspeelt Nico Out gaat dan het puur tonen van wat in mijn brein gebeurt. De vorm die zij kiest om een deel van mijn hersenac tiviteit zichtbaar te maken, staat haaks op die van de netwerkstruc tuur die ik voor me zie. Ik kan mij - door mijn blikrichting te veranderen - dus verbinden met een ander pa troon. Ik heb een keuze: verlies ik mijzelf in de oneindigheid van een onbegrensde wereld of richt ik mijn gedachten ergens op? Hoekpaviljoen Op 23 mei breekt Robles haar instal latie af om plaats te maken voor haar collega Julius Stahl. Die werkt al op het IK-eiland. Hij exposeert alvast in het hoekpaviljoen. Het meest opval lend zijn twee aan het plafond han gende zuilen die elk bestaan uit hon- mix van hard- en software de activi teiten zien en horen die zich in je hersenen afspelen. Je kunt het proces een beetje vergelijken met het maken van een e.e.g, een elektro-encefalo- grafie. Claudia Robles zet de elektrische impulsen alleen niet om in een gra fiek, maar in een ruimtelijke projectie die in beweging is. Vorm en snelheid hangen af van de aard van de prikkel. Ook de kleur varieert. Tempo en kleur worden door je eigen gedach ten veroorzaakt. Maar ook door prik kels die van buitenaf bij je binnenko men. Robles heeft namelijk een twitter- account waarop mensen reacties kunnen plaatsen. Die zet zij om in geluid en dat hoor je ook, samen met het aanzwellen en wegebben van het geluid van golven. Boeiend Het is boeiend te zien wat zich in mijn hoofd afspeelt. Maar er ontstaat een extra dimensie als ik besef dat dat dus - zonder dat ik er controle over heb - mede wordt bepaald door wat vanuit de buitenwereld op me af komt. Rechts van mij, in een andere hoek van de ruimte, flitsen vanaf een punt op de vloer uitwaaierende licht lijnen naar boven. Het contrast is be tekenisvol. Robles is een kunstenaar verder Kunstenaars deins den er nooit voor terug het onzicht bare zichtbaar te maken. Ze gaven heiligen een gou den halo en schil derden een tafel met een half gecon sumeerd ontbijt als symbool van ver gankelijkheid. Vincent Van Gogh vertaalde zijn zielenroerselen in vi brerende penseelstreken. En Mondri aan vatte het principe van 'dyna misch evenwicht' in asymmetrische composities van rechthoeken, lijnen en primaire kleuren. Stichting IK nodigde twee kunste naars uit die óók iets verbeelden dat gewoonlijk niet zichtbaar is: energie. Niet toevallig is dat ook het hoofd thema van het werk van Jan van Munster, die rond de watertoren in Oost-Souburg drie paviljoens liet bouwen waarin kunstenaars tijdelijk kunnen wonen, werken en expose ren. Curator Uwe Rüth koos voor kun stenaars die Van Munsters thema op een andere manier belichten: Claudia Robles-Angel en Julius Stahl. In de verduisterde 'K' op het IK-ei- land kun je een headset opzetten en plaatsnemen in een stoel. Claudia Robles-Angel laat via een complexe PASPOORT 5 REDENEN OM UIT TE GAAN p Jeugdtheater donderdag 12 mei 2016 Energie zichtbaar maken 44 Nico Out Claudia Robles-Angel werd geboren in Bogota in Colombia en woont in Keulen. Ze maakt instal laties waarin zij beeld en geluid combineert. Energie is haar thema, met name de wisselwer king tussen hersenacti viteit en de natuurlijke en culturele omgeving. Julius Stahl (Duitsland) heeft een muzikale ach tergrond en gebruikt zijn objecten vaak om onhoorbare klanken te transformeren naar vi suele structuren. Hij maakt ook tweedimen sionale schaduwprojec- ties van geluidproduce- rende voorwerpen. Wat gaan we doen, waar gaan we heen? Van vossenstreken tot Ca nadese rock en van een jeugdig koperkwintet tot het Parijs uit 1905: de redactie verzamelde de leukste uitgaanstips voor de ko mende week. Het koperkwintet Pelgrim Brass werd in 2013 opgericht in historisch Delfshaven in Rotterdam. Vanaf deze plek vertrokken in de 17e eeuw ook de Pilgrim Fathers naar Ame rika. De jeugdige muzikanten Stefan Knuijt (tuba), Bas Duis ter (trompet), Ferdi Seelbach (trompet), Harry Stens (hoorn) en Alejandro Luque Belmonte (trombone) brengen een verha lend, zelf gearrangeerd concert over de reis van de pelgrims naar Amerika. Ze lieten zich in spireren door de Negende Symfonie van Dvorak The New World). Met dit concert traden zij op tijdens het Grachtenfesti val 2015 in Amsterdam. Nu ver tellen zij, met behulp van de vele kleuren van de verschil lende koperinstrumenten, dit speciale verhaal in Vlissingen. De muzikanten willen het pu bliek verrassen met bijzondere en vooral eigen programma's waarin verschillende stijlen aan bod komen. Zij gingen een samenwerking aan met organist Gerard van der Zijden en namen met hem een cd op. Knuijt en Stens spelen in de Marinierskapel. De andere drie zijn verbonden aan filharmoni sche orkesten. Pelgrim Brass, zondag om 11.30 uur, Ter Reede in Vlissin gen. Niemand is slimmer dan de fantas tische Meneer Vos. Met zijn beste vriend Das besteelt hij de gemeen ste boeren uit de buurt. De boeren zijn woedend en omsingelen tot de tanden toe gewapend het dierenhol. Alle dieren dreigen te verhongeren en geven Vos de schuld. De Fantastische meneer Vos, voor kinderen vanaf 4, zondag vanaf 14.30 uur in cultu reel centrum Den Dullaert, Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57