Muziek om bij te schuilen I Nieuwe jazz, oude adel en bier 2 UIT THUIS MANDOLINE ORANGE naar een een stil verlangen DVD TOP 3 Downton Abbey compleet Tussen de 'Night Before in de plaatselijke tapperij en de 'Sunday After' in de parochiekerk liggen twee met blues gevulde dagen. Ze maken van dorpje Kwadendamme tijdelijk een Bluestown. Morgen en zaterdag wordt de 24ste editie van het bluesfestival gehouden. Uitgelicht Het heeft iets aangrijpends als jonge mu zikanten teruggrijpen op bijna authen tieke vertolkingen van oude muziek. Het lijkt op een vlucht uit de moderne com plexe wereld naar de rust van wat is afgerond, helder en bewezen betrouwbaar. Of het nu om een passie van Bach gaat of een oeroude volks melodie, je kunt er bij schuilen. Het Amerikaanse duo Andrew Marlin en Emily Frantz van Mandoline Orange grijpt te rug op rootsmuziek. Americana noemen we het tegenwoordig; muziek uit de VS die klonk in de zuidelijke staten en Appalachen in de vroege 20ste eeuw. De muziek van Man- Hun muziek doline Orange klinkt dankzij hun perfecte klinkt als een instrumentbeheer- Citil vprlannpn sing en glanzende vo- SIII verlangen cale harmonieën als naar een droomwe reld. Maar de teksten zijn allerminst ge ruststellend of gespeend van tragiek. De in na ïviteit verpakte verraderlijke melancholie sust ons niet alleen in slaap, maar schudt ons ook wakker. droomwereld Niet alleen de traditionele gitaren, viool, banjo en mandoline en de perfecte uitvoering maken hun muziek bijzonder. Het is de manier waarop ze muziek maken die de mogelijkheid van een betekenis suggereert. Daarin schuilt het wezen van muziek die behalve amusement iets meegeeft dat op een bescheiden manier een le ven kan verrijken. kwamen drie leden van de Carter Family uit de Appalachen met hun instrumenten om hun liedjes van het berggebied in de kroegen van de steden te laten horen. Het leven was nog niet eerder zo helder en tegelijk poëtisch tussen de mensen gegooid. De Carter Family zorgde, net als Woody Guthrie en later Bob Dylan, voor een gevoel van vrijheid dat nog niet bestond. Mu ziek maakte iets essentieels vrij. Mandoline Orange draagt die fakkel verder in een wereld die er om vraagt. MANNEN HARTEN 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Hl Tv-serie at in 1993 be gon met vier bands in een kleine tent op het plaat selijke sport veld, is in middels een ijkpunt in veel blues agenda's. De vijftien acts, waarvan sommige van wereldkaliber, een vaste schare bezoekers uit alle wind streken, de gezellige campings in en naast het dorp en de gastvrijheid van huisband The Juke Joints zijn een ga rantie voor bluesfun. Blues met een hoog rockgehalte overheerst. Hier en daar retro, door de teneur van swing, rock-'n-roll of rockabilly. Rory Gallagher, John Lee Hooker, BB King, Willy Dixon: ze krijgen steevast een muzikaal stand beeld in Kwadendamme. Spraakmakend Organisatoren Peter Kempe en Kees Wielemaker weten waar ze moeten zijn om spraakmakende acts uit het huidige blueslandschap naar Kwa dendamme te halen. Kempe toert met zijn Juke Joints menig festival in bin nen- en buitenland af Dat levert een mooi netwerk op. Ook het kleinscha lige indoorbluesfestival in Kwaden damme op de laatste zaterdag voor kerst levert voeding voor het grote broertje in mei. Zo maakte het Dry Riverbed Trio van zanger/gitarist Dusty Ciggaar op het laatste indoor- festival zoveel indruk, dat ze Blues town zaterdag mogen openen met Met Laurence Jones stond een nieuwe vaandeldrager van de Britse blues op muziek die teruggrijpt op de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw. Nog verder terug naar de roots gaat Nederlander Robert den Hartigh die Jimmy Rod- gers, Woody Guthrie en Lead Belly opvoert als inspiratiebronnen. Zijn ar senaal aan oorspronkelijke instru menten en vele storytelling-songs be loven morgenmiddag een mooie start. Let ook op Laurence Jones, de voor bluesbegrippen piepjonge Engels man. Wie hem twee jaar geleden be zig hoorde bij het Vlissingse Schelde- bluesfestival, wist dat met hem een nieuwe vaandeldrager van de Britse blues was opgestaan. Net 20 jaar oud had hij in eigen land al voor reuring gezorgd. Zoveel dat bluesveteraan Walter Trout hem een tijdje op sleep touw nam. Awards Inmiddels is zijn talent tot alle hoe ken van bluesminnend Europa door gedrongen en beschikt Laurence Jo nes met zijn band over een flinke do sis festivalervaring. Het leverde hem al verschillende prestigieuze blues- awards op. Zijn derde vorig jaar ver schenen album kan worden gezien als hoogtepunt in de hedendaagse blues. Jones staat zaterdagmiddag op het podium in Kwadendamme. Aan het eind van die middag overi gens nog een opvallende act van een Ierse zanger/drummer en een Aus tralische multi-instrumentalist en zanger. Het duo Cara Robinson en Hat Fitz maakt samen een eigenzin nige variant van de rootsblues. Dat krijg je als je Ierse/Keltische folk mixt met folktradities uit Australië en dat donderdag 12 mei 2016 PZ Muziekliefhebber René de Dreu schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: Mandoline Orange (support act: Peetman) Waar: De Spot Middelburg Wanneer: Zaterdag 14 mei, 21.30 uur Ooit, begin jaren twintig in de vorige eeuw, Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Wat zijn de best verkochte dvd's van deze week? 1. Star Wars: The Force Awakens Sf-spektakel dat zich dertig jaar na de gebeurte nissen in Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) af speelt. 2. Mannenharten 2 Humor om te la chen van eigen bodem. Met Katja Herbers, Jelka van Houten en Barry Atsma. 3. Bridge of Spies Kaskraker van grootmeester Steven Spielberg. BRON: FILMT0TAAL.NL B Emily Frantz en Andrew Marlin grijpen terug op 'rootsmuziek'. fotoalexloops Downton Abbey, de duurste kostuumserie ooit, heeft het allemaal: romantiek, humor, intrige en tragedie. De persona ges van de aristocratische familie Crawley en voltallige bediening sluit je direct in je hart. Pas op, want met de Eerste Wereldoorlog in aan tocht is niet iedereen een lang leven beschoren. De complete collectie Downton Abbey ver schijnt 18 mei op dvd bij Universal Pictures. Weekendje vol blues René de Dreu w 44 Een majestueus kostuum drama, een heerlijk album van Corinne Bailey Rae en een dorstopwekkend boek over bier. Johanna Nolet geeft vijf garanties voor geslaagde avondjes op de bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55