Snel verdienen: vals geld 4 NI Strijd tegen verloedering Noord-Korea viert na 36 jaar weer groots feest Door de stroom aan faillissementen staat veel winkelruimte leeg. Dat weerhoudt gemeenten er niet van plannen te maken om het winkeloppervlak uit te breiden. Een team moet de ambities van bestuurders temperen. Het kabinet neemt extra maatrege len om de toenemende leegstand van winkels in binnensteden aan te pakken. Gemeenten en provin cies moeten nieuwbouw van win kels alleen nog maar toestaan als tegelijkertijd elders in de stad leeg staande winkels een andere be stemming krijgen. Een voortvarende aanpak is vol gens minister Henk Kamp van Economische Zaken geboden nu de detailhandel wordt geteisterd door een golf van faillissementen. Daarmee moet de dreigende ver loedering van binnensteden wor den tegengaan, schrijft de WD-bewindsman vandaag aan de Tweede Kamer. Kamp: „Daarom nemen we nu aanvullende maatregelen, zodat we in komende jaren versneld kunnen komen van veel vierkante meters in kwantiteit naar minder vierkante meters van kwaliteit. Onze winkeliers verdienen aan trekkelijke winkelcentra en bin nensteden om in te ondernemen, zodat consumenten er graag blij ven komen voor hun aankopen." Marktwerking Minister Kamp gaat niet wettelijk afdwingen dat er alleen nog maar winkels mogen worden gebouwd als er elders in het gebied panden worden gesloopt. Een team onder voorzitterschap van oud-PvdA-partijvoorzitter Ma rijke van Hees gaat gemeenten en provincies helpen om het winkel oppervlak per saldo terug te bren gen. Zij krijgt een jaar de tijd om gemeenten ervan te overtuigen hun ambities bij te stellen en meer rekening te houden met wat er in omringende gemeenten ge beurt. Idee achter de regionale aan pak is onder meer dat de situatie in de ene streek niet hetzelfde is als de andere. Op dit moment staat 7,7 procent van het totale winkeloppervlak in Nederland leeg. Het probleem is echter groter, becijferde markton derzoeker Frank Quix van de Uni versiteit van Amsterdam. Op naar schatting een vijfde van alle vier kante winkelmeters wordt niks verdiend. Tegelijkertijd liggen er overal in het land plannen op tafel die het totale winkeloppervlak met nog eens 8 procent zullen doen toenemen. En dat terwijl de omzet in de detailhandel de laat ste jaren alleen maar daalde. De leegstand in winkelstraten groeide de afgelopen jaren door de populariteit van webwinkels als Bol.com of Coolblue, die de re guliere winkels verdringen. Steeds meer consumenten shoppen lie ver via internet dan dat ze zelf een winkel binnenwandelen. Eind vorig jaar sloot Kamp al overeenkomsten met 31 gemeen ten om leegstand aan te pakken, maar het aantal faillissementen liep daarna alleen maar op. Het moederbedrijf van schoenenwin kels Dolcis, Invito en Manfield, DA Drogisterijen, Miss Etam, Dixons, Perry Sport, Aktiesport en Scapino, HoutBrox en Paradigit vroegen in 2015 en 2016 faillisse ment aan. Als klap op de vuurpijl sloot warenhuisketen V&D defini tief zijn deuren. De kaalslag bleef niet zonder ge volgen, zo benadrukt Kamp vandaag in zijn brief aan de Twee de Kamer. Door het bankroet in de detailhandel verloren 25.000 mensen hun baan. Dat is ook te zien aan het aantal WW-uitke- ringen voor ontslagen mede werkers in de detailhandel: hun aantal explodeerde in één jaar tijd met 61 procent. Hoe simpel kan het gaan: Medo R. uit Heerhugo- waard is gewoon een gym nasiumleerling. Als zijn ouders gaan scheiden en hij bij zijn va der belandt, versloft dat. Medo gaat 'keihard werken', in een sportschool. Maar na een vakantie met zijn moeder wordt zijn contract niet verlengd. Medo belandt werkloos op een kamer in Alkmaar en ziet een advertentie op internet: vals geld te koop. „Interessant", denkt Medo. „Ik bel gewoon." En hij belt, naar een jongen in Den Haag. Het wordt het begin van iets nieuws: de pientere ex-gym- nasiast bouwt zijn eigen handel- tje in vals geld op. Medo weet tussen mei 2014 en augustus 2015 een grote hoeveel heid biljetten van 50 euro in om loop te brengen. Althans, daar be schuldigt justitie hem van. In een eerste verklaring geeft Medo ook toe: hoe hij soms dui zend klanten tegelijk appt dat hij weer vals geld in de aanbieding heeft. Alleen briefjes van 50. Voor tien vijftigjes moest 150 eu ro worden betaald. Maar hoe meer je bestelt, hoe goedkoper. Eind 2014 waarschuwt de poli tie voor een nieuw soort valse munters: jochies die met printers vals geld weten te produceren en daarna gewoon uitproberen: op Marktplaats een iPhone kopen, af rekenen met nepgeld en wegwe zen. Medo handelt in dit soort vals geld, zegt het OM. Hij haalt het bij verschillende 'leveranciers' in het land. Huis-tuin-en-keuken- vervalsers die goed lijkende brief jes van 50 maken: met een zilver kleurig stickertje als hologram en op papier mét een ribbel. Zelfs be werkt met haarlak om het briefje net zo vettig te laten aanvoelen als het echte vijftigje. Medo adverteert op allerlei startkabelsites: 'Ik bied de mooi ste biljetten van 50 euro aan. Bes te prijs en beste kwaliteit. Ieder een is van harte welkom.' En dan zijn 06-nummer. KRONING' VAN KIM donderdag 12 mei 2016 Kamp wil rem op nieuwbouw winkels Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Op dit moment staat 7,7 pro cent van het totale winkelopper vlak in Nederland leeg. Tegelij kertijd zijn er plannen om het to tale winkeloppervlak met 8 procent uitbreiden. Hij bracht mogelijk tonnen aan vals geld de Nederlandse eco nomie in. De pas 20-jarige Me- do R. verschijnt vandaag voor de rechter. Is hij de 'valsemun ter nieuwe stijl' of is hij misleid? Victor Schildkamp Amsterdam Ze moesten er 36 jaar op wachten, maar het geduld werd beloond. Met kolossale, patriot tistische parades vierde de com munistische Arbeiderspartij in Noord-Korea deze week haar Zevende Partijcongres. De festi viteiten dienden vooral ter meer dere glorie van de 33-jarige lei der Kim Jong-un, die zich nu offi cieel voorzitter mag noemen. Noord-Koreawatchers zien het als de 'kroning' van Kim, die in 2011 plotseling zijn vader moest opvolgen. Internationaal werd uitgekeken naar de toespraak Valse briefjes van 50 euro ,*MiuUjl-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4