Goes pioniert met verkrijgen van warmte uit rioolwater 't Was 'n drukte van belang 20% Korting ZEELAND 13 Dwaalgast in ganzengebied ATTRACTIEPARK TOVERLAND Minister Blok heeft nog maar net zijn hielen gelicht na een bezoek aan de ijsbufferwoningen in Goes-West, of de gemeente, wo ningbouwcorporatie RWS en Marsaki presenteren alweer hun volgende project op het gebied van duurzame verwarmingstech nieken: riothermie, ofwel het te rugwinnen van warmte uit riool water. Deze techniek, waarbij warm water afkomstig van douche, wasmachine en vaatwas ser wordt hergebruikt, zal begin volgend jaar worden toegepast bij de bouw van zestig nieuwe appar tementen aan het Hollandia- plein. Goes is de allereerste Ne derlandse gemeente die dit sys teem inzet. Volgend voorjaar gaat daarvoor in de nabijgelegen Barentszstraat een speciale rioolbuis van dertig meter de grond in. De buis is voorzien van een warmtewisse laar die de warmte zowel 's zo mers als 's winters uit het water opneemt. Via een warmtepomp komt de warmte weer terug in de woningen, die vloerverwar ming krijgen. In de zomer is ove rigens nog wel een periode elek trisch koelen nodig, omdat de ge middelde rioolwatertemperatuur van 22 graden dan te warm is voor de warmtepomp. Andere gemeenten hebben ook met het concept gestoeid, maar nergens is het nog gelukt. De om- We proberen de woonlasten voor onze huurders zo laag mogelijk te houden standigheden moeten zowel on der (gunstige ligging van riole ring, vlakbij een gemaal) als bo ven de grond (nieuwbouwplan) goed zijn en dat is in Goes het ge val. Daarnaast geloven de drie be trokken partijen in het project, zegt directeur Maarten Sas van RWS. „We zijn al in een vroeg stadium bij elkaar gaan zitten en hebben ons ervan laten overtui gen dat het werkt." Bij het water schap zijn onder meer gegevens opgevraagd over de 'flow' door het hoofdriool. Die moet behoor lijk constant zijn om voldoende warmte te kunnen genereren. Behalve het milieuaspect, wat zwaar weegt voor alle initiatiefne mers, kijkt RWS ook naar het be lang voor huurders. „We probe ren de woonlasten zo laag moge lijk te houden, doordat we dit pro ject in eigen hand houden kan dat ook veel beter dan wanneer je een marktpartij inschakelt." Uit berekeningen is gebleken dat met het systeem op jaarbasis 2000 kilo CO2 minder wordt uit gestoten. En hoewel de drie par tijen pionieren, zijn ze niet te be roerd om hun kennis met ande ren te delen, zegt wethouder Derk Alssema. Voor de riotherm- ieproef is een subsidie aange vraagd. Ondertussen kijken de drie partners ook al naar een vol gende uitdaging want ze hebben de smaak te pakken: het toepas sen van de ijsbuffertechniek in re novatiewoningen. Hie stao zeker nao die zwao- luws te kieken?", vraogt een mannetje uut de buurte. „Da 'ei je goed geraojen", zeg ik, ,,'t is de moeite ee?" Die zet z'n fiets tegen de trottoirband en kom nao m'n toe. 't Was vorige weeke vriedag. Weet je nog mee da schööne weer? 't Was d'n êêste dag van 't jaor dat 't bie ons boven de 25 graoden was gekom- men. 'k Dochten 's avonds nao 't eten: Rinus, nog even d'n 'of in en een bitje kappen. Bie da wèrme weer kan je de vuulte gewoon uutkappen en laoten liggen. Dat gaot anders nie ee. Dan moet je de vuulte uutkappen en opraopen. Zeker in m'n blommen' ofje. En dao was 'k noe in gaon wér ken. De knoppen uut de paoselelies Streektaal knippen en even verzichtig nao m'n krokosmia kieken. Die was a schööne an de groei gegaan, 't Blad stak al 'n cèntimeter of tiene uut de grond. Krokosmia's joengen, dat vin- ne kik toch zukke schööne blom men. En die bloeien 's lange. En zö mooi rööd. Die kreeg 'k van goeie kennissen uut Zierikzee, 'n paor jaor geleejen. En binst an 'k dao wat be zig was en eventjes nao de zwaoluws stoeng te kieken, riep 'r êêne: „Hie bin nog laote bezig." 't Was de buur man van 'n èndje vèder, die uut de polder naor 'uus kwam. Zwaoluws, da binnen toch interessante veugel- tjes ee. 'Oe die ieder jaor weer terug kommen naor deze contreien. En dan 'êêlemao uut 't zuujen van Aofri- ka. Toch nie te begruupen ee? Ik zat in de vuufde klasse toen de mééster an de kinders vroeg: Wie van judder kan d'r van de weeke de zwaoluws in 't durp en de polders tellen? En die vertellende toen a van die vérre reizen, die die kleine veugeltjes mie ken. Nog diezelfde middag reejen me mee ons driejen de polder in, mee de lieste van de mééster. Eigen lijk was 't een vraogenlieste van de pas opgerichte natuurverêênigieng uut de buurte. Me mosten drie pol ders doen en de naomen van de boe ren opschrieven en in de stallen tel len. Me kwaomen in een ouwe laoge stal, wao de koeien net gemolken wieren. Tegen de balken waoren de nisten gemaokt, wao de joenge bêêstjes in zaoten te piepen. De boe- rinne riep onder 't melken, je kon ze glad nii zien zitten tussen die koeien, dat 'r vuuftien nisten in de stal zaoten. En da was ook wel te zien 'öör, want deu de staldeure (alli 't deurgat dan ee) vlogen die bêêstje af en an. En 'n gepiep van die joen gen! Dao moen 'k noe nog altied an dienken, as die zwaoluws deu de lucht zie vliegen. Bie ons in de strao- te binnen dat gierzwaoluws. De buurman die 'eit 'r ook z'n slienger in. „Dat is 'n drukte van belang ee", zegt ie, „en da bluuf zö tot begin au gustus en dan binnen ze allenêes ver trokken." Ik knikken en prombeer 'n veugeltje te volgen. Recht deu de st- raote, over de wèrme dakpannen. Van 27r voor 21,60 GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES 1 KRAANVOGEL 'fojm i tëmim iZwM. donderdag 12 mei 2016 Luc Oggel Goes Maarten Sas, RWS Waarschijnlijk is het de oostenwind geweest die deze kraanvogel parten heeft gespeeld: afgedreven van de normale trekroute rich ting broedgebied in Scandinavië. De vogel is gezien in natuurge bied De Poel bij 's-Heer-Abtskerke. foto mechteld jansen In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws- Vlaams. Beluister de gesproken ru briek op www.pzc.nl/ streektaal. ^«ractiepaAv Attractiepark Toverland blaast dit jaar 15 kaarsjes uiten dat moet gevierd worden! Met meer dan 30 attracties en shows beleeft u in Attractiepark Toverland een magische dag met het hele gezin. Speciaal voor de avonturiers: Stap in Troy, de snelste, langste en hoogste houten achtbaan van de Benelux!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46