Veerse Meer is gezonder en natuurlijker ZEELAND 11 Economische meltdown Kernramp Storing in toevoer gas, water of elektriciteit Verspreiding van virussen Natuurramp om elkaar te ontmoeten." Dat ze zo graag van elkaar wil len leren, komt ook voort uit de wil om veel kennis te hebben. „Het is heel erg belangrijk om goed geïnformeerd te zijn. We zijn dan ook erg kritisch inge steld en nemen niet direct alles aan wat de media ons vertelt. Wij zoeken altijd verder en daar door kunnen we ook weer voor uit denken. Stel dat de eco nomie wereldwijd inzakt, dan zorgen wij dat we een ander ruilmiddel hebben. Zilver bijvoor beeld, want dat be houdt zijn waarde. Een biljet, of digitale cijfers op je onzichtbare bankre kening niet." Het allerbelangrijkste is vol gens de preppers om minimaal negen liter water in huis te heb ben per gezinslid, zodat het 5 REELE RAMPEN IN ZEELAND „De crisis is nog niet voorbij, iedere overheid heeft een megaschuld. Daar om houden wij er rekening mee dat het monetair systeem omver dondert. We probe ren ons erop voor te bereiden dat één van de twee ooit zonder werk komt te zitten. Nu lossen we al zoveel moge lijk schulden af en we besparen op kosten waar we kunnen. Aan spaar geld op een reke ning heb je niet veel, je moet ook kunnen rondko men met één sala ris. En voor het ge val de euro ooit let terlijk waardeloos wordt, zorgen we dat we andere mid delen hebben om mee te ruilen, zo als zilver, voedsel, of alcohol." Ik ben niet bang dat er een ramp plaatsvindt, omdat we op veel situaties zijn voorbereid. Dat geeft rust huishouden zeker drie dagen vooruit kan. Daarnaast is lang houdbaar eten een 'mustha- ve'. Denk aan voedsel in blik ken en potten, gedroogd eten, rijst, of zaden. Om die reden heeft het koppel bij de inrichting van de tuin be wust gekozen voor fruit- en notenbomen en een moes tuin; allemaal alternatieve voedselbronnen. Hygiëne Ook warmte en hygiëne zijn nodig om te overleven. Daarom hebben de preppers dekens in huis en de auto en weten ze hoe ze zelf vuur en zeep kun nen maken. Andere attributen die ze het liefst altijd in de buurt hebben zijn ducttape, touw, een EHBO-doos, een zak mes en een kompas. „Sommige mensen vinden het vervelend om rekening te houden met een noodsituatie. Maar je kunt er op zijn minst voor zorgen dat er een basispak ket in huis ligt", luidt het ad vies van de preppers. „Als je het confronterend vindt, leg het dan uit het zicht. Maar als er iets gebeurt, dan kun je het in ieder geval wel zo pakken." „Ik ben eigenlijk to taal niet bang dat er een ramp plaatsvindt", zegt de vrouw. „Maar dat komt juist doordat we zo goed zijn voorbereid. Je kunt je niet voor alles in dekken, maar het geeft wel een fijn gevoel dat we in ieder geval iets aan kun nen. Daardoor slaap ik veel rus tiger. Je zou dus eigenlijk wel kunnen stellen dat ik rust koop door te 'preppen'." „We zitten hier tus sen Doel en Borsse- le. Met die kerncen trales gaat het hele maal niet zo goed, ze zijn oud en er zitten regelmatig haarscheurtjes in. Ook gezien de ter reurdreiging is het een potentieel ge vaar; er hoeft maar één gek met ver keerde bedoelin gen te infiltreren en heel het gebied wordt besmet door een wolk ra dioactieve straling. Daarom hou ik de windrichting goed in de gaten en heb ben we een doosje jodiumpillen in huis. Er bestaan ook apparaten die de stralingsactivi teit in de lucht me ten, zo weet je di rect wanneer het foute boel is. Maar uiteindelijk kun je je niet indekken voor een kern ramp, als dat ooit gebeurt, moet je ge woon wegwezen." Deze maat schappij kan niet draaien zonder gas, water en stroom. Dat zijn bijna eerste levensbe hoeften. Het is ver standig om ervoor te zorgen dat je ook vooruit kunt bij een langdurige storing. Zelfs wanneer één van die drie voor zieningen uitvalt, kunnen wij koken, kunnen we drin ken en warm blij ven. Met de water filter, een alterna tief fornuis en ken nis over wat je kunt eten uit de na tuur kunnen wij een behoorlijke tijd overleven." „Virussen, zoals Zi- ka, Ebola en SARS zijn een grote drei ging voor de sa menleving. Ze ver spreiden makkelijk en zijn daardoor lastig aan te pak ken. Daar heeft nie mand een kant en klare oplossing voor. Daarom is het ook voor een prepper bijna niet mogelijk om zich hierop voor te be reiden. Maar we houden de ont wikkelingen wel bewust in de ga ten." Dat zou het hele net kunnen ver woesten. In 1859 is dat al eens gebeurd door een zonne storm, maar dat kan ook kunstma tig worden gedaan. In deze wereld zou heel de samenle ving worden ont wricht zonder elek triciteit, dan zou het één grote chaos worden. Voor een tweede Watersnoodramp zijn we niet zo bang. Het valt niet uit te sluiten, maar de Zeeuwse Delta is erg stevig." Door zout water toe te laten en het peil te verhogen, is het Veerse Meer helderder en leven er meer planten en dieren. De tijd dat het Veerse Meer in de zomer een 'stinkende bak groene soep' was, is al jaren voorbij. Dat is niet alleen te danken aan het toelaten van zout Oosterschelde- water. Ook het verhogen van het waterpeil in de winter heeft posi tieve effecten gehad, blijkt uit een rapport van Rijkswaterstaat. Na de afsluiting in 1961 van het Veerse Meer verdween het getij en werd het water brak. Gevolg: extreme algengroei, stankoverlast in de zomer en teruggang van planten- en dierenleven. Eén van de oplossingen was het toelaten van zout Oosterscheldewater. Daarvoor werd in 2004 een ope ning gemaakt in de Zandkreek- dam (Katse Heule). „Doordat zout water in het Veerse Meer stroomt is de waterkwaliteit verbeterd", vertelt Eugéne Daemen van Rijks waterstaat. „Veel zoutwaterorga nismen zijn teruggekomen. Een Doordat zout water in het Veerse Meer stroomt is de waterkwaliteit verbeterd goed voorbeeld is zeesla. Dat woe kerde in het Veerse Meer en zorg de ervoor dat andere soorten zich nauwelijks konden ontwikkelen. Zeesla is nu sterk achteruitgegaan, maar daarvoor zijn andere soorten in de plaats gekomen." Een ander probleem bleef. Want na het verdwijnen van het getij werd het waterpeil in de win ter kunstmatig 60 centimeter om laag gebracht. Dit om te zorgen dat omliggend landbouwgebied overtollig regenwater kon lozen. „Dat betekende ook dat een deel van het meer droog kwam te lig gen. Het werd dan vijf maanden lang laag water en veel organis men gingen dood." Rijkswaterstaat besloot in 2008 de waterstand met 30 centimeter te verhogen. Dat lag gevoelig bij Het verhogen van het waterpeil in het Veerse Meer heeft beperkte gevolgen voor boeren boeren en waterschap. Want die vreesden zilter grondwater en schade aan de opbrengsten. Daemen: „Dat hebben we gedu rende afgelopen acht jaar onder zocht, in samenwerking met de ZLTO en de provincie. Waar no dig zijn maatregelen genomen, zo als aanleg van extra drainage. Ook heeft het waterschap de capaciteit van de gemalen verhoogd om 's winters overtollig regenwater snel genoeg af te voeren naar het Veer se Meer." De gevolgen van de verhoging van het waterpeil voor boeren zijn beperkt, leert het evaluatierapport van Rijkswaterstaat. De ZLTO be vestigt dat. Wel blijft Rijkswater staat in de gaten houden of het grondwater niet zouter wordt. Het is niet de bedoeling het wa terpeil verder te verhogen, zoals aanvankelijk het idee was. Dae men: „Je hebt vogels die graag in droogvallend gebied zitten. Boven dien zijn regenbuien heviger. Door dit peil aan te houden (-30 centimeter NAP) kun je veel wa ter opvangen voordat de omge ving in de problemen komt. Al met al is met beide maatregelen het Veerse Meer natuurlijker ge worden. Ook is de soortenrijkdom toegenomen. Bijkomend voordeel: de recreatievaart kan nu langer van het meer genieten." donderdag 12 mei 2016 „Een natuur ramp kan "3- natuurlijk al tijd voorkomen. De grootst denkbare ramp zou een EMP zijn, een elektro magnetische puls. Watersport is de belangrijkste reden om naar het Veerse Meer te gaan, maar ook de strandjes zijn een publiekstrekker, ruben oreel Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44