ftft 10 ZEELANI Een kernramp, economische meltdown of gewoon een paar dagen geen elektriciteit. Een prepper weet in bijna iedere situatie raad. U PREPPERS ZEEUWS-VLAAMS STEL IS KLAAR VOOR RAMP A ledereen geeft geld uit aan verzekeringen, maar genoeg water in huis hebben vinden mensen gek Elk mens is verantwoordelijk om voor zichzelf en zijn kinderen te zorgen in geval van nood PZC ONLINE Blogs Lisa Bouyeure @lisabouyeure Door Douwe Bob moet ik de laatste dagen vaak aan Douwe Dabbert denken. Echt een saai mannetje was dat. ireppen zien die werkt op zonnecellen en demonstreren een alternatief fornuis in de tuin waar - zelfs in de volle wind - op vuur gekookt kan worden. De oplader van zonnecellen vinden ze belangrijk om de e-rea- der te kunnen gebruiken. „Daar staan een heleboel documenten op met belangrijke informatie. Bijvoorbeeld welke planten je kunt eten, of hoe je zelf een wa terfilter kunt bouwen." Maar ook een kant en klare waterfilter behoort al tot de 'prep-attribu- ten' van het huishouden. „Hier mee kunnen we zelfs water uit de sloot drinken. Het filtert 99,9 procent van het vuil en de bacte riën uit het water." Schieten en hechten De twee vinden dat het woord 'prepper' een negatieve lading heeft gekregen door de doem denkers in Amerika. „Wij ma ken onszelf niet gek. We doen ei genlijk niets anders dan onze opa's en oma's deden na de oor log", vertellen ze. „Iedereen be taalt klauwen vol met geld aan verzekeringen, maar genoeg wa ter in huis hebben om drie da gen vooruit te kunnen, vinden mensen soms al overdreven." Omdat preppers eikaars denk wijzen wel begrijpen, zoeken ze elkaar regelmatig op. Via een fo rum op internet en tijdens bij eenkomsten met cursussen en gezelligheid. „We hebben al eens van een andere prepper le- ren boogschieten en van een arts leren hechten. Wie weet komt het ooit nog van pas om te jagen, of eikaars wonden te verzorgen. Nu is het vooral leuk en gezellig De term komt van het Engelse 'to be prepared', voorbereid zijn. En de twee preppers uit de Zeeuws-Vlaamse polder zijn dat op veel situaties. „Een voorraad water en eten in de kast geeft ons een paar dagen de tijd en rust om naar alternatieven te zoeken in geval van nood. Wij zijn dan niet afhankelijk van het voedsel dat nog in de schappen van de supermarkt ligt - als die niet al geplunderd is", aldus de vrouw. Dat de twee anoniem willen blijven is ook vanuit prep- per-oogpunt; ze willen niet dat iedereen weet dat er in hun huis een voorraad ligt. „Als we te gen vrienden en familie vertellen waar we alle maal op berekend zijn, zeg gen ze vaak voor de grap 'dan weten we dat we bij jullie kunnen aankloppen als er wat gebeurt'. Maar ei genlijk is dat helemaal niet grappig, want wij kunnen niet voor iedereen zorgen. Ie der mens moet de verant woordelijkheid nemen voor zijn eigen leven en dat van zijn kinderen." Prep-attributen Het koppel heeft allerlei spullen liggen, voor het geval ze zonder gas, wa ter of stroom komen te zitten. Ze toveren een campinggasstel tevoor schijn, laten een oplader Als er een ramp plaatsvindt, kun je er niet op rekenen dat de overheid di rect hulp verleent en daarom moet je minstens een paar dagen voor jezelf kunnen zorgen. Ook zonder gas, water of stroom. Dat is vol gens een Zeeuws-Vlaams stel de gedachte achter donderdag 12 mei 2016 Als er iets gebeurt met een Zeeuws tintje op literatuur- gebied, dan weet onze ver slaggever Jan van Damme er van. En schrijft hij er over op zijn blog pzc.nl/ zeelandgeboekt. Geen boekenwurm? Op pzc.nl/blogs vindt u vele andere weblogs! TWITTER Douwe Bob bereikte met 'Slow Down' de finale van het Songfestival. Dat leid de op Twitter tot zeer uit eenlopende reacties. Tot deze associatie aan toe. UW REACTIE Karina Polderman, die van wege een handicap niet van de bovenverdieping ge bruik kan maken, krijgt geen douche in haar tuin, schreven wij. J. Hauckelt reageert: „Dat de woning bouwvereniging voorstelt dat mevrouw ook maar in omliggende dorpen moet gaan kijken naar woonruim te is mensonterend. Terwijl haar verzorgers dicht in de buurt wonen. Moeten die dan ook maar gaan verhui zen?" ONLINE TOP-5 1. Pamplona aan de Schel de 2. Provincie wil dat N59 ver sneld wordt aangepakt 3. 'Kan ik in Zeeland blijven wonen nu de zeespiegel stijgt?' 4. VV Terneuzen haalt spe lers terug 5. Zeeuwse huizen stijgen ook volgend jaar in prijs Een prepper is op alles voorbereid Kijk op www.pzc.nl of (Dpzcredactie O facebook.com/depzc r ©pzcredactie Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43