3 Ambtenaar doet vierde poging Mount Everest te beklimmen 9yjiy(53oo m> ril 2016 Drie keer stond Eric Arnold bijna op de top van de Mount Everest. Bijna. Slecht weer, een lawine en een aardbeving hielden hem af van dat glorieuze moment. Deze week waagt hij een nieuwe poging. Oeps. De plasties vergeten te legen. Het is een misser die ervaren bergbeklimmers niet zo snel zal overkomen, maar als avon turier Eric Arnold het toch één keer niet doet, weet hij meteen weer hoe genadeloos de Mount Everest is met beginnersfouten. Op 5300 meter hoogte is de temperatuur altijd on der nul. In mum van tijd is de fles be vroren. En dus moet hij uit zijn war me slaapzak om op het toilet zijn be hoefte te doen totdat de fles is ont dooid. Welkom in het basiskamp van de Mount Everest. De plek waar Arnold continu het gevoel heeft dat hij bui ten adem is. Waar hij na elke 100 me ter stijgen steeds meer honger lijdt en zijn hoofd harder begint te bon ken. Waar de verveling toeslaat als hij - zoals nu - moet wachten op die ene klim naar de top. En toch zit de ambtenaar van de gemeente Rotter dam hier voor de vierde keer. „Dat af zien is geen pretje. Maar ik voel me hier toch thuis. Ik heb hier een paar maanden van mijn leven gewoond. Keihard gelachen, maar ook veel ver driet gehad als het weer niet was ge lukt. Ik heb hier iets af te maken." Vorig jaar april was Arnold hier voor het laatst. Toen zaaide een alles verwoestende aardbeving dood en verderf vlak voordat hij naar boven zou klimmen. Van drie kanten kwa men lawines met donderend geraas op hem af. Arnold herinnert zich nog de uit elkaar getrokken tenten. Op de top weet ik dat ik pas op de helft ben. De meeste ongelukken gebeuren op de terugweg Overal klimmaterialen, aantekenin genboekjes, shampoo, slippers. Ze ventien klimmers overleefden het niet. Tientallen raakten gewond. Ar nold kon op tijd in zijn tent komen en had wonder boven wonder geen schrammetje. Het voelt gek om na zo veel ramp spoed weer in dit gebied te zijn. Vooral omdat er niets meer van te zien is. Het basiskamp staat op een gletsjer die meters per jaar de berg af glijdt. Sneeuw heeft alle sporen van verwoesting allang uitgewist. Toch is het angstaanjagende gevoel nog niet weg, merkt hij als hij het basis kamp heeft bereikt en de eerste lawi ne hoort. „Je schrikt toch als het weer begint te rommelen. Maar dat gevoel verdwijnt snel. De aardbeving was de zwaarste in tachtig jaar. Ik ben nuchter genoeg om te beseffen dat de kans heel klein is dat het dit jaar opnieuw zal gebeuren." Sinds 20 april verblijft Arnold aan de voet van de Mount Everest. En hoewel het afzien is, weet hij als geen ander hoe bijzonder deze plek is. Het landschap is zo onbeschrijf lijk mooi. Wat kan hij genieten van het staalharde blauwe ijs met een los laagje poedersneeuw als decoratie. Of zulke bijzondere ijscreaties dat het lijkt alsof God een hand reuzen- popcorn heeft uitgestrooid. Ter voorbereiding heeft hij al een klim naar 7.100 meter gemaakt. Eén nacht op 6.100 meter, daarna op 6.500 meter. Zijn lichaam protesteert zo fel dat hij zich voor de zoveelste POGING keer afvraagt waarom dit ook weer leuk is. Een appel die hij van zijn sherpa krijgt, is op zulke momenten ineens de lekkerste in jaren. „Ik voel mij dan echt als Popeye na een blikje spinazie." Als dit al een euforisch gevoel op roept, hoe moet het straks dan zijn op 8.850 meter? Waanzinnig, denkt Arnold. „Daar kan ik eindelijk al die teleurstellingen van de afgelopen ja ren afsluiten. Ik ga van het uitzicht genieten, op de foto met de Neder landse vlag en probeer mijn vrien din te bellen. Maar ik zal me ook rea liseren dat dit pas de helft van de tocht is. De meeste ongelukken ge beuren op de terugweg." Een paar dagen nog is het wachten op de ultieme poging. Een zenuwslo pende tijd. Elke dag dat weer een ex peditie de top heeft bereikt, kan de vertwijfeling toeslaan. Was dit niet de enige goede dag? Arnold probeert er niet te veel mee bezig te zijn. „Ik ben rijper geworden na al mijn expe dities. Ik heb een plan, veel geduld en dat is waar ik me nu op focus." Rond 15 mei gaat de zesdaagse laat ste etappe beginnen. Vijf dagen later moet Arnold dan on top of the world staan. Zou zijn grote droom einde lijk uitkomen? Arnold kan het alleen maar hopen. Drie keer ging het mis. In 2012 moest hij 250 meter voor de top omdraaien, in 2014 blokkeerde een lawine het pad en vorig jaar die aardbeving. „Ik kan veel niet beïn vloeden, maar ik weet dat ik er alles aan heb gedaan." donderdag 12 mei 2016 4 6 sherpa's overlijden SÉ door lawine; collega's staken (5300 m) m Expeditie geannuleerd; .""t gescheurde A achillespees iKv bij schaatsen WjIK (5300 m) 14/15 mei nieuwe poging Kamp IV 7906 m Khumbu- gletsjer (3 Basiskamp 5300 m Het zal, net voor de top, toch niet wéér misgaan... Raymond Boere Kathmandu —Eric Arnold Na twee rampzali ge jaren hebben bergbeklimmers eindelijk weer eens de top van de Mount Everest be reikt. Negen berg gidsen kwamen gisteren boven. Hun belangrijkste doel was de route prepareren voor anderen. Dit jaar willen 289 mensen met de hulp van on geveer vierhon derd Nepalese dra gers proberen de hoogste berg ter wereld te bedwin gen. De afgelopen twee jaar moesten alle Everest-expe- dities voortijdig worden afgebro ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3