ZEELAND 5 De vrouw met de lantaarn Meer gemeenten komen over de brug Florence Nightingale werd in 1820 geboren in Florence. Ze groeide op in Engeland, in een rijke, aristocratische omge ving. Ze kreeg oog voor de no den van de armen in haar land en trok zich hun lot aan. Zeer tegen de zin van haar fa milie. Verpleegkundige en schrijf ster Cindy van de Woestijne citeert haar: „Als ik voor het rijke leven kies, dan zou ik de jampotten in de provisiekast gankelijk verhaal te schrijven. De beste methode voor mij was om echt in de huid van mijn per sonages te kruipen. Ik schrijf in de ik-vorm in de tegenwoordige tijd. Daarbij laat ik me inspireren door foto's uit de tijd van toen." In het boek lezen we het leven van de vrouw, die als de grond legger van de moderne verpleeg kunde wordt gezien. Ze werd we reldberoemd door haar optreden tijdens de Krimoorlog. Cindy van de Woestijne: „Florence reis de af met 38 verpleegsters, meest met mijn leven hebben be waakt." In 1853 gaat ze naar de Krim om gewonde militairen te ver plegen. Haar verpleegwerk in spireerde Henri Dunant in 1863 tot het stichten van het Rode Kruis. Terug in Engeland stichtte ze in 1856 een verpleegsters- school in Londen en schreef ze het eerste moderne hand boek voor de verpleging van zieken. Door haar inzet voor gezondheidszorg, onderwijs en inkomenszekerheid voor ie dereen wordt ze als één van de grondleggers van de moder ne verzorgingsstaat be schouwd. Cindy van de Woestijne uit Vlissingen schreef haar histori sche roman De vrouw met de lantaarn, „omdat ik alle zorg verleners inspiratie en een pluim cadeau wil doen." Ver der zegt ze over Florence: „Haar strijd, om van verple gen en verzorgen een eerzaam beroep te maken, heeft ons ge bracht waar we nu zijn." Het boek is uitgegeven door de Drvkkeryl Schrijverspo dium en kost 16,50 euro. vrouwen van lichte zeden. Haar missie was om van de verple ging een eerbaar beroep te ma ken. Tot dan toe was het een be roep van prostituees en dieveg ges. Als ze met een lantaarn over de ziekenzaal liep was dat ook om te kijken of haar verpleeg sters niet bij de soldaten in bed waren gekropen." Het boek is af. De schrijfster heeft de smaak te pakken. Ze denkt na over een roman over Maaike Evertsen, de moeder van de beroemde admiraals. Commissaris van de koning Han Polman wilde binnen twee maanden van alle Zeeuwse gemeenten een voorstel hebben voor de opvang van asielzoekers. Het stellen van een deadline lijkt effect te hebben. De oogst van het ultimatum van Han Polman lijkt mager. Pas één college van B en W - Vlissingen - heeft in het openbaar een aantal en de plaats genoemd waar asiel zoekers kunnen worden onderge bracht. Maar het uitdrukkelijke verzoek van de commissaris van de koning aan de gemeenten om vóór 15 mei met concrete plannen voor nieuwe opvanglocaties te ko men heeft de zaak in een stroom versnelling gebracht. In de brief noemde Polman drie mogelijkheden. Een zelfstandige opvang voor ten minste 300 perso nen gedurende minimaal drie jaar, een nevenlocatie voor ten minste 200 mensen binnen een straal van 10 kilometer van een hoofdlocatie, of een opvang met 80 tot 200 plaatsen, geëxploiteerd door een particulier (bedrijf). De gemeenten moeten hierover over eenstemming bereiken met het Centraal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). Akkoord De Vereniging van Nederlandse Gemeenten sprak eind november met het Rijk af dat elke provincie voor 1 februari 2500 extra opvang plaatsen zou creëren. Dat is ner gens gelukt, ook niet in Zeeland. Aan de commissarissen van de ko ning is het de taak toe te zien op het nakomen van die afspraak. Pol man spoorde de gemeenten aan el kaar te helpen bij het zoeken naar opvangplaatsen. In de communicatie over het on derwerp lopen de gemeenten op eieren. Niemand wil voortijdig omwonenden tegen zich in het harnas jagen. Het woord 'zorgvul digheid' ligt voor in de mond als gevraagd wordt naar de stand van zaken. Reimerswaal maakt dinsdag be kend waar zij een opvang denkt te vestigen. Borsele en Middelburg lijken een eind op weg te zijn, al zullen zij er niet in slagen voor Pinksteren de commissaris te ver blijden met een definitief ja. Werkvergadering Van Noord-Beveland mag de com missaris voor 15 mei een ant woord op zijn brief verwachten, nadat de raad hier deze week in beslotenheid over heeft verga derd. Sluis zegt dat de voorberei dingen in volle gang zijn. In het kader van de zorgvuldigheid kan het college van B en W er nog niets over zeggen. Hulst zet de mo gelijkheden op een rij waarna een 'werkvergadering' met de raad wordt belegd. Kapelle en Veere zijn met het COA in gesprek over de mogelijkheden. Tholen liet eer der weten de datum van 15 mei niet te zullen halen. De raadscommissie samenle ving en bestuur van Schouwen- Duiveland vergaderde gisteravond over het voorgestelde antwoord van B en W aan Polman. Het colle ge wil hooguit 225 asielzoekers on derbrengen; een voorstel dat niet voldoet aan de door Polman ge noemde eisen. Tot een oordeel kwam de commissie niet. De frac tievoorzitters praten binnenkort verder over de kwestie. In Vlissingen spreekt de raad vanavond over het voorstel om een opvangcentrum op sportpark Baskensburg te plaatsen. De raad is verdeeld, zo is nu al duidelijk. In Zeeland zijn vier opvangloca ties voor asielzoekers: in Terneu- zen (600 plaatsen), Goes (400) en Middelburg (330); in Goes is ook een gezinslocatie voor 300 men sen van wie het asielverzoek is af gewezen. Terneuzen en Goes staan daarom niet vooraan in de rij om nog een meer opvang te re gelen, al sluit Goes dit niet uit. File voor tunnel Explosie onderzocht Auto in de prak V i'rcHtw mei c faJti/Utr/i AUTO POPPE donderdag 12 mei 2016 leeft voort Azc-druk Polman begint te werken Theo Giele Middelburg Elke provincie neemt 2500 extra asielzoekers op. Deze af spraak maakte de Vereniging van Nederlandse Gemeenten eind vorig jaar met het Rijk in een bestuursakkoord. 'S-HEERENHOEK Een auto met pech heeft gisteren laat in de middag ge zorgd voor een lan ge file voor de Wes- terscheldetunnel. De auto stond in de Oostbuis rich ting Borssele. Tussen de A58 en de Bernhardweg (N254) ontstond grote vertraging door de verkeers stremming. Het ver keer werd druppels gewijs in de tunnel toegelaten. De file liep op tot elf kilo meter. De Oostbuis werd rond 17.25 uur weer openge steld. AXEL De technische recher che heeft gistermid dag onderzoek ver richt in de bovenwo ning aan de Rem- brandtstraat in Axel waar dinsdagavond de 50-jarige bewoner bij een gasexplosie zwaargewond raakte. De onderzoekers wil len de oorzaak van de gasexplosie vaststel len. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid van opzet. Een getuige meldde dat de bewoner van het pand in de war was en zelf de explo sie heeft veroorzaakt. Het slachtoffer ligt in het ziekenhuis. EEDE Een 21-jarige Belg heeft maandagoch tend de auto van een bewoner van de Nieuwstraat in Eede in de prak ge reden. Dat gebeur de tijdens een ach tervolging door Vlaamse politie agenten. De man nam de auto mee nadat hij in een wo ning aan de Nieuwstraat had in gebroken. Een buurtbewoner zag de auto van zijn buurman rond 08.00 uur wegrij den en belde de ei genaar. Die scha kelde de politie in. :indy van de Woestijne TIGUAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37