Eigen Zeeuwse teelt van soja Provinciebestuur vindt kritiek op toezicht 'ongenuanceerd' Uitnodiging PLAFONDSHOW 4 ZEELAND Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. Florence wilde van de verpleging een eerzaam beroep maken. Dat is gelukt Zeeuwse soja komt eraan. Vier ak kerbouwers in Zeeuws-Vlaande- ren telen dit jaar voor het eerst het van oorsprong zuidelijke ge was. Ze hebben samen zestien hec tare ingezaaid. Het is nog zeer bescheiden, er kent initiatiefnemer Martijn Buijs- se van Buijsse Consultancy uit het Brabantse Boekei, maar hij ziet ze ker toekomst voor sojateelt in met name Zeeuws-Vlaanderen. „Brui- Zeeuwse proef komt naast experimenten die al verschillende jaren plaatsvinden in Nederland ne bonen worden er van oudsher vrij veel geteeld. Sojateelt is daar mee vergelijkbaar. Soja zaai je ook laat in, eind april, begin mei. De oogst is eind september." Sojateelt is in Nederland niet he lemaal nieuw. De coöperatie Agri- firm en universiteit Wageningen UR zijn sinds 2010 bezig met expe rimenten. Vijftig landbouwers uit heel Nederland waren er vorig jaar bij betrokken. Alles is erop ge richt sojarassen te ontwikkelen die het goed doen in het koudere Nederlandse klimaat. Het Zeeuwse project, dat Buijs se met coöperatie CZAV in We- meldinge en met steun van de pro vincie Zeeland uitvoert, staat voor lopig los van de landelijke proe ven. Ruud Timmer van Wagenin gen UR kent het Zeeuwse initia tief niet. Dat heeft ook een ander doel, stelt Buijsse. Het is gericht op soja voor menselijk gebruik, ter wijl Agrifirm en Wageningen UR gefocust zijn op soja als alternatief eiwitrijk veevoer. Soja is wereldwijd een buikpro duct waarbij veel wordt gewerkt met in Europa omstreden gemodi ficeerde rassen. De projecten in Nederland richten zich op niet ge modificeerde rassen, waarmee een speciale marktpositie op te bouwen moet zijn. Timmer van Wageningen UR spiegelt zich aan het succes van de snijmaïsteelt in Nederland. „Het heeft ook jaren geduurd om daarvoor geschikte rassen te ontwikkelen." Terwijl de meubels blijven staan Plafonds Sierlijsten Verlichting 'Gelet op het falende financiële beleid' van de gemeente en de 'fi nancieel risicovolle grondexploi taties', had van het provinciebe stuur in de richting van Vlissin- gen 'eerder en meer dwingend optreden mogen worden ver wacht', schreef de Rvf vorige maand aan minister Ronald Plas- terk (Binnenlandse Zaken). Dat zijn zeldzaam harde woor den voor een adviesorgaan van het Rijk, vond de Statenfractie van de VVD. Die wilde dan ook van het provinciebestuur weten of het zich herkent in de kritiek. Niet echt, blijkt uit het wat om floerste antwoord. De 'nuance ring en de context zijn verloren gegaan wat de herkenbaarheid van de kritiek niet ten goede komt'. Provincie waarschuwde 'herhaaldelijk' voor het hoge risico bij de grondexploitatie Vlissingen heeft bij de grondex ploitatie, in het bijzonder voor het Scheldekwartier, steeds een te hoog risico genomen, aldus de provincie. Op zich logisch, an ders had er meteen geld bij ge moeten, maar 'achteraf gezien was het transparanter geweest te kiezen voor een lager risicopro fiel en de verliezen eerder te ne men'. De provincie keek mee naar de begrotingen en waarschuwde 'herhaaldelijk' dat de berekenin gen voor de grondexploitatie rea listisch moesten zijn. Meer kon ze niet doen, want de begrotin gen waren wel sluitend. Formeel was er dus geen aanleiding voor extra maatregelen. Die was er pas in 2014, toen Vlissingen diep in het rood kwam te staan door rijksbezuinigingen, de bouwcri- sis, het sterk oplopende aantal bij standsuitkeringen en het wegval len van het dividend van Delta. bijna jaloers bent op de bezoe kers die wel in het volle leven staan. Daar had ik best moeite mee." Voor ze de pen oppakte heeft ze veel over Florence Nightingale (1820-1910) gelezen. Toen viel het haar op dat vrijwel alle boeken feitelijk en geschiedkundig zijn. „Ik besloot om een soepel en toe- Zorghotel op de boulevard in Vlissingen. Voor die tijd was ze twintig jaar wijkverpleegkundi ge. Ze zegt: „Ik ben positief inge steld. Maar het is ook echt zo dat het in ons type werk goed gaat, ondanks alle veranderingen. Als ik nu nog in de wijkverpleging zat zou ik misschien een minder positief verhaal houden." Cindy van de Woestijne is ge trouwd en heeft drie kinderen: Job Joris van 24, Pippi van 18 en Puck van 12. Ze wonen nog alle maal thuis. Zorgen dat andere mensen zich prettig voelen, dat vindt ze haar belangrijkste taak. Omdat ze last heeft gehad van een ontsteking in het zenuwstel sel heeft ze ook de andere kant meegemaakt: „Dat vond ik heel erg, opeens hoorde ik bij een groep patiënten. Het gevoel dat je naast het leven staat, en dat je Op de kop af acht jaar geleden. Het was de internationale dag van de verpleging, net als vandaag. Toen heeft Cindy van de Woestijne de knoop door gehakt. Ze was zo gefascineerd door Florence Nightingale - de moeder van alle verpleegsters - dat ze dacht: en nu ga ik echt een boek over haar schrijven. Vorige week werd haar historische ro man over het leven van Florence Nightingale gepresenteerd: De vrouw met de lantaarn. Het is wel een belevenis, het schrijven van zo'n boek. Cindy van de Woestijne (1969) is ver pleegkundige. Ze zit al 25 jaar in de zorg. Momenteel werkt ze in een 'zelfsturend team' in het Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Showroom: Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl donderdag 12 mei 2016 Harmen van der Werf Terneuzen Florence Nightingale Vrijdag 13 mei van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 14 mei van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafondsysteem. De koffie staat klaar! Schone montage in één dag. Voor elke interieurstijl. Zonder hakken en breken. Verlichting naar wens. De meubels kunnen blijven staan. Uit één geheel op maat gemaakt. PLAFONDS De kritiek van de Raad voor de financiële verhoudingen (Rfv) op de provincie is ongenuan ceerd. Dat vindt het dagelijks provinciebestuur. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Cindy van de Woe- stijne, verpleegkundi ge én schrijfster. RUBEN OREEL Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36