Provincie wil snelle aanpak N59 'Als ik muziek luister voor ik de zaal in ga, word ik rustig' In negen vakken examen: 'Het komt wel goed' 3 scholieren Scholieren Nada, Rick en Jeroen sluiten zich al weken elke dag een paar uur op in hun kamer. Zomers hemelvaartsweekend of niet: het eindexamen komt er onverbidde lijk aan. En dat betekent keihard blokken op wiskundesommen en veel oefenen met oude examens. Vandaag is de grote dag voor 707 vwo'ers en 492 havisten. Zij trappen de eindexamens af: op het programma staan natuurkun de (havo) en Nederlands (vwo). Een enkele havo-leerling heeft vanochtend een examen maat schappijwetenschappen. Het vm- bo begint morgen met de exa mens voor beroepsgerichte vak ken en Frans. Inkomenselasticiteit en prijselasticiteit: Rick Schuitert (18) uit Goes krijgt hoofdpijn van die economische begrippen. „Ze zijn erg lastig te onthou den." De havist van het Ostrea Lyceum in Goes ziet daarom het meest op tegen het examen economie. „Ik sta een 5,8 gemid deld. Het is voldoen de, maar ik kan niet veel hebben." Rick kijkt YouTube-film- pjes voor extra uitleg. „Daarin laten docen ten dingen zien: zo be grijp ik het beter." Geschiedenis en Duits worden juist een makkie, verwacht hij. „Ik hoop dat het examen geschiedenis vragen heeft over de wereldoorlogen. Dat vind ik toch het inte ressantst. Duits ligt me gewoon heel erg goed. Ik ga voor de 8." Voor hij de examen zaal ingaat, zet Rick al tijd muziek op. „Ik luister van alles: pop muziek, house, Mar tin Garrix of hardsty- le. Het maakt niet uit wat ik op zet: als ik muziek luister, word ik rustig." Nagenoeg alle Zeeuwse leerlin gen doen examen in Nederlands, Engels en wiskunde. Daarnaast is het in de examenzalen het drukst bij economie, geschiedenis, na tuurkunde en scheikunde, zo blijkt uit gegevens van de Dienst Uitvoering Onderwijs. Scholieren kunnen dit jaar voor het eerst slagen met de vermel ding 'cum laude' op hun diploma. Jeroen Hamelink (18) uit Vlissingen heeft de komende weken een drukker program ma dan wie ook: hij doet examen in ne gen vakken. Hij heeft een exact profiel, maar doet ook exa men in Duits, Frans en Latijn. De leerling van het Scheldemond College in Vlissingen maakt zich weinig zorgen: zijn cijferlijst blinkt nu al aan alle kanten. „Ik heb één zes: de rest is hoger. Het komt wel goed." Latijn is Jeroens beste vak. Hij gaat in sep tember klassieke ta len studeren in Am sterdam. „De verha len uit de oudheid in teresseren me heel erg en de banen als le raar Latijn of Grieks liggen voor het op rapen." Hoewel hij er goed voor staat, zit hij elke dag zo'n vijf uur bo ven zijn boeken. „Daarna kijk ik series, of ik spreek af met vrienden. Dan doen we een rondje boule vard of we gaan even terrassen. Je moet je gedachten toch een beetje verzetten." Het provinciebestuur wil dat de opknapbeurt van de weg wordt opgenomen in het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Trans port (MIRT) van het Rijk. Dat ant woordt het dagelijks provinciebe stuur op vragen van Statenlid Maarten Janssens (CDA). Onlangs werd bekend dat het kabinet miljarden euro's extra wil uittrekken voor verkeerspro- jecten. Janssens wilde weten hoe veel daarvan beschikbaar komt voor Zeeland. In het infrastruc tuurfonds is geen geld geoor merkt voor Zeeland, antwoordt het college van gedeputeerde sta ten. Een inventarisatie van knel punten bepaalt waar de komende jaren geld in wordt gestoken. Die Spoorinfrastructuur in Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen staat ook op het verlanglijstje projecten komen in het MIRT. Als dit programma komend na jaar met extra geld wordt gespekt, hoopt de provincie dat de N59 er in wordt opgenomen. Dat zal ook SGP-Statenlid Kees van den Berge verheugen. Hij vroeg de provincie twee weken geleden de gemeenten Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duive- land te steunen. Die hebben al 1 miljoen euro uitgetrokken voor aanpak van de N59. De provincie zegt ook 'de ambi tie' te hebben de spoorinfrastruc tuur in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone te verbeteren. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Oma's Snoepwinkel in Veere zoekt: De PZC besteedt uitgebreid aandacht aan de examens. Vanaf morgen verschijnt een dagelijkse examenrubriek. Zit je op Instagram? Tag je examenfoto's met #pzcexamen. De PZC plaatst ze op de website en op zijn Instagram-account. Ze moeten daarvoor gemiddeld een 8,0 of hoger halen. Staatssecre taris Sander Dekker wil uitblin kers zo meer aandacht geven. Als deze regeling vorig jaar al bestaan had, dan kreeg 6,6 procent van de Zeeuwse geslaagden dit predicaat: 263 van de bijna vierduizend Zeeuwse geslaagden scoorden een 8,0 of hoger op hun eindlijst. donderdag 12 mei 2016 even diep ademhalen Cornelleke Blok Vlissingen Rick Schuitert uit Goes, mechteld jansen Op de Zeeuwse middelbare scholen beginnen 4691 leerlin gen vandaag aan hun eindexa mens, blijkt uit gegevens van de Dienst Uitvoering Onderwijs. De havo trapt vandaag af met maatschappijwetenschappen en natuurkunde. Het vwo begint met Nederlands. 1199 Zeeuwse scho lieren maken deze examens. Zeeland en Zuid-Holland willen dat de N59 van Zierikzee naar het Hellegatsplein versneld wordt aangepakt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg If voor alle zondagen en de schoolvakanties. leeftijd vanaf 15 jaar "goed kunnen rekenen" SMS naar 06-10796289 voor een afspraak. Jeroen Hamelink uit Vlissingen. ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35