Geef acht in Goes Drie dagen hardlopen door Zeeland Nieuwe rubriek: Wat ik vroeger wilde worden ZB Planbureau peilt acceptatie in Zeeuws onderwijs Meer dan de helft van de jongens op het vmbo staat afwijzend tegenover homo's Zeeuwse jongeren die dromen van een toekomst bij het leger konden gisteren hun hart ophalen in Goes. De Grote Markt leek wel een oorlogsgebied. De landmacht was op bezoek om te laten zien wat het werk van een militair inhoudt. Fuseliers van 17 Pantserinfanteriebataljon hadden een tokkel- en abseilbaan gemaakt en er was laserschieten. Ook waren er demonstraties met de takelvrachtwagen en de gepantserde Boxer Ambulance. MECHTELDJANSEN Nieuw evenement in augustus »pis Marianne Krijger tekende altijd, tot op de muren aan toe »P9 Jongeren uit het vmbo, met een reformatorische achtergrond en afkomstig uit de gemeenten Tholen, Reimerswaal en Borsele staan het meest afwijzend tegenover homoseksuele of lesbische medescholieren. Jongens hebben meer moeite met homo's dan met lesbiennes. Bij meisjes is het precies omge keerd. Wel zijn er meer meisjes die lesbiennes okee vinden, dan jongens die geen moeite hebben met homo's. Homo's hebben daardoor te maken met een grote groep meis jes die hen accepteert en een gro te groep jongens die homo's af wijst. Dat is één van de conclu sies uit het vierde onderzoek van het ZB Planbureau onder Zeeuw se derdeklassers in het voortge zet onderwijs. Voor het eerst is gekeken hoe het schoolniveau van invloed is op afwijzing van homo's en lesbi's. Meer dan de helft van de jongens op het vm bo wil niets van homo's weten. Bij het vwo is dat ruim eenderde. De havo zit precies tussen deze twee in. Bij meisjes is de samen hang tussen onderwijs en afkeer van homo's minder duidelijk, al staan meisjes op het vmbo wel twee keer zo vaak afwijzend te genover homo's als die van vwo en havo. Als het gaat om jongens en les bi's maakt het ook weinig uit op welk schooltype de jongens zit ten. Vwo'ers zijn het meest tole rant (niet alleen vriendschap, maar ook vriendschappelijke aan raking is geen probleem), ge volgd door havisten. Reformatorisch De onderzoekers hebben ook ge keken wat de invloed is van de le vensbeschouwelijke visie van scholen. Leerlingen van reforma torische scholen hebben aanzien lijk minder op met homoseksua liteit dan leerlingen van andere scholen. De cijfers zijn precies omgedraaid: bijna de helft accep teert geen homo's. Ruim één op de drie heeft absoluut geen moei te met lesbiennes, één op de drie wijst hen volledig af. Negen op de tien jongens denkt dat medescholieren op school maar beter niet openlijk kunnen vertellen dat de ze ho mo of lesbisch zijn. Bij de meis jes is dat iets minder. 41 procent van de jongens en 33 procent van de meiden denkt dat alleen te gen vrienden openlijk over de seksuele voorkeur kan worden gepraat. Sluis is het meest homo-vrien delijk. De homofobie is het grootst in Tholen, Reimerswaal en Borsele. Die laatste gemeente is zelfs overwegend homofoob. Voor meisjes is het beeld nage noeg hetzelfde. Behalve dan dat hier Reimerswaal het meest af wijzend is. Voor het onderzoek zijn 3091 leerlingen ondervraagd. De vra gen gingen over vriendschap, naast iemand willen zitten en niet aangeraakt willen worden. m donderdag 12 mei 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl Zeeland Homofobie op vmbo de norm Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33