31 Voor de eerste keer is vanavond de Premier League op het Europese vasteland. In Nederland, logischerwijs. Van Barneveld: 'Al drie jaar een soort burn-out' PROGRAMMA In een ongetwijfeld kolkend Ahoy gooien acht van 's we relds beste darters vanavond hun pijlen. De 9.500 beschikba re kaartjes voor deze speela vond van de Premier League Darts gingen binnen 47 minuten over de toonbank. Darts is populair in Neder land. Logisch te verklaren, vindt Matt Porter, directeur van de organisatie, de Professional Darts Corporation. Ons land voldoet aan de drie voor waarden die nodig zijn voor de darts- sport om ergens voet aan de grond te krijgen. „Televisie-aandacht, min stens één goede darter en een gunsti ge cultuur", somt Porter op. Sinds RTL de Nederlandse tv-rechten heeft, is het aantal tv-uren van darts- toernooien fors gestegen; met Ray mond van Barneveld en (later ook) Michael van Gerwen is ons land al decennia voorzien van tenminste één topspeler en het is niet vreemd om in de kroeg een pijltje te gooien en/of er naar te kijken op tv. Zoals dat ook in de bakermat van de sport, Engeland het geval is. Nederland mag vanwege het gerin ge inwonertal dan niet het meest in teressante land zijn voor de door de PDC gewenste expansie van de darts- sport, het is dus niet onlogisch dat de prestigieuze Premier League Darts met de beste spelers van de we reld vanavond Rotterdam aandoet als eerste locatie ooit op het Europe se vasteland. Dat had, volgens Raymond van Bar neveld, ook bijvoorbeeld het Sportpa leis in Antwerpen kunnen zijn. „Bel gië lag ooit voor op Nederland", weet Van Barneveld. „In de jaren 80 had je daar topspelers. Leo Laurens, Bob Renard, Stefan Eeckelaert, Bruna Raes. Later nat uurlijk Eric Clarys en nu Kim Huybrechts, maar daar zet het darts niet echt door." Mentaliteit Barney begrijpt waarom: „Het is de mentaliteit. Nederlanders denken eerst aan de sport, aan wedstrijden, aan winnen en prijzen pakken. Ro land Scholten, Co Stompé en ik heb ben eerst geïnvesteerd, wij staken zelf geld in reizen en toernooien. Bel gen en later ook darters in andere lan den, wilden datgene eerst geregeld hebben, dus sponsors, betalingen en daarna pas presteren. Eigenlijk de omgekeerde route. Nederlanders heb ben het sportieve altijd vooropge steld." Volgens RTL7 dartscommentator Jacques Nieuwlaat, die de sport al de cennia op de voet volgt, hoeft Neder land niet bang te zijn dat er na Mi chael van Gerwen een gapend gat ontstaat wat topdarts betreft. „Ik be twijfel of er snel iemand komt van zijn niveau, want dit zie je eens per generatie, maar de Nederlandse bond doet veel aan de ontwikkeling van jeugdspelers. Dat is echt uitzon derlijk. Veel trainingskampen, dat soort dingen. Omdat Nederland een klein land is, kun je sterke spelers vaak bij elkaar brengen. Daar worden ze beter van." Kloof Nieuwlaat vreest dat de kloof tussen de topspelers en de rest te groot wordt. „De PDC laat die jongens overal opdraven. Zij zijn helemaal ge wend aan het continu spelen van top wedstrijden voor volle zalen. Nieuw komers hebben het heel zwaar om zich daar tussen te werken. Aan de andere kant: de Premier League le vert zoveel geld op aan tv-rechten in heel de wereld, dat de prijsgelden bij een groot aantal toernooien daardoor enorm verhoogd is. Zo kunnen er meer jongens van darts hun beroep maken. Dat zorgt er weer voor dat het niveau omhoog gaat." De acht beste spelers, onder wie Van Barneveld en Van Gerwen, ma ken deze zomer een toernee door on der meer China, Japan, Dubai, Austra lië en Nieuw-Zeeland. „Daar zit het grote geld", weet Van Barneveld. „Als daar goede spelers komen of de sport ontwikkelt zich, dan kan het darts wereldwijd heel groot worden." De PDC laat die jongens overal opdraven. Ze zijn het gewend Het doet Raymond van Barne veld pijn dat hij vanavond in Ahoy niet meer om een plek in de play-offs van de Premier Leaugue strijdt. „Toen ik vorige week verloor en daardoor uitge schakeld was, voelde dat heel slecht", zei de 49-jarige Hage naar gisteren. „Ik heb deze week gezegd dat ik niet meer zo gemotiveerd ben nu, maar dat had ik niet moeten doen. Dat verdienen al die mensen niet die 30 of 40 euro betalen om te komen kijken. Ik zal mijn uiterste best doen en hoop dat de mensen achter me staan." Barney vindt het sowieso lastig omgaan met zijn nieuwe status, sinds zijn landgenoot Michael van Gerwen hem is gepasseerd en hij lang niet altijd toppresta ties neerzet. „Winnen houdt je gemotiveerd. Als je het gevoel krijgt dat je niet meer kunt klimmen, is dat heel lastig. Al dat reizen maakt het er niet makkelijker op. Zeker als je er in de eerste ronde uitvliegt. Ik vraag me de laatste drie jaar ge regeld af of ik een burn-out heb, maar je moet door. Het schema zit zo vol, te vol." donderdag 12 mei 2016 SSSialgigB» •4 Raymond van Barneveld, Michael van Gerwen, Gary Anderson en Phil Anderson (v.l.n.r.) zijn van avond te zien in Rotterdam. FOTO'S GETTY IMAGES, PRO SHOTS, DREAMSTIME Vandaag, vanaf 20.00 uur: Adrian Lewis (Eng) - Gary Ander son (Sch) Phil Taylor (Eng) - Michael van Gerwen (Ned) Robert Thornton (Sch) - James Wade (Eng) Peter Wright (Sch) - Raymond van Barneveld (Ned) Stand: 1. Van Gerwen 15-24, 2. Taylor 15-24, 3. Anderson 15-20, 4. Lewis 15-17, 5. Wright 15-16, 6. Wade 15-14, 7. Van Barneveld 15-11, 8. Thornton 15-6. Bijzonderheid: top vier naar halve finales. Ahoy springplank voor darts Dennis Jansen Max van der Put Rotterdam RTL-commentator Jacques Nieuwlaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31