Europa zet Chinezen voorlopig in de wacht - J I Sii E 19 Bij een omzet van een miljard beschouw ik Coolblue als groot de honderdste plaats. Garritsen is in elk geval de jongste die ooit de ze lijst haalde. De top too wordt gedomineerd door een hele reeks jonge onder nemers die klinkende munt slaan uit het internet. Een kleine greep: van Jitse Groen van Thuisbezorgd (55 miljoen, nummer 3) en Den nis Klompalberts van Travelbird (54 miljoen, 4), naar Ben Wol- dring van Bencom (21 miljoen, 19) en Niels van Huet van spelletjes site Spele (20 miljoen, 21), tot Thijs Freriks van Voetbalzone (11 miljoen, 46) en Luuc Elzinga van Tiqets, de snelst groeiende start-up van Nederland (10 mil joen, 56). Allemaal mensen die een gat in de markt hebben gevon den en nu extreem succesvol zijn. 'Gewoon Ali' Zo vergaarde Ali Niknam een mooi kapitaal met zijn webhos- tingbedrijf TransIP, dat hij vervol gens investeerde in de geheel digi tale bank Bunq. De klanten van 'gewoon Ali' bankieren vanuit hun broekzak. Een rekening kost slechts 1 euro en de transactiekos ten zijn lager dan bij andere ban- ken. „Wij zijn een bedrijf dat met een veranderende wereld mee kan deinen." Het leverde Niknam een vermogen op van 18 miljoen euro en de 27ste plaats in de top 100. En voor wie liever rijk wil wor den in de showbizz: dat kan geluk kig ook nog. Jan Smit zong en pre senteerde inmiddels al 12 miljoen bij elkaar (42ste plek), twee keer zo veel als Nick en Simon. Opval lende verschijning is Ewout Gene- mans met zijn tv-productiebedrijf No Pictures Please (bekend van Ke rels met een kleintje en Ik heb HET nog nooit gedaan). 'Zenderbazen dachten ook altijd: daar heb je hem weer', citeert Quote hem. Hij hield echter vol en is nu goed voor 8 miljoen euro. De boodschap van het Europees Parlement aan Peking is duide lijk: als China 'met de grote jon gens wil meedoen' zullen de Chi nezen zich (veel) beter aan de spelregels moeten houden. Eigen bedrijven voortrekken en Europa overspoelen met spotgoedkoop staal staan daar haaks op. China trad vijftien jaar geleden toe tot de Wereldhandelsorgani satie (WTO) en zou dan eind dit jaar automatisch 'promoveren' tot markteconomie. Dat is 'min of meer' een automatisme, aldus CDA-Europarlementariër Wim van de Camp. „Maar dan wel ge baseerd op de verwachting dat China zich in die vijftien jaar ook zou ontwikkelen tot marktecono mie. Dat is vies tegengevallen." Het heeft even geduurd voor Europa in actie kwam, maar nu gaan ook alle remmen los. Het parlement geeft China vandaag al met overweldigende meerder heid een zeer stevige tik op de vingers. Verder komen de han delsministers morgen bijeen om een indrukwekkende reeks defen sie-instrumenten op te tuigen. Ook komt Brussel voor de zomer met een onderzoek naar de im pact van de Chinese dumping. Het Europees Parlement weet zich gesteund door bonden en staalwerkgevers. Een paar maan den geleden gingen ze in Brussel Dit kunnen we niet accepteren. De IJmond klapt in elkaar als we China zijn gang laten gaan zij aan zij massaal de straat op, de ze week volgde een nieuwe beto ging in Straatsburg. Vandaar de 'rode lijn' van vijf eisen waaraan China eerst moet voldoen voor de promotie tot markteconomie: geen of verwaar loosbare staatsbemoeienis met het particuliere bedrijfsleven, geen ongeoorloofde staatssteun, transparante bedrijfswetgeving, een goed functionerend faillisse- mentsbeleid en een onafhankelij ke financiële sector. Dat gaat allemaal binnen nu en een half jaar niet lukken, ver wacht Van de Camp, en dus komt de beloofde marktecono- miestatus er eind dit jaar niet. Daardoor promoveert China niet naar de 'eredivisie' van handels naties. Die positie zou het land gemakkelijker toegang geven tot andere markten.Commercieel overleeft China de misgelopen promotie wel. „Chinezen scha ken op veel borden tegelijk: Euro pa, Amerika, Afrika, Brazilië. Maar voor hun prestige is dit een grote knauw. Er zit een element van belediging in." Wel is het eigen schuld dikke bult: de Chinezen zijn te ver ge gaan, vindt Van de Camp. „Eerst waren het schoenen en zonnepa nelen, maar nu een grondstof als staal. Dit kunnen we ook vanuit de Nederlandse optiek niet accep teren. De IJmond klapt in elkaar als we China zijn gang laten gaan. Dit is het moment om te zeggen: we zijn het zat." Fletcher neemt drie hotels over Meer benzine verhandeld BIJNA VERBONDEN Winkels van woning textiel zien een mooie groei van 15 procent. Dat is een gevolg van de woningmarkt in de Randstad Recordexport van varkensvlees donderdag 12 mei 2016 FOTO ARIE KIEVIT —Topman Pieter Zwart China hoeft er niet op te reke nen dat het eind dit jaar de sta tus van markteconomie krijgt van de EU. Die komt pas in zicht als het land ophoudt zijn eigen bedrijven te subsidiëren. Frans Boogaard Brussel VIANEN Hotelketen Fletcher breidt haar portfolio verder uit. Het bedrijf neemt per 1 juni drie hotels in Wa- geningen, Ellecom en Winters wijk over van de Jaap Venendaal Groep. Met de overname komt het aantal hotels onder de vlag van Fletcher uit op 73. Fletcher Hotels werd opgericht in 1998, te gelijk met de aankoop van het eerste hotel op Texel. Het hotel- bedrijf is inmiddels uitgegroeid tot een keten waar 2.600 men sen werken. Volgens Fletcher hebben de overnames geen ne gatieve gevolgen voor het perso neel van de over te nemen ho tels. Die gaan allemaal over naar de nieuwe werkgever. DEN HAAG Nederland heeft vorig jaar een re cord aan aardolieproducten als benzine, diesel en stookolie ver handeld. Na een aantal jaar min of meer constante handelsjaren, namen in- en uitvoer vorig jaar op nieuw toe, aldus het Centraal Bu- rea voor de Statistiek. Er werd in totaal 94 miljard kilo aan geraffi neerde aardolieproducten inge voerd, tegen 87 miljard in 2014. De uitvoer steeg inclusief weder uitvoer en doorvoer naar 110 mil jard kilo, ruwweg een tiende meer dan een jaar eerder. Vooral het doorvoeren van zware stook olie uit Rusland zit de laatste tijd in de lift. —woordvoerder INretail DEN HAAG Nederland heeft nog nooit zoveel varkensvlees uitgevoerd als vorig jaar. Door de lage prijzen in de vleessector liep de waarde van deze export echter wel terug, al dus het CBS. Er ging in totaal 944 miljoen kilo vlees het land uit, 6 procent meer dan in 2014. Maar de waarde zakte daarbij met 4 procent tot ruim 1,7 miljard euro. Vooral in Azië weet Neder land de laatste tijd meer varkens vlees te slijten. De export naar de regio is de afgelopen twee jaar in volume zelfs ruimschoots verdub beld. Rusland is daarentegen vol ledig weggevallen als markt door de boycot vanuit Moskou. Nog een paar weken en dan zijn Hongkong en Macau met el kaar verbonden door de Hongkong-Zhuhai-Macau Brug. En over een jaar zoeven de eerste auto's over deze 50 kilometer lange opeenvolging van bruggen en tunnels. Met de bouw werd in 2009 begonnen. De geschatte kostprijs wordt geraamd op rond 10 miljard euro. foto jerome favre/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19