Brussel en Ankara liggen op ramkoers EUWS 15 Zweedse gehaktballetjes in de aanbieding Erdogan zou zijn dreigement uit voeren als Europa een 'verkeerde beslissing' neemt over het visum- vrij reizen voor de bijna 8o mil joen Turken naar Europa, aldus Burhan Kuzu, een adviseur en pro minent lid van zijn AKP-partij. Inzet van de keiharde confronta tie met de Turkse president is de Europese eis dat hij zijn anti terreurwetgeving aanpast. Tot woede van Europa misbruikt Erdo gan die om massaal journalisten, academici en andere critici van zijn bewind te vervolgen en op te sluiten. Brussel wil dat hij daar mee stopt. Aanpassing van de Turkse anti terreurwetten is een van de zeven nog openstaande eisen waaraan Ankara moet voldoen om het vi sumvrij reizen voor alle 8o mil joen Turken naar Europa tot reali teit te maken. Erdogan zei afgelo pen weekeinde dat zijn antiter reurwetten blijven zoals ze zijn, maar de visumvrijheid eist hij des ondanks. Het mag van hem wel in oktober in plaats van in juni. De confrontatie lijkt onvermij delijk: Erdogan heeft niet de ge woonte te buigen voor buitenland se druk, maar ook aan Europese zijde zijn stevige stellingen betrok ken. Commissie en lidstaten staan Erdogan laat de antiterreurwetten zoals ze zijn, maar eist van Europa toch visumvrijheid visumvrij reizen niet toe zolang Turkije niet aan alle eisen heeft voldaan, het parlement wil er tot die tijd zelfs niet over praten. Vol gens CDA'er Jeroen Lenaers vol doet Turkije ook nog niet aan tal van andere eisen. „Turkse crimine len zitten gewoon in hun zwem broek op het strand in plaats van dat ze worden uitgeleverd." Het Europarlement heeft sowie so grote moeite met de vluchtelin- gendeal, die achter zijn rug om is uitonderhandeld en geen juridi sche basis heeft. En de aanhouden de berichten van mensenrechten organisaties dat Syrische vluchte lingen op weg naar Turkije door Turkse militairen en politiemen sen worden mishandeld en neerge schoten, helpen ook al niet. Namens de lidstaten weersprak defensieminister Jeanine Hennis gisteravond dat de deal niks heeft opgeleverd. De activiteiten van mensensmokkelaars op de Ege- ïsche Zee zijn fors teruggedron gen, het aantal vluchtelingen en verdrinkingen is sterk geredu ceerd, de VN heeft betere toegang tot vluchtelingen in Turkije. „En met de biometrische paspoorten die verbonden zijn aan het vrij rei zen kunnen we straks precies zien wie Europa binnenreist." Ook Eurocommissaris Avramo- poulos onderstreepte dat de deal 'voor beide partijen gunstig' is. „Ik blijf optimistisch dat de Turken nog voor eind juni een finale in spanning leveren." en cadeau ,a naaf nV/cadeau donderdag 12 mei 2016 Ze zijn het cliché van de Zweedse keuken, verpakt in één, vrij smakeloos, bolletje varkensvlees: de köttbullar. En net als in het spotgoedko pe restaurant van 's werelds bekendste meubelgigant, is er in Stockholm nauwelijks een menukaart vindbaar zon der die Zweedse gehaktbal letjes. Toen de ene helft van onze ploeg zich na een lange reisdag meldde in het hotel, dampte het buffet hen tege moet: gehaktballetjes in cran- berrysaus. En dan zijn ze ook nog eens in de aanbie- Turkije dreigt de vluchtelingen- kraan naar Europa open te draaien als Brussel niet mee werkt aan visumvrij reizen. Brus sel en Ankara gaan opnieuw de confrontatie aan, en geen van beide wil wijken. Frans Boogaard Straatsburg Komt dichterbij FOTO SANDER KONING/ANP reclame. ding bij de Lidl: 34,90 Zweed se kronen (3,76 euro) voor Wereldnieuws en nieuws uitjouw regio. een bak van een kilo. 'Als beste getest!' meldt de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15