Sneeuwman uit Mali loopt naar Frankrijk ürhl stipreizen.nl (stip NIEUWS 9 In mijn spelletje kom ik weer tot leven' Toch liever iets met dieren' Riviercruise Rondje Nederland De 27-jarige vluchteling Mamadou had al aardig wat avonturen achter de rug. Hij ontvluchtte zijn vaderland Mali in 2010 vanwe ge het geweld daar, reisde naar Al gerije en vandaar naar Libië. Hij betaalde 700 euro aan een smokke laar en mocht aanmonsteren op een vluchtelingenboot die de Mid dellandse Zee over voer. De tocht eindigde op het Itali aanse eiland Lampedusa. Maar zijn einddoel lag verder. Mama dou wilde naar Frankrijk. En dat bleek onverwacht het meest bizar re en gruwelijke deel van zijn reis te worden. „Iemand in Italië zei dat we via de Col de l'Échelle moesten lopen. Dat bleek achteraf een grote fout." Die bergpas in de Alpen ligt na melijk op bijna 1800 meter hoog te, was bijna geheel besneeuwd terwijl de temperaturen er ver on der nul lagen. Dat wist Mamadou uit Mali niet. „Ik had nog nooit sneeuw gezien." Dus begon hij 's middags aan de bergwandeling door de Alpen, samen met een 17-jarige vluchte- ling uit Guinee. Mamadou had zich nergens op voorbereid. Hij droeg alleen een korte jas, een spij kerbroek en gympen. Zelfs hand schoenen had hij niet. Frankrijk lag op zo'n 30 kilometer afstand. Wat volgde was een helse tocht over moeilijk begaanbare paden en door massa's sneeuw. „Het was zo ontzettend koud, soms liepen we tot ons middel in de sneeuw, 's Avonds kwamen we ook nog in een sneeuwstorm terecht." Het tweetal probeerde te schui len en wat te slapen. „Maar het was zo koud dat we geen oog dichtdeden. Toen zijn we maar verder gaan lopen. Ik wist niet dat sneeuw zo'n pijn kon doen." Nadat ze 's nachts het hoogste punt waren gepasseerd, gaf Mama- dou's medereiziger op. Hij kon niet meer. „Ik ben doorgegaan en kwam later een skiër tegen. Die heb ik verteld over mijn vriend en zij heeft de hulpdiensten gealar meerd om hem te redden. Hij is naar een ziekenhuis gebracht." Mamadou wandelde halfbevro ren door en kwam om 10 uur 's morgens aan in Brian^on, net over de Franse grens. Hij liep er naar het ziekenhuis en daar werd al snel de diagnose gesteld: de sneeuwman uit Mali was sterk on derkoeld en had ernstige bevrie- zingsverschij nselen. „Ik had het wel ijskoud, maar ik voelde geen pijn. Ik heb ook geen moment erover gedacht de tocht te onderbreken. Ik wilde naar Frankrijk, dat was mijn doel en het is gelukt." In het ziekenhuis deden de art sen wat ze konden, maar Mama dou raakte wel alle nagels aan zijn vingers kwijt. En zijn bevroren voeten waren er na de barre berg tocht zo slecht aan toe dat maar één optie restte: amputatie. „Natuurlijk ben ik daarover ver drietig. Ik ben ook bang: kan ik ooit nog lopen? De mensen hier in Briamjon zijn zo aardig voor me, veel mensen helpen me. Ik wil hier graag blijven, ik wil wer ken. En ik wil ook leren lezen en schrijven. In Mali ben ik nooit naar school geweest." ANNA DEKKER (16) STADSKANAAL ROBBIE HEUS (14) HOORN ROUTE 2 ROUTE 1 4 of 5 dagen MS Allegro***+ ind. Stip-begeleiding Inclusief alle maaltijden aan boord en dagelijks live muziek Keuze uit 2 routes in hartje hoogseizoen Ook te combineren tot een 8-daagse riviercruise WOENSDAG 11 MEI 2016 Anna Dekker uit Stadskanaal (links) rijdt samen met Lotte Pijs een rondje mee in een pant serwagen op de Landmachtdagen. foto Erik van 't Woud door onze correspondent Frank Renout Een vluchteling uit Mali besloot te voet door de Alpen naar Frankrijk te gaan. Zijn doel haalde hij, maar zijn voeten raakte hij kwijt. „Ik had nog nooit sneeuw gezien." Mamadou moest de tocht met zijn voeten bekopen, foto MaxPPP Cruise Voordeel! „Als klein meisje vond ik het leger stoer. Voor al omdat mijn vader en broer er ook helemaal weg van waren. Ik wil de toen zelf ook het le ger in. Hoe mooi is het als je zelf je leven kunt geven voor een ander, dacht ik toen. Maar ik ben er na gesprekken met mijn ouders wat realistischer naar gaan kijken. Oorlog is echt niet altijd leuk. Het is een compleet andere wereld. Je kan getrau matiseerd terugkomen. En het is de vraag of je ooit nog terugkomt. Dat is voor de mensen die je liefhebt echt niet zo leuk. Ik denk dat ik toch maar iets met die ren ga doen." „Ik ga liever voetballen dan dat ik het le ger in ga. Ik speel weieens een oorlogs spelletje op de Playstation. En het lijkt me in het echt ook wel spannend om als sniper een teken te krijgen en dan ie mand te mogen neerknallen. Maar ik weet ook dat oorlog echt niet leuk is om mee te maken. Zeker niet als er onschul dige mensen worden dood gemaakt, zo als met de Joden gebeurde in de Tweede Wereldoorlog. Ik zou zelf ook mijn leven niet graag willen riskeren om anderen te helpen. In mijn computerspelletjes kom ik weer tot leven als het misgaat. Maar dat is in het echt natuurlijk niet zo." Lemmer Zutphén Arnherq) nu al v.a. Dordrecht Arnhem n* "\Mi|megen Grave Vaar deze zomer per 3-sterren-plus MS Allegro, een écht Stip- schip, een rondje door Nederland naar prachtige authentieke plaatsen. Zo maakt u (afhankelijk van de datum die u kiest) kennis met o.a. Heusden en Grave of Kampen en Lemmer. Aan boord zijn tevens fietsen te huur zodat u op eigen gelegenheid de diverse plaatsen kunt verkennen. Vaart u mee? 16 juli - 5 dagen 16 juli - 8 dagen 20 juli - 4 dagen v.a. 279 (route 1) v.a. 484 (route 1+2) v.a. 234 (route 2) zie stipreizen.nl/crrrnb of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 9:00-16:00 uur) y Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut exd. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9