Bloedige aanslagen zijn geen nieuws meer Clubs krijgen minder voor oud papier 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Jaap in Irak 't Eiland leeft langzaam op CilmH- P Jaap Scheele verruilde vorig jaar zijn baan als afdelingshoofd bij de gemeente Sluis voor een rol als hulpverlener. Sinds januari werkt hij voor noodhulporganisatie NRC. Jaap bericht over zijn werk in vluchtelingenkampen in de Iraakse provincie Anbar. Maar ja, er is ook niet veel echt nieuws', hoorde ik de nieuwslezer op 3FM vorige week verontschuldigend zeggen. Hij rea geerde op een wat gepikeerde Giel Beelen. Die had in zijn ochtend show gezegd dat hij het onzin vond dat het Journaal opende met het bericht dat in Breda een auto mobilist was doorgereden, nadat hij een aanrijding met een jongen van elf had gehad. Ik was het met Giel eens... als ik eerlijk ben, want terwijl ik via internet naar zijn uitzending luis terde, zat ik toch wat minder op mijn gemak te wachten op mijn evacuatie uit Bagdad. Daar was in 'Een persoonlijk verhaal brengt je weer bij de tijd, dat zich hier grote drama's afspelen' dat weekeinde een demonstreren de menigte de International Zone (IZ, die jullie waarschijnlijk ken nen als de Green Zone) binnenge drongen. Dat is een zwaar bevei ligd gebied waarbinnen de rege ring zetelt en de meeste kantoren van de Verenigde Naties en bijna alle ambassades zijn. Na meer dan een maand met een grote regelmaat massale de monstraties voor de poorten van de International Zone was het vo rige week vrijdag bal: de demon stranten maakten gebruik van hun massa en trokken de zone bin nen. Ze verdreven bestuurders en bezetten overheidsgebouwen. De situatie in de stad was dat week einde toch al gespannen, omdat er een grote jaarlijkse shi'itische be devaart plaatsvond. Religieuze eve nementen als deze, waarbij veel mensen bij elkaar komen, zijn hier een gewild doelwit voor terro risten. Dat bleek al de week er voor toen bij een bomaanslag bij een moskee in de stad 36 mensen omkwamen. En deze vrijdag weer een aanslag op de pelgrims met weer meer dan twintig doden. Maar nee, dat is geen nieuws, want het midden van Irak, met hoofdstad Bagdad, is helaas een ge bied waarin veel van dergelijke in cidenten plaatsvinden, waarin veel spanningen zijn tussen de be volkingsgroepen, en waar zwaar met IS gevochten wordt. Iraakse troepen zijn al maanden met een offensief bezig in Anbar, de pro vincie direct westelijk van Bagdad met om de paar weken een aanval. Met een soort 'tussensprintjes' drijven ze langs de rivier de Eu- fraat IS van dorp naar dorp het land uit. En ondanks dat elke aanval weer duizenden nieuwe gezinnen naar de provisorische opvangkam pen in de woestijn drijft, is ook dat geen nieuws. Dat tekent zo'n beetje het klimaat waarin ik sinds januari werk: een gespannen situa tie tussen groeperingen in de stad, een wankelende overheid, en vluchtelingen in de meest erbar melijke omstandigheden. Terwijl ik zelf de straat niet op kon, waren mijn collega's van mijn nieuwe organisatie Norwe gian Refugee Council, tot diep in Anbar bezig met noodhulp. Ter wijl zij water naar de kampen brengen en voedselpakketten uit delen, zat ik met de VN via inter net te regelen wie wat waar zou gaan doen. Ik moet zeggen: als je er dagelijks in werkt, dan klopt het, dan is het geen nieuws meer. De grote getallen van tienduizen den gezinnen op de vlucht verlie zen hun nieuwswaarde. Sirenes en geweerschoten vallen niet meer op en nieuws van aanslagen verwordt tot een soort achter- grondnieuws dat je met niet meer enthousiasme leest dan uitslagen van regionaal voetbal. Tot er weer zoiets gebeurt als afgelopen week. Of tot je je door een persoonlijk verhaal weer realiseert dat achter die grote getallen stuk voor stuk dramatische verhalen schuilgaan. Dan ben ik weer wakker, en rea liseer ik me dat ik uniek werk mag doen. Alleen de huidige clubs mogen het ophalen voortzetten op basis van historische rechten. En stop pen zij ermee, dan neemt de ge meente de inzameling over. De wachtlijst met clubs die al jaren staan te trappelen om ook uit de subsidieruif mee te mogen eten, wordt afgeschaft. Over het opha len van oud papier in Terneuzen wordt al een paar jaar gebakkeleid. In april vorig jaar nam het college een eerder voorstel (om de vergoe ding in zes jaar af te bouwen van 0,055 eurocent naar o cent) terug. De meerderheid van de gemeente raad had er teveel kritiek op. B en W vinden de huidige ver goeding van 0,055 eurocent per ki lo nog steeds te hoog. Het levert de twintig clubs jaarlijks zo'n 150.000 euro op. Maar de gemeen te draait wel op voor de kosten van de chauffeur en de vuilniswa gen. De vergoeding wordt, als het aan het college ligt, in zes jaar tijd teruggebracht naar 0,022 cent in 2022, zo'n 60.000 euro per jaar. Dat komt overeen met de huur van twee 'bakkenladers' als de ge meente het karwei zelf op zich zou nemen. Het voorstel komt woensdag 18 mei aan de orde in de raadscom missie Omgeving. In de regio Mijn dorp, mijn stad AXEL. DeHalle, 9.00 uur: Knoppen spreekuur; Museum Het Waren huis, 14.00 uur: Stadswandeling gid- senteam; BRESKENS. MFC De Korre, 13.30 uur: Hobbybij eenkomst; CLINGE. Malpertuus, 19.00 uur: Linedan- ce; GRAAUW. Dorps huis, 14.00 uur: Bij eenkomst Graauw Leeft; HEIKANT. 'tHeike, 13.00 uur: Bloem schikken; HULST. De Lieve, 13.00 uur: Fietstocht KBO; 14.00 uur: Vi va la Musica; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internet café; Luifel, 13.30 uur: Ver trek 55-plus fiets tocht; NIEUW NAMEN Ca fé 't Verdronken Land, 19.30 uur: Scal- dis Kamermuziek festival; OOSTBURG. Her vormd kerkcentrum, 9.00 uur: Koffieoch tend Open Kring; Paardenmelkerij Nor- tier, 10.30 uur: Veu lentjesdag (foto); PHILIPPINE. De Kaaie, 14.00 uur: Rummikub; Albert, 13.00 uur: KBO Quilten; SINT JANSTEEN. De Warande, 13.00 uur: Schieting; 14.00 uur: KBO fietsen; 19.30 uur: Popkoor; TERNEUZEN. Portaal van Vlaanderen, 12.30,14.00 en 15.30 uur: Rondleidin gen; De Veste, 13.30 uur: Soos; 18.30 uur: Lijn- dansen; De Kameleon, 19.00 uur: Linedance; De Hoeve, 13.30 uur: Kinderbingo; De Zeemeeuw, 14.00 uur: Kinderbingo; Ter Schorre, 14.00 uur: Tekenen Steun punt; IJZENDIJKE. Basis school Molenbolwerk, 18.30 uur: Wandel vierdaagse. door Jaap Scheele Jaap Scheele hulpcoördinator door Wout Bareman TERNEUZEN. B en W van Terneuzen willen de vergoeding voor het op halen van oud papier door vereni gingen, stichtingen en instellingen stapsgewijs verlagen tot 0,022 eu rocent per kilo. VOGELWAARDE Open tuindagen In Zeeuws-Vlaande- ren en het Waasland zijn van zaterdag tot en met maandag open tuindagen. On der meer tuinen in Vogelwaarde (foto), Koewacht en Terhole zijn te bezoeken. Meer informatie en een overzicht van de deelnemende tuinen staan op www.open- tuin-waasland.be. HULST Dansen voor j'e gezondheid In brasserie Truffino op het terrein van De Blaauwe Hoeve in Hulst vindt vrijdag een informatiebijeen komst plaats over Dance for Health, of wel dansen voor je gezondheid. Zorgin stelling Curamus biedt dit beweegpro- gramma aan met Healthcenter Body in Hulst. Het is speciaal bedoeld voor men sen met de ziekte van Parkinson, reu ma, multiple sclerose of mensen die een beroerte hebben ge had. Voor hen zijn veel gangbare bewe gingen niet meer van zelfsprekend. Dance for Health, een com binatie van moderne dans, klassiek ballet én fysiotherapie, moet hen helpen weer soepeler te be wegen. In brasserie Truffino is hierover vrijdag van 13.15 tot 15.00 uur een gratis lezing. Ook vindt er een de monstratie plaats. Het programma zal elke dinsdagochtend in Hulst worden aan geboden. TERNEUZEN Gerookte paling bij Bachten Dieke In de tuin van ZorgSaam-locatie Bachten Dieke in Ter neuzen wordt mor gen paling gerookt. Vanaf 12.00 uur zijn de vers gerookte pa lingen van palingro ker Ed Langeveld te koop. SAS VAN GENT. Het is stil op 't Eiland bij Sas van Gent, langs het Ka naal Gent-Terneuzen. De stilte is bedrieglijk. De eerste stap naar de herinrichting van de groene oase tot stadspark is deze week gezet. De bloemenweide is in aanleg. Het gras is gemaaid, grondwerkzaam heden volgen nog, als het weer het toelaat. Een werkgroep van toen nog ondernemersvereniging Sas* (sterre tje) presenteerde vorig jaar een ambitieus plan voor 't Eiland, dat ei genaren van campers en hondenbezitters al lang weten te vinden. „We beginnen met het eenvoudigste onderdeel", vertelt Jan Vinke, één van de initiatiefnemers, „dat is de bloemenweide." Hij hoopt dat het dit jaar ook nog lukt een natuurspeeltuin en picknickplek te realiseren. Een stichting is in oprichting, wat het mogelijk maakt fondsen aan te schrijven voor donaties, foto Ronald den Dekker WOENSDAG LAMSWAARDE. De SAS VAN GENT. St. Noodhulp in Anbar door medewerkers van de organisatie NRC (Norwegian Refugee Council).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71