a Wethouder rijdt beer aan Dwangsom wegens brand bij Thermphos Een nieuwe kijk op zorg Oortjes Nog dit jaar proefin provincie Zeeland voelt voor Schiedams Glazz-project: mantelzorgers instrueren via een digitale bril. 2 ZEELAND COMMENTAAR De zorg wordt steeds duurder. In dunbevolkte provin cies als Zeeland, waar de afstanden groot zijn, is het moeilijk om een sluitend netwerk te creëren, waarbij de zorg voor iedereen binnen handbereik is. De ver pleegkundige om de hoek is langzamerhand onbetaalbaar gewor den. Toch is in Zeeland juist daaraan veel behoefte. De provincie vergrijst, en des te ouder de bevolking des te groter de behoefte aan ondersteuning. De techniek biedt uitkomst. Het Glazz-project is een goed voor beeld. Via de digitale bril van Google kunnen verpleegkundigen op afstand meekijken met mantel- zorgers. De methode is zo voor de hand liggend, dat het verbazing wekt dat ze nog niet volop wordt toegepast. Gelukkig heeft de Zeeuwse ontwikkelingsmaat schappij Impuls de mogelijkhe den onderkend. Zeeland zou een prima proeftuin zijn voor dit soort ontwikkelingen. Daarvoor is wel een mobiel netwerk nodig dat up to date is. Daar wringt de schoen. Want het 4G-netwerk in Zeeland vertoont nog witte vlekken. Er is alle reden de com plete aanleg daarvan prioriteit te geven. Dan krijgen niet alleen innovaties in de zorg ruim baan, maar bijvoorbeeld ook in het on derwijs. Hier gaan letterlijk de kosten voor de baat uit. De methode ligt zo voor de hand, dat het verbazing wekt dat ze nog niet wordt toegepast GOES. De Goese wethouder Loes Meeuwisse heeft gisteren een beer aaangereden. Een knuffel- exemplaar welteverstaan. Ze deed dat op het verkeersoefenterrein van rijschool Dek, onder toeziend oog van basisschoolleerlingen uit groep 6. Eén en ander was onderdeel van de praktijkdagen die de ge meente samen met de provincie en het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland ook vandaag nog houdt. De kinderen leren on der meer snelheden en afstanden inschatten. De leerlingen van de Zuidvliet in Kortgene ging dat best aardig af. Meeuwisse maakte een noodstop om te laten zien dat een auto ook bij een relatief lage snelheid niet zomaar stilstaat als je hard remt. De instructeurs van de rij school gaven ook uitleg over de ge varen van de 'dode hoek'. Veel kin deren hebben niet door dat een vrachtwagenchauffeur je niet ziet als je in de dode hoek loopt of fietst en konden dat zelf ervaren door in een vrachtwagen te zitten. Almanak Het was afgelopen weekeinde zomer in Zeeland, dus dat Zuid-Bevelandse stel toog met de kinderen naar het strand. Heerlijk relaxen. Zij luisterde naar haar net van nieuwe liedjes voorziene mp}-speler. Af en toe gin gen de oortjes even uit als één van de kinderen of haar man iets zei. Op een gegeven moment leek het apparaatje er echter de brui aan te hebben gege ven. „Ik hoor niks meer." Vreemd, het muziekspelertje had nog nooit kuren vertoond. Maar daar lag het ook niet aan, ontdekte ze toen ze koptelefoon- tjes uit haar oren wilde halen. Die za ten er namelijk al een poosje niet in. Goese Poort krijgt groen licht Met de ondertekening van een exploitatie-overeen komst is gisteren groen licht gegeven voor de ont wikkeling van plangebied Goese Poort in Goes. De heer Gé, de heer Van Dieren (namens Esselink Beheer BV) en de bij het project betrokken wethou ders Derk Alssema en Loes Meeuwisse zetten hun krabbel voor de vestiging van een restaurant, een bouwmarkt en de ontslui ting van het gebied via rotonde Tiendenplein op de kavel aan een van de be langrijkste toegangswegen richting het centrum. Nieuwe website en Gezin Jeugd In Goes wordt vanmiddag de nieuwe website van het Centrum voor Jeugd en Ge zin gelanceerd. Om 17.00 uur presenteren kinderbur gemeester Rosalie Baaijens en wethouder Derk Alsse ma de website cjggoes.nl. Dat zal plaatsvinden bij het Centrum voor Jeugd en Gezin in het Stadskan toor. De nieuwe website gaat over opvoeden, op groeien en gezondheid. De site bevat allerlei informa tie voor ouders en opvoe ders, kinderen, jongeren en professionals over de hulp die het centrum kan bieden. Van den Berg volgt Verseput op Wout van den Berg volgt eind deze maand Ad Verse put op als wethouder voor de WD in het Schouwse college. Dat hebben de twee politici gistermiddag in het gemeentehuis be kendgemaakt. Al bij de for matie van de huidige coali tie van LSD, WD en SGP in 2014 is afgesproken dat Van den Berg (53) halver wege de raadsperiode het wethouderschap zou over nemen. Verseput (66) moest ervaring inbrengen in het verder geheel nieu we college van B en W. Hij is daar na de verkiezingen door zijn partij voor ge vraagd. 2e pinksterdag GEOPEND Van 10.00 tot 16.00 uur Doorlopende kookdemo's Speciale pinkster-jubileum- 20 ACTIES! VLISSINGEN. De verpleegkundige die op afstand meekijkt hoe een mantelzorger de wond van een familielid verzorgt. Met een digi tale bril als Google Glass kan dat, maar bijna niemand in de zorg doet er nog iets mee. Argos Zorg groep in Schiedam pioniert al wel: sinds vorig jaar worden vijf tien mantelzorgers via de Google Glass live begeleid. De Zeeuwse zorg voelt nu ook voor een proef. „Ik denk dat we nog dit jaar beginnen met een experiment. Drie zorginstellingen zijn er en thousiast over", zegt Arend Roos, programma-manager zorg- economie bij de Zeeuwse ont wikkelingsmaatschappij Impuls en drijvende kracht achter het zorginnovatienetwerk Santé Zee land. Medewerkers van Argos Zorg groep maakten Zeeuwse zorgpro fessionals onlangs warm voor wat in Schiedam het Glazz-pro ject heet. En met reden, zegt Roos, want ze geloofden bijna hun ogen niet. „In de zorg wordt veel gepraat over de mogelijkhe den van nieuwe techonologie, maar er wordt nog weinig mee gedaan. Argos is gewoon aan de slag gegaan met livestreams via de Google Glass." 'De winst van het Glazz-project zit wat ons betreft in betere zorg' Roos ziet de digitale bril als een instrument om efficiënt zorg te verlenen in een sterk ver grijzende provincie met relatief grote reisafstanden. Hij signa leert ook een achilleshiel: „Een belangrijke voorwaarde voor li- vestreaming is dat het mobiele netwerk snel is. Je hebt 4G no dig, want de Google Glass wordt geleverd met een 4G-modem. Jammer genoeg is de dekking in Zeeland niet overal even goed." In Schiedam zijn de resulta- tend 'hoopgevend', zegt Wouter Steutel, voormalig medewerker 'Drie Zeeuwse zorginstellingen zijn er enthousiast over van de Argos Zorggroep die nu een adviesbureau voor zorgver nieuwing exploiteert. Hij is de geestelijk vader van het Glazz-project: „Mensen kunnen langer thuis blijven wonen als verpleegkundigen de mantelzor gers via de Google Glass instrue ren. Mantelzorgers worden zo ook ontlast. Er zijn meer toepas singen mogelijk. Je kunt via de bril gedrag van de cliënt analyse ren en zo beter afwegen of ie mand psychologische hulp of de- mentiezorg nodig heeft." Argos Zorggroep bekijkt sa men met het Centrum Indicaties telling Zorg of met de Google Glass in ziekenhuizen indicaties voor opname in een verpleeg huis te maken zijn. De bril is echter geen bezuini gingsmiddel, waarschuwt Steu tel. „Door de vergrijzing is steeds meer zorg nodig. Techno logie helpt de zorgkosten in de hand te houden, maar de winst zit wat ons betreft in betere zorg." NIEUWDORP. Het dagelijks provin ciebestuur heeft een voorwaarde lijke boete opgelegd aan Van Cit- ters Beheer, de onderneming die is opgericht om toezicht te hou den op de sanering van de voor malige fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp. De aanleiding is een brand die eind december uitbrak op het terrein van Thermphos. Oor zaak was een verstopte leiding in de fabriek. Die ligt stil sinds het faillissement in 2012. Om het op het terrein aanwezige fosfor te verwerken en af te voeren is een proefinstallatie gebouwd. Die maakt deels gebruik van de lei dingen van de oude fabriek. Uit onderzoek naar de brand is geble ken dat het onderhoud en de in spectie daarvan niet meer op or de waren. Logisch omdat de fa briek stil lag, maar tegen de re gels omdat de leidingen op nieuw worden gebruikt bij de verwerking van het gevaarlijke fosfor. Inmiddels is geen sprake meer van een overtreding. Op ad vies van de Regionale Uitvoe ringsdienst Zeeland legt de pro vincie toch een dwangsom van 25.000 euro per overtreding op. Die wordt geïnd als zich weer een incident mocht voordoen. Wethouder Loes Meeuwisse ziet beren op de weg. Gelukkig kan dit exem plaar tegen een stootje, foto Mechteld Jansen door Luc Oggel Tip? redactie@pzc.nl COES COES ZIERIKZEE Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 -33 00 04 KEUKENSTUDIO www.ssk-keukenstudio.nl Superbril door Frank Balkenende Wouter Steutel project Glazz Arend Roos Impuls door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66