'God is groot' riep Paul H. en stak wild om zich heen Kamerlid van Facebook na kritiek op Erdogan NIEUWS 5 Zaterdag staat hij in de finale van het Eurovisie Songfestival. Met zijn Slow Down eindigde hij de beste 10 in de halve eindstrijd. Bookmakers zien nu kansen voor een hoge Oranje-klassering. êm Vreeswijk? Formidabel!' Wr voorliefde voor beats en synthesi zers als gemene deler. Douwe Bobs laatste dag voor zijn optreden begon met een rel letje. Een lid van de Russische vakjury had beelden van Neder lands repetitie van maandaga vond online gezet. Strikt verbo den. Het jurylid werd uitgeslo ten. De punten van zijn vier colle ga's bleven wel meetellen. De commotie die volgde, bracht de Oranje-inzending nog eens extra onder de aandacht van de interna tionale media. De dag bracht Douwe Bob ver der door in gezelschap van zijn bandleden, onder wie Matthijs van Duijvenbode. De pianist ver trekt vanochtend naar Amster dam, waar zijn echtgenote op het punt van bevallen staat. Vrijdag voegt hij zich weer bij de équipe. Opvallend was dat Douwe Bob tijdens het dagelijkse koffïebe- zoek aan de radio-uitzending van uit zijn eigen café niet aanspreek baar was voor de pers. De zanger wilde zijn aandacht volledig rich ten op het naderende optreden. Van overdreven spanning was echter geen sprake, bleek uit een internetfilmpje gemaakt in de bus van zijn hotel naar de con certzaal. Luid zingend en gehuld in Nederlandse vlaggen sprongen de bandleden in de bus over el kaar heen. Douwe Bob knuffelde nog maar eens met regisseur Hans Pannecoucke en eenmaal aangekomen nam hij bassist Jeroen Overman en beste vriend Stijn van Dalen op zijn rug voor een tourtje langs de kleedkamers van zijn collega-artiesten. De tien landen die zich gistera vond kwalificeerden treffen in de finale de tien winnaars van de tweede halve finale van morgen. Toegelaten tot de finale zijn thuis land Zweden en de grote sponsor landen van omroeporganisatie EBU: Groot-Brittannië, Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland. m&mm De grijze buurman van het Air- bnb-appartement wil graag weten wie er deze week naast hem woont. „Uit Nederland", herhaalt hij ver rast en heeft meteen één naam pa raat: Cornelis Vreeswijk. „Dat was toch echt formidabele muziek", zegt hij. „Ik draai het nog vaak." Vreeswijk - in 1937 in IJmuiden ge boren, geëmigreerd naar Zweden en in 1987 in Stockholm overleden - is nog altijd de bekendste Hollan der hier. Althans: voor muzieklief hebbers boven een bepaalde leef tijd. De buurman kent zijn klassie kers: De nozem en de non, Veronica en Bakker de Baksteen. Uiteraard in de Zweedse vertaling. En wat denkt hij van Douwe Bob? „Wie zegt u? Nooit van gehoord." De dader Paul H., een werkloze meubelmaker uit de deelstaat Hes sen, begon rond een uur of vijf 's ochtends in en rond het treinsta tion van het plaatsje Grafing, bij München, woest op forensen in te steken. De man, die op blote voeten rondliep, zou daarbij 'Allahu Ak- bar ('God is groot') en 'Ongelovi ge, jij moet sterven!' hebben geroe pen. De politie bevestigde deze verklaringen van ooggetuigen. Het dodelijke slachtoffer is een 56-jarige man die door H. in een wagon van de S-Bahn werd aange vallen en kort daarop in het zie kenhuis aan zijn verwondingen overleed. Paul H. stak op het trein perron in op een tweede slachtof fer. Daarop rende hij naar buiten, waar hij in de buurt van het sta tionsplein nog twee mannelijke slachtoffers maakte, onder wie een krantenbezorger. Daarna wist de gealarmeerde politie Paul H., die zich zonder verzet overgaf, te arresteren. H.'s survivalmes had een lemmet van 10 centimeter. Omdat H. tijdens de steekpartij verwees naar Allah, circuleerden al snel geruchten dat het om een politieke aanslag zou gaan. Op een persconferentie gistermiddag zei den politieonderzoekers dat voor alsnog geen relatie met het isla- mistische milieu is aangetroffen. Over mogelijke contacten van H. met salafisten is de politie niets bekend. Ook zijn er geen aan wijzingen dat de man onder in vloed van video's is geradicali seerd. H. zou tegenover de politie hebben gesuggereerd dat hij een moslimbekeerling is. Paul H. was nauwelijks aan spreekbaar. „Hij spreekt wartaal", aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in München. De man zou hebben toegegeven drugs te hebben gebruikt. Ook was hij in zijn woonplaats Gies- sen afgelopen week zijn opgeval len wegens afwijkend gedrag en zou hij een nacht in een psychia trische kliniek hebben doorge bracht. H. is vanuit München waar schijnlijk toevallig in Grafing, een belangrijk verkeersknooppunt in de regio, terecht zijn gekomen. Hij had geen geld voor een hotel en bracht vanaf een uur of half twee de nacht door op het station van Grafing. Tegen de ochtend, toen het forensenverkeer op gang kwam, begon Paul H. aan zijn ge- weldsorgie. „Onacceptabel", vindt partijvoor zitter Hans Spekman. In het stuk schreef het PvdA-Kamerlid dat ze boos is over de kliklijn die Türkije in Nederland heeft ingesteld om kritiek op Erdogan te melden. „Het kan niet zo zijn dat de lange arm van Erdogan zo ver reikt", schreef ze. Het lijkt erop dat daar over is geklaagd bij Facebook. Volgens een woordvoerder van het internetbedrijf is dat geen re den om profielen op zwart te zet ten. Waarom dat dan toch is ge beurd, kan ze niet zeggen. „Het kan zijn dat iemand heeft ge klaagd dat het een nepprofiel is. Dan wordt onderzoek ingesteld en kan de pagina even op zwart worden gezet." Na een paar uur was de pagina weer te zien. De rel ontstond op de dag dat Yücel in Turkije op bezoek was bij columniste Ebru Umar. Umar hoorde later op de dag dat ze Tur kije mocht verlaten. Yücel schrijft op Facebook dat er aangifte is gedaan tegen haar bij de Turkse autoriteiten. WOENSDAG 11 MEI 2016 Douwe Bob zet Stockholm op zijn kop •~,„V Cornells Vreeswijk, nog altijd een ster in Zweden. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN. Was het een islamistisch geïnspireerde aanslag of de gruwel daad van een gedrogeerde psychia trische patiënt? Een 27-jarige Duit ser heeft gisteren in de buurt van München een willekeurig slachtof fer met een mes doodgestoken en drie andere voorbijgangers ver wond, onder wie één man zwaar. Politieonderzoek op de plek van de aanval, foto Matthias Schrader/AP door Hans van Soest DEN HAAG. De PvdA is woest dat een Facebookpagina van Kamerlid Keklik Yücel tijdelijk door het be drijf is verwijderd nadat de politica een kritisch stuk had geplaatst over de Turkse president Erdogan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5