6 I caij»» IRENE WEET RAAD VRAGEN Wat zijn je rechten als een vakantie op het laatste moment niet door kan gaan? Irene van den Berg zet in twee afleveringen belangrijke vakantieverpesters op een rij. Vandaag deel 1. illustratie vijselaar en sixma Ga je naar een gebied waar al een dekkingsbeperking geldt, dan draai je wel zelf op voor de kosten Boeterente Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties REISORGANISATIE FAILLIET Vlak voor vertrek hoor je dat je reisorganisatie failliet is. Heel zuur, want jouw vakantie gaat niet door. Maar ben je dan ook je geld kwijt? Meestal niet. Is je reisorganisatie aangesloten bij Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR), dan staat dit fonds garant voor de kosten van de reis. Je moetje binnen twee maanden na de annulering melden via het klachtenformulier op de website van de SGR (www.sgr.nl) of je reisbureau. Het SGR betaalt dan het geld terug. Pakketreizen, vakan tiehuizen, hotelovernachtingen en bus-, trein-, en ferrytickets kunnen onder het SGR vallen. Vliegtickets niet. Is je reisorganisatie niet aangeslo ten bij het garantiefonds, dan bete kent dat gelukkig niet automatisch dat je je geld kwijt bent. De wet verplicht reisorganisaties van pak ketreizen maatregelen te nemen in geval van faillissement. Wellicht heeft de reisaanbieder dus iets an ders geregeld. Neem in dat geval contact op met de curator om er achter te komen wat voor regeling er is. NEGATIEF REISADVIES Er zijn maar weinig vakantiegan gers die het in hun hoofd halen om nu een stedentripje naar Aleppo te boeken. Maar dat is niet de enige gevaarlijke plek op aarde. Ook in Libië, Sierra Leone of Afghanistan loop je als reiziger veel gevaar. En zelfs in delen van bekende vakan tielanden als Tunesië, Egypte en Turkije kun je op dit moment maar beter wegblijven. Maar wat gebeurt er als je je vakantie al hebt geboekt en er dreigt plotseling gevaar? Bij een acute dreiging, door bij voorbeeld een orkaan, overstro ming of aanslag stelt het Calamiteitenfonds een dekkingsbe perking in. In de volksmond wordt dit ook wel een negatief reisadvies genoemd. In zo'n geval kun je de reis kosteloos annuleren, omboe- ken of uitstellen. Dat kan vanaf dertig dagen voor de vastgelegde vertrekdatum. Besluit je naar een gebied af te reizen terwijl er al een dekkingsbeperking geldt, dan draai je wel zelf op voor de kosten als je alsnog je reis moet aanpassen of af stellen. Vaak wordt een dekkingsbeperking verward met een reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken, soms ook negatief reisadvies ge noemd. Buitenlandse Zaken kent verschillende codes aan een land toe. Rood staat voor niet reizen, oranje voor alleen noodzakelijke reizen en bij geel zijn er veilig- Vorige week legde Irene van den Berg uit wanneer extra aflossen verstandig is en wanneer niet. Hierbij een selectie uit de reacties van lezers. Onroerend goed Belastingtarieven woensdag II mei 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl VAKANTIE AFGEBLAZEN, wat nu? 44 Jan Kloosterboer noemt nog een andere reden om tussentijds meer af te lossen. „Geen hypotheek betekent: lagere woonlasten. Daarmee bespaar je al gauw 8.000 tot 10.000 euro netto per jaar. Je hebt dus 8.000 tot 10.000 euro meer te besteden. Dat geld kun je uitgeven aan auto's, vakanties, kin deren, zorg of wat dan ook. Goed voor de economie. Geen hypotheek betekent ook datje een vermogen in je huis hebt ge spaard; het is je eigen onroerend goed. De netto 8.000 tot 10.000 euro die dit onroerend goed 'oplevert' (zie hierboven) is belastingvrij inkomen. Als je onroerend goed 200.000 euro waard is, betekent dat dus zeker 4 procent rendement. Tel uit je winst! Ulrike Geerlings heeft een opmerking over de belastingtarieven in Proef op de som. „In de Proef op de som staat dat de hypotheekrente tegen 42 procent af getrokken mag worden. Dit zijn tarie ven uit 2015, voor 2016 is het tarief 40,4 procent." Irene van den Berg: Dat klopt. De ta rieven uit het rekenvoorbeeld gelden voor de aangifte over 2015, die tot I mei kon worden ingediend, tenzij uit stel is aangevraagd. De tarieven van 2016 zijn als volgt. Schijf I, belastbaar inkomen t/m 19.922, percentage 36,55% Schijf 2, belastbaar inkomen vanaf 19.923 t/m 33.715, percentage 40,4% Schijf 3, belastbaar inkomen vanaf 33.716 t/m 66.421, percentage 40,4% Schijf 4, belastbaar inkomen vanaf 66.422, percentage 52% Een aantal lezers vroeg zich af hoe ze de boeterente kunnen berekenen, die banken soms in rekening brengen als je in een keer een groot bedrag op de hypotheek aflost. Vaak brengt de hypotheekverstrekker een boete in rekening als je in een keer meer dan 10 procent van de hoofdsom aflost. Banken gebruiken verschillende mo dellen voor het berekenen van de boeterente. Je zult dus aan je eigen hypotheekverstrekker moeten vragen om dit door te rekenen. Wel fijn: als je boeterente betaalt over een hypotheek die fiscaal aftrekbaar is, mag je het bedrag eenmalig af trekken in Box I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51