&G0I 5 Va B J 0 KLEINGELD Ja, ik ben een audiofiel. Ik vind het meeste geluid per definitie slecht. Audiofielen zijn nu eenmaal mierenneukers Den Bi ooit zulk spectaculair geluid uit zulke kleine kastjes zou komen. Het is fabelachtig knap." Er was inderdaad een tijd datje als muziekliefhebber de deur uit moest met zulke loeizware gettoblasters dat je om de haverklap van schou der moest wisselen. Voor wat muzi kale keus zeulde je ook nog eens een rugtas vol cd's mee. En om niet halverwege de picknick met een leeg apparaat te zitten was een extra set batterijen geen overbodige luxe. Discman De tijd veranderde, maar ook de volgende generatie mobiele spea kers liet behoorlijk te wensen over. Goed, je kon ze met een kabeltje verbinden met je discman - waar door de boxen flink kleiner werden - maar je zat wel eerst een kwartier die onmogelijke kluwen aan snoer uit elkaar te pulken. Nee, dan de mobiele speakers van tegenwoordig. Extra batterijen zijn overbodig; de accu's kunnen ge makkelijk 15 tot 20 uur mee. En er komt geen snoertje meer aan te pas. De speakers worden via blu- etooth verbonden met de geluids bron (mobieltjes, mp3-spelers, laptops). Zelfs in de Mediamarkt van Den Bosch, de testlocatie waar nog hon derden apparaten met bluetooth staan te snorren, gaat dat met rela tieve eenvoud. „Het enige nadeel is dat je nooit echt stereo geluid krijgt met zo'n mobiele speaker," besluit panellid Dave Zeegers de inleidende be schietingen. „Tenzij je het geld er voor over hebt om er twee te kopen." Kampvuurtje Om alle uithoeken van het muzi kale spectrum te bezoeken, schip pert de playlist vandaag van Dotan tot Adam Lambert en van OMI tot Mozarts twaalfde pianosonate in F majeur. Hoewel ook de vormgeving en extra snufjes achteraf zullen worden be sproken, stoelt het eindoordeel enkel op de geluidsbeleving. De pa nelleden zijn dan ook geblinddoekt. En omdat een ware audiofiel de speakermerken nog herkent aan de klank van hun aanknop, worden ze buiten de testruimte op de gang ge activeerd. De uitslag? Als de volumeknop na zes rondes weer is uitgedraaid, heeft de JBL Xtreme met over macht gewonnen dankzij zijn zui vere sound. Bose - toch niet de minste naam in audioland - scoort met beide modellen verrassend lager. „Dit is echt zo'n op-de-camping- met-een-kampvuurtj e-speaker. Enkel als achtergrondmuziek is het te pruimen," oordeelt Bart Rost over de kleinste van de twee; una niem gekozen tot verliezer van de test. „Och, wij audiofielen luisteren ge woon anders," besluit Jeroen nuan cerend. „Wat wij muzikaal behang noemen, is voor negen van de tien mensen nog steeds meer dan uit stekend geluid." DE UITSLAG Een klinkende overwinning voor de JBL Extreme. W Actie tegen ticketpeeh Droomhuis een l inkje BOEK kritiek op beleid Rabo BESPAARTIP Rondslaan is dure lening woensdag II mei 2016 ihf* Blind doeken zijn onontbeer lijk bij een goede speaker test. behangdat is hef 44 I 1 'r1 te i I JBL Xtreme (€299/2,11 kg 28,3 cm) Zonder twijfel de beste van het stel. De meest na tuurlijke bas en een mooi bereik. Dave: „Van hoog tot laag klinkt hij goed gevuld". Bonuspunten voor de solide jas. Marshall Killburn (€243 3 kg 24,2 cm) Wederom een fijn breed bereik. Extra geschikt voor klassieke muziek door de duidelijke klankscheiding. Bonus- punten voor de handmatig aan te passen bas en tremble. Ultimate Ears UE Mega- boom (€219 877 g 22,6 cm) Een dancespeaker. Er is weinig detail te horen. Bart: „Dotan kan nog, maar Mozart is niet om aan te horen". Wel volledig waterdicht; hij kan zelfs in bad. JBL Charge 2 Plus (€165 600 g 18,5 cm) De hoge en lage tonen komen uit de verf, maar het middenbereik schuurt en de bas is te geforceerd en blik kerig. Jeroen: „Gemaakt voor spektakel." Bose Soundlink III (€289 1,37 kg 25,6 cm) Een bleke box: saai, vlak en weinig uitge sproken. Veel te weinig bas en details hoorbaar. Jeroen: „Ik hoop dat dit de goedkoopste is." Helaas. Bose Soundlike Mini II (€199 670 g/18 cm) Nog zo'n muurbloempje, zo moge lijk nog vlakker dan zijn bleke broer. Dave: „Alles is okee, maar beter dan dat wordt het niet." De Consumentenbond wil dat reizigers hun ticket gratis mogen overdragen aan iemand anders. Wie wil meedoen met deze actie: de petitie staat op consumentenbond.nl. procent van de bevolking van India betaalt geen inkom stenbelasting, blijkt uit cijfers van de Indiase overheid. Wie op huizenjacht gaat, kan niet zonder Funda, maar de app Huisvink is handig voor erbij. Die plukt woningen van een serie aanbieders en presenteert ze over zichtelijk. Met een vinkje houd je bij of de woning een po tentieel droomhuis is. (gratis voor iOS) Nils de Heer werkte meer dan twintig jaar in de ban- kenwereld en zat er met zijn neus bovenop toen de kredietcrisis uitbrak. In zijn net verschenen boek De pijnbank. De problemen van de Rabo bank schetst hij hoe het kon dat juist de Rabobank als enige Nederlandse bank betrokken was bij de Liborfraudezaak. Het is natuurlijk heel han dig om aan het einde van de maand nog een beetje extra geld achter de hand te hebben, maar rood staan is ontzettend duur. De rente op de spaarreke ning bedraagt nog geen I procent maar voor rood- staan betaal je de bank gemakkelijk 13 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50