Meintje (103) tuft nog vrolijk naar de gym Bekendste crimineel van Nederland: 'absolute onzin' NIEUWS 3 Twee Antilliaanse medegevangenen zeggen dat hij hen polste of zij mensen kenden 'om iets te doen'. AMSTERDAM De aanklagers in het proces tegen 's lands bekendste cri mineel hebben Willem Holleeder gisteren, op de zesde inleidende zitting, weer neergezet als een psy chopaat zonder scrupules. Niet al leen zit hij volgens Sabine Tam- mes en Lars Stempher achter ze ker zes onderwereldmoorden, ook zou hij vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught gepro beerd hebben een huurmoorde naar op zussen Astrid en Sonja af te sturen, en mogelijk ook op ex Sandra den Hartog en misdaad journalist Peter R. de Vries. Holleeder en zijn advocaat Stijn Franken vinden die nieuwe verdenking in lijn met de beschul digingen over zes liquidaties: aper te onzin. Holleeder is in december 2014 gearresteerd voor de moordop- drachten. Medio maart 2015 werd hij in het zwaarst denkbare gevan genisregime geplaatst nadat zus sen Astrid en Sonja alsmede ex Sandra in het diepste geheim be lastende verklaringen tegen hem hadden afgelegd. Ze beschrijven hoe de tiran hun leven overnam én hen vertelde moorden te heb ben verordonneerd op criminelen die ooit vrienden waren. De opzienbarende getuigen én justitie zijn doodsbang dat Hol leeder hen wat zal aandoen. Daar om zat hij eerst in totale afzonde ring. In juni 2015 werd zijn regime iets versoepeld. Hij kwam op één afdeling met twee beruchte Antil liaanse criminelen die naar Neder land waren overgeplaatst vanwege ontsnappingsgevaar. Het gaat om Stempher: „Alle alarmbellen gin gen rinkelen." De ruzie tussen Holleeder en V. lijkt justitie nep: Holleeder nam vaker (letterlijk en figuurlijk) afstand voordat in zijn opdracht een moord werd ge pleegd, om buiten beeld te blij ven. 'Het is een goede zaak dat het OM waakt over de veiligheid van mijn zussen' Rechercheurs bezochten de eerder overgeplaatste Liomar W. Die noemde Holleeder een 'dominant persoon, een baas'. Hij durfde aan vankelijk weinig te zeggen. Na aandringen: „Hij heeft ons ge vraagd, hebben wij mensen om iets te doen?" Later: „Hij heeft over zijn zus en zo, ons gezegd dat hij boos is en hij wil ze dood en zo." „Dat ze niet kunnen getui gen tegen hem. Ja, hij wil die klootzakken kankerlijers dood... Hoeren en zo." Geld zou geen pro bleem zijn. Edwin V. zei de recherche al leen dat het 'zijn zaak niet was', dat hij 'hier niet zit om te getui gen'. „Dat over zijn zussen is niet mijn probleem." Holleeder vindt de beschuldigin gen 'absolute onzin'. „Om te be ginnen vind ik het een goede zaak dat het Openbaar Ministerie waakt over de veiligheid van mijn zussen. Dat is ook in mijn be lang." Immers: „Zodra iets met mijn zusters zou gebeuren, zult u mij daar voor 100 procent op afre kenen. Ik wil absoluut niet dat ze iets gebeurt, of dat Sandra den Hartog iets gebeurt en zeker ook niet dat Peter R. de Vries iets ge beurt." Advocaat Stijn Franken noemde getuige Liomar W. 'een desperado' en 'een fantast' die al les doet voor overplaatsing naar Curasao. 'Getuige is desperado en fantast die alles doet voor overplaatsing naar Curasao' twee voor moord veroordeelde le den van drugsbende No Limit Sol- diers: Edwin V. (nu 31) en Liomar W. (28). Na een half jaar werd Liomar W. weer overgeplaatst; in februari dit jaar meldde Edwin V. onver wacht dat hij ook weg wilde. Hij had ruzie met Holleeder en er dreigde een dode te vallen, zei hij. V. bleek drie dagen voor zijn overplaatsingsverzoek een Rotter damse vriendin te hebben gebeld met de vraag een vriend te bellen. Hij wist alleen maar een deel van het nummer. V.: „De volgende keer als ik jou bel, laat ik jou voor mij een paar dingen tegen deze man zeggen want ik heb een vriend... en er zijn een hoop din gen." Die vriend moest Holleeder zijn. In de woorden van aanklager Op haar verjaardag vori ge week werd me vrouw Meintje den Ouden (103) in het zon netje gezet door de autodealer waar ze al 35 jaar komt. Zo kreeg haar auto een nieuw kleurtje. On danks haar leeftijd is ze nog regel matig onderweg met haar Smart. Iedereen boven de 75 moet zich om de vijfjaar laten keuren. Op een totaal van 100.000 haalden on geveer 1.000 ouderen de test vorig jaar niet. Ruim de helft kreeg toe stemming om gewoon te blijven autorijden. 40.000 mensen zijn ge schikt bevonden, maar met een aantekening in het rijbewijs. Zij mogen bijvoorbeeld niet zonder bril achter het stuur plaatsnemen 'Ik nam stiekem les als mijn man weg was. Binnen een jaar had ik mijn rijbewijs' of moeten in een automaat rijden. Nederland telt nu zeventien auto mobilisten van 100 jaar of ouder. Eind vorig jaar onderging Den Ouden een herkeuring. Haar reac tievermogen werd getest. „Eigen lijk ging het niet eens zo goed, vond ik. Maar het was slecht weer. Dat scheelt. Als ik nu rijd, gaat het prima." Ze wilde vroeger al graag autorijden, maar dat mocht niet van haar man. Tot haar jongste dochter 18 werd en rijlessen ging volgen. „Ik zei: vraag eens aan je instructeur of hij me niet te oud vindt. Kort daarna heb ik rijles ge nomen. Stiekem, als mijn man weg was. Binnen een jaar had ik mijn rijbewijs." Ze heeft één onge luk gehad. Niet haar schuld, zegt ze. „Die man kwam van links en hij was overstuur omdat zijn vrouw in het ziekenhuis lag." Lange ritten maakt ze niet meer, maar ze vindt autorijden nog leuk. „Ik doe boodschappen met de auto, ga ermee naar de gym en de kleinkinderen." WOENSDAG 11 MEI 2016 Justitie: Holleeder probeerde zijn zussen uit de weg te ruimen door Maarten van Dun en Paul Vugts Willem Holleeder verdachte Stijn Franken advocaat Advocaat Stijn Franken (helemaal boven) en Peter R. de Vries (links) na de zitting van gisteren. Boven: Wil lem Holleeder. foto's Bart Maat, Robin van Lonkhuijsen/ANP door Merlijn Ensing Mevrouw Den Ouden uit Wehl is een van de drie oudste automobilis ten van Nederland. Ze is inmiddels 103 jaar, maar gaat nog steeds met haar Smart de weg op. (zoel ers V lezot kersfl I Bezoekers] Bloemen en een make-over van haar auto omdat Meintje den Ouden weer vijfjaar mag rijden, foto Harrie Ligtvoet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3