Christian Jongepier solist kamerorkest TY O co KORTING Sabewa zet in op begrijpelijke taal teas WELKOM BABYLEEUWTJES! 4 ZEELAND Kamerorkest TY bestaat tien jaar en dat wordt ge vierd met een jubileum concert in de Zeeuwse Concertzaal. Dat is bijzonder om dat er twee wereldpremières ten gehore gebracht worden en omdat de 15-jarige trompettist Christian Jongepier als solist optreedt. Als premières worden ge bracht: de vierdelige suite Fabulo- sae Creaturae voor theremin, harp en strijkorkest van Victor Herbiet en Asrare Azal van de jonge, Cana dese componist Daniel Mehdiza- deh. Christian Jongepier uit Serooskerke speelt het ontroeren de werk The Hollow Men, voor trompet en strijkers van Vincent Persichetti. Daarnaast speelt TY onderleiding van concertmeester Dirk Van de Velde nog de beken de Holbergsuite van Edward Grieg en de Serenade voor strij kers in C van Tsjaikovski. Christian Jongepier zit in 4 vwo; de Zeeuw koestert een diepe liefde voor de cornet. Acht maan den geleden stapte hij over naar de trompet omdat hij verder wil in de muziek. „Ik ben mijn hele leven al ver liefd op muziek. Ik ben actief mu zikant maar ik interesseer me ook voor licht- en geluidstechniek. Ik kom uit een muzikale familie, vooral koperblazers. Toen ik zes was mocht ik spelen op de cornet van mijn oma. Cornet spelen is ge makkelijker dan trompet. De speel- techniek van de trompet is lasti ger, het intoneren en inkleuren van tonen is moeilijk, maar ik werk er hard aan en studeer veel. De liefde voor dit instrument be gint te komen. Ik word enorm ge stimuleerd van thuis uit en ik wil straks graag naar het conservato rium." Hij deed mee aan het Prinses Christina Concours, trad op in de Classic Express in Hulst, verzorg de al enkele recitals en vormt sa men met zijn broer en ouders een koper kwartet. „Ik krijg les van Tiny van de Wijdeven en Arto Hoornweg. Door hem ben ik naar het Sum mer program in Amerika geweest en daar heb ik enorm veel erva- Christian Jongepier uit Serooskerke speelt The Hollow Men, voor trompet en strijkers van Vincent Persichetti. ring opgedaan. Veel geleerd over blaastechnieken en ook mijn solo repertoire uitgebreid. Ik speel trompet in de fanfare van Seroos kerke en cornet bij Delta Brass Zeeland. Ik won tijdens de East- mann Muziekwedstrijd de tweede prijs en daarom mag ik nu soleren bij TY." Het werk dat Christian speelt, The Hollow Men, is geschreven naar een gedicht van T.S. Eliott. Het gaat over de leegheid en hope loosheid van de mensheid. „Geen gemakkelijk stuk. Het werk is melodisch en heeft een langzaam tempo, dat vereist strak ke intonatie en zuiverheid." Zij die mee willen discussiëren over de recente ontwikkelingen en het cultuurklimaat in Zeeland kunnen vóór het concert deelne men aan de inleidingen en debat ten die beginnen om 18.45 uur. De onderwerpen zijn: de rol van de overheid bij muziekeducatie en welke invloed heeft cultuuraan bod op onze economie, het toeris me en de leefbaarheid? Sabewa int de belastingen en ver leent kwijtschelding voor acht gemeenten en waterschap Schel- destromen. Sinds begin 2014 kampte de dienst met grote ad ministratieve problemen en ach terstanden. De Zeeuwse Om budsman ontving veel klachten over het functioneren van Sabe wa. De kritiek richt zich vooral op het kwijtscheldingsbeleid en de communicatie. In haar jaarverslag over 2015 stelt de organisatie dat er afgelo pen jaar 'goede voortgang' is ge boekt in de verbetering van de dienstverlening. Dat geldt onder meer voor de afhandeling van kwijtscheldingsverzoeken en be zwaarschriften en het op orde brengen van de gegevensbestan den. Eind vorig jaar is ook een re organisatie doorgevoerd, inclu sief een - weliswaar bescheiden - uitbreiding van het aantal me dewerkers. Aan de communicatie wordt ook volop gewerkt. De website is inmiddels toegankelijker inge richt en het is de bedoeling om in de correspondentie met klan ten een lager taalniveau te ge bruiken. Veel overheidsorganisa ties hanteren niveau Cl, afge stemd op een vaardige lezer op hbo-niveau. Voortaan is de norm niveau Bi, geschikt voor 95 pro cent van de Nederlandse bur gers. „Onduidelijkheid in brieven levert onnodig veel vragen en klantcontacten op", schrijft Sabe wa in haar jaarverslag. „Het doel is deze te verminderen door dui delijk te communiceren en brie ven en uitspraken te herschrij ven." In 2014 leed de organisatie nog een 'fors aanloopverlies' van 1,3 miljoen euro. Afgelopen jaar kwam Sabewa voor het eerst uit de rode cijfers, met een positief saldo van 260.000 euro. „Als da gelijks bestuur blijven we opti mistisch over de toekomst van Sabewa", staat in het verslag. De verwachting is dat de dienstver lening dit jaar verder kan wor den verbeterd. 'Onduidelijkheid in brieven levert onnodig veel vragen en klantcontacten op' De belastingdienst werd de af gelopen anderhalf jaar geleid door interimdirecteur Peter van Strien. Hij verving Arjen Meeuw- sen, die in mei 2014 ziek uitviel. Meeuwsen stond afgelopen jaar nog wel op de loonlijst, maar is inmiddels vertrokken. Tamara van de Wijnckel is vo rige maand aangetreden als nieu we directeur. PLANCKENDAEL BRENGT JE DICHTER BIJ DE DIEREN. 1 door Jeanette Vergouwen Het kamerorkest TY en solist Christian Jongepier (r) zijn aan het oefenen. TY en solisten treden vrijdag 13 mei op in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg, aanvang 20.00 uur. €5 bij aankoop van een dagticket voor PlancKen\dael ACTIE PZC *ln ruil voor deze bon krijgt u €5 korting per dagticket bij aankoop van max. 4 dagtickets voor Planckendael aan standaard individueel tarief. Deze dagtickets dienen gelijktijdig aangekocht te worden en zijn enkel geldig op de dag van aankoop. Niet inwisselbaar in speciën, niet cumuleerbaar met andere acties, promoties of voordelen. Enkel geldig aan de kassa van 01/05/2016 tot 30/09/2016. Kopieën worden niet aanvaard. Niet geldig op eerder aangekochte tickets. door Rolf Bosboom TERNEUZEN. De Zeeuwse belas tingdienst Sabewa gaat duidelijke taal spreken. De brieven die zij verstuurt, moeten voor iedereen begrijpelijk zijn. Jaarverslag Sabewa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32