LIVE! 'De verpleegkundige keek mee en gaf tips Statushouders vinden snel plek op Bevelanden met de Google Glass ZEELAND 3 DE GOOGLE GLASS De Google Glass is een computer in de vorm van een bril. Je hebt als het ware een smartphone op je neus. Je kunt er ook livestreams mee verzenden. De Google Glass wordt in Schiedam ingezet om mantelzorgers te ondersteunen. De beschikbaarheid van een goed mobiel y| netwerk (4G) is bijna een voorwaarde. In VJ Zeeland is dat niet overal het geval. Je kunt de digitale bron ook gebruiken om gedrag van zorgdiënten te volgen. Buiten de zorg zijn er legio toepassingen van de Google Glass. In Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoogvliet ondersteunt de Argos Zorg groep zo'n vijftien mantelzorgers via de Google Glass. Dat is een uitkomst voor het echtpaar Terlouw. Sinds vorig jaar mei heeft mevrouw Terlouw een stoma. Na herstel in het Marnix Revalidatiecen trum voor Ouderen in Vlaardingen, onder deel van Argos Zorggroep, leerde meneer Terlouw hoe hij de stoma en buikwond van zijn echtenote kon verzorgen. De digitale bril bleek daarbij een uitkomst. Terlouw: „In september vorig jaar mocht mijn vrouw weer naar huis. Doordat ik in Marnix heb geleerd hoe ik de stoma en wond moest verzorgen, kon ik dit thuis ook zelf doen. Dagelijks kon ik via de Goog le Glass inbellen met een verpleegkundige van Argos Zorggroep, terwijl ik de wond verzorgde. Zij keek met mij mee en gaf tips en adviezen. Dit vond ik erg prettig, we konden de zorg namelijk indelen zo als we dat zelf wilden. Je staat er zo ook niet alleen voor, er was altijd een ver pleegkundige beschikbaar die ik kon be reiken voor advies. Daarnaast kwam er regelmatig iemand van de thuiszorg langs om te bespreken hoe het ging." De wond genas goed, waarop het contact werd verminderd tot drie keer per week. Inmiddels is meneer Terlouw zo ervaren - vier keer per dag verwisselt hij de sto ma - dat hij nog maar één per week in heit met de Google Glass. Zijn vrouw vindt de digitale bril ook een uitkomst. „Ik kan de zorg die mijn man geeft vertrouwen en we kunnen de zorg- momenten zelf indelen. We kunnen zelfs weer op vakantie. En de Google Glass? Die nemen we gewoon mee!" Kapelle en Borsele hebben al meer mensen onderdak gegeven dan hun taakstelling voor voor de eerste helft van 2016. Reimerswaal en Noord-Beveland zijn bijna zo ver. Veere staat onder aan de lijst. Die gemeente had tot en met april voor drie van de gevraagde 31 sta tushouders (10 procent) een wo ning gevonden. Ook Middelburg heeft nog een flinke slag te maken. Pas 34 van de gevraagde 84 mensen hebben een plaats gevonden. De wethouders Marco Kleppe (Kapelle) en Conny Miermans (Borsele) zeggen dat de samenwer king binnen de Gemeenschappelij ke Regeling de Bevelanden vruch ten afwerpt. Alles staat of valt bij de aanwezigheid van woningen. In Borsele is dat geen groot pro bleem, zegt Miermans. „Er is geen overdruk op de sociale woning markt." Dat ligt in Kapelle anders, al dus Kleppe. Hier gaat de gemeen te met de woningcorporatie RWS actief op zoek. „Wij kiezen ervoor om gezinnen onder te brengen. RWS heeft een woning gekocht die geschikt was voor een groot ge zin. Die woning blijft beschikbaar voor statushouders zolang het no dig is. Mocht het huis later ver kocht worden dan deelt de ge meente in het verlies. Een ander voorbeeld zijn twee verouderde huurwoningen die RWS wilde af stoten. In samenspraak met de ge- Zeeland moet tot 1 juli 537 mensen met een verblijfs vergunning onderbrengen. Op 1 mei stond de teller op 306. meente zijn die woning opgeplust zodat ook daar statushouders in kunnen wonen." Contacten tus sen gewone Kapellenaren met vluchtelingen hebben er al toe ge leid dat mensen naar de 'Bloesem van Zeeland' willen verhuizen zo dra ze een verblijfsvergunning hebben gekregen. Kleppe: „Inte gratie gaat dan vanzelf." Omdat Kapelle in 2015 al meer statushouders had opgevangen dan 'voorgeschreven' hoefde de ge meente per saldo nog maar acht mensen onder te brengen, maar de teller staat al op veertien. In de gemeente Veere is het beeld omgekeerd. Veere moet tot 1 juli voor 31 mensen een plaats vin den. Tot en met april waren dat er drie en sinds 1 mei zijn er nog eens drie bijgekomen, zegt wet houder Chris Maas. „Er zijn in on ze gemeente weinig sociale huur woningen en er is nauwelijks doorstroming. Wat vrijkomt zijn meestal duplexwoningen met maar één slaapkamer. Daar kan geen gezin wonen." Dus komen de statushouders één voor één naar Veere. Woningcorporatie Woonburg bouwt dit jaar nog der tien huurwoningen. Maas hoopt dat hierdoor de doorstroming op 'Er zijn in Veere weinig sociale huurwoningen en er is nauwelijks doorstroming' gang komt zodat huurwoningen vrijkomen voor statushouders. „Daarnaast zullen we nogmaals een oproep doen aan particuliere verhuurders om woningen be schikbaar te stellen." WOENSDAG 11 MEI 2016 c Het echtpaar Terlouw doet mee aan de Zorggroep, foto Argos Zorggroep door Theo Giele KAPELLE. De vijf Bevelandse ge meenten slagen er het best in om woningen te vinden voor 'status houders', vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Chris Maas wethouder Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31