TO©S Zeeland telde in 2015 één ongeluk op spoor 'Flinke dealer* moet langer in cel blijven 24 Zeeuwse scholen willen muzieksubsidie Afrijpen duurt niet lang 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Het Eurovisie Songfestival is een prachtige traditie. Uw Mening ONEENS Strijd om muziekprijs Open dag bij boeren Nitrox voor duikers paul kusters column Jan van Damme at was het een wiswasje, gis terochtend. Het regende zo subtiel dat je er niet nat van werd. De pinken in de natuurwei langs mijn Brig- damse paadje wisten er niet zo goed raad mee. Ze staan amper een week buiten. Vorige week zag ik ze wat onwen nig hun hobbelige grasmat ver kennen. Met een blik van: gras, kun je dat eten? Gisteren klonter den ze met z'n twaalven norsig sa men onder een boom die nog te De hardste groeiers zullen toch wel een Friese oorsprong hebben, neem ik aan weinig blad had om echt beschut ting te bieden. Regen - ik zag het ze denken - dat staat niet in ons huurcontract. Over het weer gesproken, ik moet het even over mijn aardappels hebben. Dat komt door Dinie, Di- nie Sophie Fintelman uit Groede. Twee weken geleden kon u lezen hoe ik meereed op de aardappel- pootmachine achter de tractor. Di nie schrijft poëzie en liet zich in spireren door mijn verhaaltje: Teren Achter op de trekker werpt hij pootaardappelen in de lege gaten Knollen met vlakke ogen kijken hem aan: eerstelingen met een blanke huid Lijn naar lijn duurt de dag Het afrijpen duurt niet lang Omkijken naar de dijk Een winter lang teren op wat is neergezet Dank, Dinie. Ik heb de regels voor gelezen aan mijn bintjes en Fries- landers. Die laten zich sinds een dag of tien steeds groener en uit bundiger bovengronds zien. Ik weet niet meer welke nou de Frieslanders en welke de bintjes zijn. De hardste groeiers zullen toch wel een Friese oorsprong hebben, neem ik aan. Die moeten het eerst worden gerooid. Er doet zich momenteel wel een probleempje voor. Hoe doet u dat met aanaarden? Mag dat nog wel als de aardappels zich al ferm bo ven de grond laten zien? Op een fietspad moet je niet harder mogen rijden dan 20 kilometer per uur. toosenhenk.nl O WETENSCHAP ONTWIKKELT 2E Hülts TESEN RIMPELS HET HÜI&PAK VAM PROF. DR. R. C>OME>ERS Tien talenten hebben zich aangemeld voor de verkie zing van de beste sin- ger-songwriter van Zee land. Het Bureau City Mar keting Terneuzen en Zee- landjazz nemen het initia tief voor de wedstrijd. Ko mende weken nemen de muzikanten het tegen el kaar op in drie voorrondes. De vier finalisten die over blijven, mogen tijdens Zee- landjazz op het Abdijplein in Middelburg spelen. De finale is op li juni in Porgy en Bess in Terneuzen. Zeeuwse landbouwers (en verwerkende bedrijven) vertellen zaterdag 25 juni het verhaal van ons eten tij dens de Open Dag voor de Nederlandse akkerbouw sector. Wie wil weten hoe gewassen zoals aardappe len, granen, suikerbieten en verschillende groenten geteeld en verwerkt wor den is welkom. Onder meer Verbilt Zaden Vlas (Sluiskil), Elzenoord (Vrou wenpolder) en Stouten (Oosterland) doen mee. weekvandeakkerbouw.nl Duikcentrum de Witte Boulevard heeft bij de Zee- landbrug een automaat ge plaatst waarmee duikers hun duikflessen met het mengsel nitrox kunnen vul len. Om nitrox te tanken zijn nodig een nitrox-bre- vet, een analyzer, wat klein geld en de nitrox-munt, die verkrijgbaar is bij het duikcentrum in Renesse. Informatie over het vullen van nitrox is te vinden op www.duikgemakzee- land.nl. Mensen Landelijk steeg het aantal aanrij dingen op overwegen in 2015 met meer dan 39 procent ten op zichte van het jaar ervoor. In ab solute aantallen: van 23 naar 32. ProRail, dat de cijfers gisteren be kendmaakte, liet weten dat het aantal ongelukken met dodelijke afloop op spoorwegovergangen zelfs is verdubbeld (van 7 naar 13). In Friesland waren overigens helemaal geen ongelukken op overgangen; in Zeeland en Dren te bleef de teller op 1 staan. Overigens zijn in de cijfers zelfdodingen niet meegenomen. „Dat doen we heel bewust", al dus Vegter. „Omdat elke keer na dat daar cijfers over gepubliceerd worden, het aantal zelfdodingen op het spoor toeneemt." De cijfers over ongelukken op het spoor zijn reden tot zorg, geeft ProRail in zijn jaarverslag aan. Woordvoerder René Vegter geeft aan dat elk jaar weer cam pagne gevoerd wordt om de weg gebruiker bewust te maken van de gevaren. Positief is in ieder ge val dat veel minder treinen door rood licht rijden, (in 2015: 86 keer, in 2013: 152 keer). Ritten worden slimmer gepland en ma chinisten beter opgeleid, aldus ProRail. De politie hield toen een aantal klanten van Van den D. aan na dat ze zijn woning hadden verla ten. De politie had een tip gekre gen dat Van den D. flink aan het dealen was. Om er achter te ko men hoeveel hij verhandelde, werden die bewuste dag zijn klanten opgevangen en moesten ze ook vertellen wat ze gekocht hadden en hoe lang ze al klant waren. Raadsman Marco Vermeirssen vroeg de rechtbank gisteren om het voorarrest van Van den D. te schorsen. Hij zit nu al drie maan den in voorarrest en volgens de advocaat is het maar de vraag of hij veroordeeld kan worden voor een straf die drie maanden of meer bedraagt. Rammeloo wilde niets weten van schorsing. Hij wees erop dat Van den D. weer opnieuw kan beginnen met zijn handel. Justitie vermoedt dat de man al sinds begin 2015 actief is als drugshandelaar. De raadsman be twijfelt dat. Volgens hem gaven de meeste klanten aan dat de man nog niet zo lang aan het handelen was in drugs. Slechts een paar hadden het over meer dere maanden. De rechtbank wees het verzoek van de raads man af Op 4 juli wordt de Goese naar daadwerkelijk berecht. VLISSINGEN. 24 Zeeuwse scholen, met in totaal 3373 leerlingen, heb ben een subsidie aangevraagd bij het Fonds voor Cultuurparticipa tie. Met het geld willen de scho len zorgen voor beter muziekon derwijs in de klas. Zestien scholen willen samen werken met een muziekschool, zeven scholen werken samen met een vereniging, een stich ting of een gezelschap en één school wil samenwerken met een centrum voor de kunsten. De scholen krijgen uiterlijk 1 juli te horen of de subsidieaan vraag gehonoreerd wordt. Lande lijk vroegen 728 scholen de subsi die aan. Vier basisscholen - Het Kom pas in Yerseke, De Stroming in Middelburg, de VSV in Vlissin- gen en de Franciscusschool in Middelburg - meldden zich aan voor de muziekwedstrijd BZT- band XXL. Zij doen in juni mee aan landelijke auditiedagen met 371 andere scholen. De beste dertig maken kans om in het najaar op te treden in twaalf speciale BZT muziek- shows, die uitgezonden worden op televisie. De tien beste acts vormen in december een orkest, dat mag optreden voor koningin Maxima. w 577 reacties TERNEUZEN DREISCHOR ZIERIKZEE MIDDELBURG RoMi Cage op tournee met zanger Paul Carrack RoMi Cage, de formatie rond het Middelburgse echtpaar Romy en Michael Coomans, verzorgt deze maand het voorprogramma bij vier optredens van de En gelse zanger Paul Carrack. De shows vinden plaats in de Boerderij in Zoetermeer (22 mei), de Oosterpoort in Groningen (23 mei), de Effe naar in Eindhoven (24 mei) en Metropool in Hengelo (25 mei). door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN. In Zeeland is het af gelopen jaar maar één ongeluk ge beurd op een spoorwegovergang. Dat was op donderdag 22 okto ber bij Axel. Een tankwagen kan telde toen na een botsing met een goederentrein. De vrachtwa genchauffeur en de treinmachi nist kwamen met de schrik vrij. In Axel gebeurde een treinonge luk op 22 oktober 2015. door Emile Calon MIDDELBURG. Goesenaar B. van den D. (43) was een flinke dealer, zo zei gisteren officier van justitie Rob Rammeloo. Volgens de magis traat verkocht de man op één en kele dag vijftig xtc-pillen en meer dan honderd gram amfetaminen. Dat was 5 februari van dit jaar. door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2