Al-Falih leidt Saudi's naar nieuw tijdperk CPB: TTIP is goed voor de economie ECONOMIE 21 Duitse export groeit flink Baas Rosneft: OPEC is passé Miljardste betaling iDEAL Paling plant zich pas voort in de Sargasso Zee Huiszoeking bij topman Auchan De export van Duitsland ging in maart met 1,9 procent om hoog in vergelijking tot februa ri. De Duitse export bedroeg 107 miljard euro, waarvan 62,6 euro naar landen binnen de Eu ropese Unie. Topman Igor Sechin van Ros neft vindt dat de rol van OPEC als bepaler op de wereldolie- markt tot het verleden be hoort. De eenheid is voorbij en zal volgens hem niet meer te rugkeren, zei hij tegen Reuters. Op Koningsdag is in Nederland de miljard ste betaling met iDEAL geregistreerd. Waarschijnlijk betrof de transactie een piz za, want het geld ging naar New York Piz za, meldt Betaalvereniging Nederland. Het online betaalplatform werd in 2005 in ge bruik genomen. neemt, zegt Bloot van Sportvisse- rij Nederland, de organisatie die de vergunningen verstrekt. „Maar met onze 150 boa's handha ven wij daar streng op. Het gaat zeker niet om de grote aantallen die de beroepsvissers suggereren. Wij strijden niet voor niets al ja ren voor aan totaal vangstverbod en maatregelen om de paling stand te herstellen." Het WNF beaamt dat de be roepsvissers met cijfers gooche len. Zo klopt het niet dat de helft van de teruggezette palingen sterft. Het onderzoek waar de be roepsvissers naar wijzen, betrof een experiment in een Noors bergmeertje waarbij 36 palingen een haak inslikten. In de praktijk slikt lang niet elke vis de haak in. Bovendien zijn de resultaten van zo'n experiment niet zomaar te extrapoleren naar de totale Ne- Paling is geen zalm. On danks verwoede pogingen is het nog nooit gelukt om palingen zich in gevangen schap te laten voortplan ten. Om zich voort te planten, zwemmen de volwassen vissen naar de Sargassozee, bij de Bermuda-eilanden in de westelijke Atlantische Oceaan. Vrouwtjes doen dat maar één keer in hun le ven. Pas na 12 tot 25 jaar zijn ze geslachtsrijp. Na het paaien sterven ze. Hun larfjes drijven met de stroom mee naar Europa; een tocht van bijna drie jaar. Daar aangekomen trek ken ze de zoete binnenwa teren op. Een deel van de glasaal wordt echter voor de kust van Frankrijk, Spanje en Portugal opgevist. 5.200 ki lo geïmporteerde glasaal tjes werd vorig jaar in Ne derlandse bassins vetge mest voor de menselijke consumptie. derlandse hengelsport. Dat de Combinatie van Beroepsvissers dat toch doet, betitelt Harkes als paniekvoetbal. „Door naar ande ren te wijzen, houden ze de dis cussie af van de kern: om de pa lingstand te redden, is een vangst verbod nodig. Door zijn lange le venscyclus duurt het zelfs met een volledig vangstverbod nog minstens zestig jaar voor de pa lingstand is hersteld." Het eerste dat Al-Falih liet weten, was dat het Arabische land minder afhankelijk wil worden van olie. Beleggers volgen de nieu we onderkoning van de olie daar om met argusogen. Door meer concurrentie is de invloed van Saudi-Arabië op het oliekartel OPEC verminderd. En vanwege de lage olieprijs loopt het land veel inkomsten mis. De Saudische kroonprins Moham med bin Salman heeft Al-Falih daarom de leiding gegeven over het nieuw gevormde megaministe- rie Energie, Industrie en Mijn bouw. Die ingrijpende hervor ming betekent niet meteen dat Saudi-Arabië de oliekraan dicht draait, verzekert de 55-jarige Al-Fa- lih. Zijn voorganger Al-Nami maak te twintig jaar lang de dienst uit als minister van Olie. Maar hij is inmiddels in de tachtig en de Sau di's vinden het tijd dat hij met pensioen gaat. „Al-Nami was een autoriteit", weet Hans van Cleef, senior sectoreconoom bij ABN AMRO. „Alleen hij kon tegen de koning zeggen; 'doe dit of dat' en dan gebeurde het ook nog." Ook Al-Falih heeft over invloed niet klagen. Sinds 2009 leidde hij het Saudische staatsoliebedrijf Aramco. Verder was hij minister van Volksgezondheid. Al-Falih stu deerde aan de A&M universiteit in Texas en staat te boek als een er varen en kundige technocraat. De vader van twee dochters zal die eigenschappen nodig hebben. De afgelopen jaren raakte Sau- di-Arabië verwikkeld in een kei harde strijd om het aandeel in de wereldwijde oliehandel. Er kwam concurrentie uit onder meer de VS, dat schalieolie oppompt, en uit Iran, dat na het opheffen van internationale sancties weer olie op de markt mag brengen. Mede daardoor is de olieprijs meer dan Het eerste dat Al-Falih liet weten, was dat het Arabische land minder afhankelijk wil worden van olie gehalveerd, wat in veel landen tot problemen leidt. Zo is Saudi-Ara- bië sterk afhankelijk van olie-in komsten en het land zag die dan ook in rap tempo teruglopen. Onder Al-Nami wilde Sau di-Arabië de olieproductie alleen verlagen als alle olieproducerende landen het doen. Maar dat gebeurt niet en ook onder Al-Falih zal het niet gebeuren. „Ze zullen best gaan investeren in alternatieve energiebronnen. Maar voorlopig zal Saudi-Arabië gewoon op olie blijven draaien", aldus Van Cleef. Als het omstreden verdrag er komt, dan kan het zorgen voor 0,2 tot 2 procent extra economi sche groei in Nederland. Daar naast zorgt TTIP voor 3 tot 15 pro cent lagere handelskosten, zo blijkt volgens het CPB uit meerde re onderzoeken naar de mogelijk gevolgen van het verdrag. Een deel van het voorlopige on derhandelingsresultaat tussen de VS en de EU belandde vorige week op straat nadat Greenpeace stukken doorgespeeld had gekre gen. Critici van het verdrag, zoals de milieuorganisatie, zagen daar in bevestiging van hun vrees dat onder andere milieu, voedselvei ligheid en klimaat op het spel worden gezet ten behoeve van mogelijk economisch gewin. Eer der waren er al offensieven tegen het transatlantische vrijhandels verdrag omdat hierdoor mogelijk met chloor behandeld kippen vlees of 'hormoonvlees' van run deren naar Europa zou kunnen komen. Overigens is het nog maar zeer de vraag of het akkoord er komt. De onderhandelingen lopen al sinds 2013 en de tijd begint te dringen. Beide verwachte Ameri kaanse presidentskandidaten Do nald Trump en Hillary Clinton hebben zich kritisch geuit over TTIP en de verkiezingen staan ge pland voor november. Uit de gelekte stukken bleek dat de onderhandelingen stroef verlopen. De VS en Europa liggen nog ver uit elkaar op onder meer de vlakken van chemie, product veiligheid en autotechnologie. Frankrijk heeft laten weten niet te kunnen instemmen met de stukken die nu op tafel liggen. ESTAIMPUIS. De Belgische politie heeft op verzoek van de Franse justitie huiszoeking gedaan bij topman Patrick Mulliez van onder meer de Franse supermarktketen Auchan. Waarom de Fransen Mul liez in het vizier hebben, meldde de Belgische justitie niet. Regiona le media speculeerden dat er van belastingontduiking sprake is. Het fortuin van Mulliez wordt ge schat op anderhalf miljard euro. Hij is baas van Auchan, Kiabi, De cathlon en Leroy-Merlin. WOENSDAG 11 MEI 2016 1/7 Emirates Airlines uit Dubai heeft dit boekjaar een winst geboekt van 7,1 miljard dirham (1,7 miljard euro). Dat is vooral te danken aan lagere brandstofkosten. een palingrel door Cerben van 't Hof Twintig jaar lang bepaalde Ali al-Na- mi de olieprijs, of had daar in elk geval een beslissende stem in. Sau- di-Arabië stuurde zijn olieminister deze week de laan uit. De nieuwe grote man op energiegebied heet Khalid al-Falih. De nieuwe Saudische minister Khalid al-Falih. foto AFP DEN HAAG. Het vrijhandelsverdrag van de Verenigde Staten en de Eu ropese Unie (TTIP) kan een posi tief effect hebben op de Neder landse economie. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in een gisteren gepubliceerd litera tuuronderzoek. legen hun paling fuiken. foto Herman Engbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21