De Graafschap wil voorbeeld Excelsior volgen Broersen wil zevenkamp niet opgeven voor een meer 'aantrekkelijke' discipline SPORT 19 Bijna gehele Nederlansde top aanwezig bij FBK Games adine Broersen zit er ontspannen bij, achteroverleu nend in een tuin stoel op sportcom plex Papendal. Ze is er bij het persmoment van de AA Drink FBK Games, waar ze op zondag 22 mei de 100 meter hor den zal lopen. De huid is ge bronsd door de zon in het Zuid-Afrikaanse Stellenbosch, waar ze in de laatste week van haar trainingsstage eindelijk weer alle onderdelen kon afwerken. Daarvoor hupste ze van pijntje naar pijntje, nadat ze eerder dit jaar al een grote teleurstelling moest verwerken. Door een scheurtje in haar achterste kruis band moest de atlete afzeggen voor de WK indoor in Portland. Broersen kreeg geen kans haar we reldtitel uit 2014 te verdedigen. De televisie bleef uit. „Ik had mezelf te veel pijn gedaan als ik er naar had gekeken. Het zit in mijn karakter dat ik bij zulke teleurstel lingen lang chagrijnig ben en een tijdje emotioneel rondloop. De eerste week was heftig, daarna heb ik er gelukkig een positieve draai aan gegeven. Ik kon sneller aan de voorbereiding op het bui tenseizoen beginnen." Op de WK indoor waren de eer ste pogingen te zien om de atle tiek aantrekkelijker te maken voor een groot publiek. De polsstok wedstrijden kregen de volle aan dacht, werden losgekoppeld van het resterende programma. Er was een medailleceremonie, met toe ters en bellen, middenin het cen trum van de stad. Maar wat Sebas tian Coe, voorzitter van de inter nationale atletiekfederatie, betreft, is het nog lang niet genoeg. „Atletiek moet weer aantrekke lijk worden", herhaalde de Brit eerder deze week. „We moeten kij ken naar de snelheid van de sport. Veranderingen zijn essentieel. Toernooien en evenementen moe ten we gebruiken om te testen." Broersen bekijkt de discussie enigszins met argusogen. „Atle tiek biedt al genoeg spektakel. Meer muziek, prima. Vind ik wel lekker voor een ontspannen sfeer tje. Maar het zou zo zonde zijn als je te veel aan zo'n oude sport gaat sleutelen." Ook haar zevenkamp, waarbij alle onderdelen in twee dagen worden afgewerkt, ligt onder een vergrootglas. Het is nogal moeilijk te volgen voor het grote publiek, met het ingewikkelde puntensys teem. „Dat begrijp ik wel. Zelfs ik weet soms niet hoeveel punten ik voor een bepaalde prestatie krijg. Natuurlijk is een 100 meter sprint makkelijker te volgen." Mede daarom is daar ook het grote geld te verdienen. Zelf peinst Broersen niet over een over stap als die van Dafne Schippers, die zich met veel succes op de sprint heeft toegelegd. In haar bes te onderdeel, het hoogspringen, denkt Broersen geen kans te ma ken op een wereldtitel. In de meer kamp wel. „En ik vind het ook wel mooi om mijn liefde trouw te blijven", zegt Broersen, die na de FBK Ga mes in het Oostenrijkse Götzis aan haar eerste zevenkamp van het seizoen deelneemt. Als trai ning, op de EK in Amsterdam en de Olympische Spelen in Rio wil ze voor de medailles gaan. En ach, dat andere onderdelen aantrekke lijker zouden zijn dan de meer kamp? „Mensen moeten gaan be seffen dat wij bij een zevenkamp wel zeven keer proberen te shinen. Ja, dat moet beter duidelijk wor den, maar dat komt vanzelf wel als er zoals nu in Nederland meer aandacht voor de sport komt." Publiekslieveling Daf ne Schippers komt. Nadine Broersen, Churandy Martina, Maureen Koster en Nadine Visser zijn er ook. Het is dat Sifan Hassan door een dij beenblessure moest afzeggen, anders wa ren zowat alle Neder landse toppers op 22 mei aanwezig ge weest op de 35ste edi tie van de FBK Ga mes in Hengelo. De brede en interna tionaal succesvolle Nederlandse top is een luxe voor de grootste baanatletiek- wedstrijd van dit land. „Vroeger moes ten we onze toppers in het buitenland zoe ken, nu komen ze uit Utrecht en Arnhem", zegt Hans Klooster man, directeur van de FBK Games. Het evenement onder vindt dit jaar wel hin der van de Diamond League-wedstrijd in het Marokkaanse Ra bat, die ook op 22 mei staat gepland. Kloos terman: „Maar dat is eenmalig." Trainer Jan Vreman overwoog in de week voorafgaand aan het duel tegen Ajax in ieder geval nooit om een B-elftal het veld in te sturen. Dat had hij kunnen doen, want voor de Doetinchemmers stond er - behalve de eer - niets meer op het spel. „Maar je speelt voetbal toch ook voor het publiek", zegt Vre man. „Die mensen kopen een kaartje en willen vermaakt wor den. Daarnaast vind ik het belang rijk dat we in ons ritme blijven in aanloop naar de wedstrijden te gen MW." Vreman hield tegen Ajax (1-1) alleen de licht geblesseerde Cas Pe ters aan de kant, maar stelde ver der het in zijn ogen sterkste elftal op. Doelman Hidde Jurjus kon dat waarderen. „We wilden een goed gevoel krijgen, richting de play-offs. En dat is gelukt. Nadat Bryan Smeets de 1-1 scoorde, heb ben we echt 130 procent gegeven. Maar je kunt beter vermoeid van het veld gaan na zo'n prestatie, dan dat je er niets van gemaakt hebt. Zo'n wedstrijd tegen Ajax, die onthoud je je hele carrière." Een garantie op succes in de play-offs is het echter niet. Jan van Dijk (59) weet daar alles van. Hij was in het seizoen 2003-'04 trainer van Helmond Sport en had zich met de Brabanders al gekwali ficeerd voor de nacompetitie. 'Je kunt beter vermoeid zijn na zo'n prestatie, dan dat je er niets van gemaakt hebt' Maar op de slotdag van de compe titie moest er thuis nog worden aangetreden tegen Excelsior, dat de titel kon pakken in de eerste di visie. Het werd echter 1-1, zodat FC Den Bosch er met de kam- pioensschaal vandoor ging. „Ik wil de in het ritme komen voor de na- competitie en heb dus geen spe lers gespaard", herinnert Van Dijk zich. „En dat we een feestje kon den verpesten, dat was natuurlijk een extra stimulans. Je wilt toch je sportieve plicht vervullen. In de nacompetitie ging het gru welijk mis met Helmond Sport. Vijf dagen na de stunt tegen Excel sior werd het eerste duel met 6-0 verloren bij VVV Venlo. „Maar dat stond los van die wedstrijd tegen Excelsior", aldus Van Dijk. „We hadden genoeg tijd gehad om te herstellen, maar gaven in die wed strijd niet thuis. Dat kan gebeu ren. Ik denk juist dat het 1-1 gelijk spel tegen Ajax goed uitpakt voor De Graafschap. Excelsior deed in 2007 onge veer hetzelfde als De Graafschap. De Rotterdammers wisten voor de laatste speelronde al dat ze ver oordeeld waren tot de play-offs. Toch streed de ploeg van trainer Ton Lokhoff op de slotdag voor el ke meter tegen koploper AZ. Het won met 3-2, waardoor de Alk- maarders de titel misliepen. De Kralingers kwamen niet ver moeid uit die wedstijd. Integen deel: ze tankten alleen maar zelf vertrouwen door die zege. In de play-offs werden achtereenvol gens Veendam en RBC Roosen daal aan de kant geschoven, waar door Excelsior ook in het seizoen 2007-'o8 weer op het hoogste ni veau acteerde. WOENSDAG 11 MEI 2016 door Pim Bijl door Raymond Willemsen DOETINCHEM Ajax van de 34ste ti tel beroven en erelid Sjaak Swart tot wanhoop brengen. Dat kreeg De Graafschap afgelopen zondag voor elkaar. De vraag is wel: zijn de Superboeren niet te diep gegaan gegaan, met het oog op de nacom- petitie die vrijdag van start gaat? Hidde jurjus doelman De Graafschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19