Historisch bezoek Obama aan Hiroshima Van de zomer trekt het aan' 14 NIEUWS Doorgaans succesvolle bedrijven als easylet en Turkish Airlines kampen met flink dalende verkoop van tickets. AMSTERDAM. De bomaanslag in ok tober op een Russische airbus bo ven de Sinaï in Egypte, het bloed bad in Parijs een maand later, de aanslag in Brussel in maart en ver schillende bomaanslagen in Tur kije hebben flinke verliezen ge bracht bij Turkish Airlines en easy- Jet, twee van de grootste lucht vaartmaatschappijen van Europa. Het verlies van Turkish Airlines bedroeg ruim 298 miljoen euro, de grootste financiële tegenslag voor de nationale luchtvaartmaat schappij van Turkije sinds 1999. De Britse prijsvechter easyjet leed een nettoverlies van 25,3 miljoen euro. De omzet per stoel, de maat staf in de branche, daalde met 6,6 procent. Easyjet moest vluchten naar een deel van Egypte schrappen. Ook de aanslag op de luchthaven van Brussel had grote gevolgen voor de maatschappij. Het vlieg veld Zaventem werd weken geslo ten, waardoor ook de traditioneel drukke paasdagen slecht uitpak ten voor de maatschappij. „Men sen besloten hun reis te annule ren, maar de maatschappij bleef de kosten voor de vluchtuitvoe- ring gewoon houden", aldus lucht- vaarteconoom Hans Heerkens van de Universiteit Twente. Dunne marges Het verlies bij de snelgroeiende prijsvechter laat zien hoe dun de marges zijn, stelt Heerkens. „Want de economische omstan digheden zijn momenteel juist gunstig voor de bedrijven. Brand stof is goedkoop, de koers van de euro gunstig en de rentes zijn laag, wat veel scheelt als je zoals easyjet veel nieuwe vliegtuigen aanschaft." Carolyn McCall, de baas van easyjet, zei gisteren dat de vraag de komende zomer zal aantrek ken. „Je ziet het vaker na grote ge beurtenissen. Het duurt even voor dat mensen weer zin krijgen om te vliegen. Vooral het aantal boe kingen naar bestemmingen rond de Middellandse Zee laat alweer een stijging zien." Overstapluchthaven Turkish Airlines ziet het aantal passagiers vanwege een reeks aan slagen en politieke onrust in Tur kije nog altijd dalen. Heerkens: „Vakantievierders laten het land links liggen. Bovendien is Istan bul een belangrijke overstaplucht haven. Als die stad wordt opge schrikt door aanslagen, kiezen mensen liever voor een overstap elders. Daar heeft de maatschappij last van." Turkish Airlines behoort tot de belangrijkste concurrent van gro te, internationale luchtvaartgroe pen als Air France-KLM. Dat con cern, waarvan ook prijsvechter Transavia en de Franse regionale dochter HOP deel uitmaken, liet gisteren weten in de eerste maan den van dit jaar 6 procent meer passagiers te hebben vervoerd dan in dezelfde periode een jaar eer der. Ook Parijs werd in november opgeschrikt door aanslagen maar die raakten Air France-KLM min der hard. „Het concern heeft zo'n uitgebreid routenetwerk dat pro blemen in één plaats op het totaal niet zo veel uitmaken", aldus Heerkens. Bij KLM werden de vliegtuigen het best gevuld, daar steeg de be zettingsgraad naar 87 procent te genover 84 bij Air France. Ook het vrachtvervoer zat in de lift. On danks het groeiende vervoer staan de opbrengsten van Air Fran ce-KLM nog altijd onder druk door dalende ticketprijzen. WASHINGTON. Barack Obama brengt een historisch bezoek aan Hiroshima om daarmee zijn stre ven naar een kernwapenvrije we reld kracht bij te zetten. Hij zal de eerste Amerikaanse president zijn die naar een van de twee Japanse steden reist die in de Tweede We reldoorlog met de grond werden gelijkgemaakt door Amerikaanse atoombommen. Obama spreekt op 27 mei bij het monument ter nagedachtenis aan 140.000 slacht offers die in Hiroshima vielen. In de VS is het bezoek omstreden. Veel Amerikanen vrezen dat het wordt opgevat als een verontschul diging, terwijl de atoombombarde menten op Hiroshima en Nagasa ki in hun ogen een gerechtvaar digd en noodzakelijk middel wa ren om de Tweede Wereldoorlog te beëindigen. Obama's team meldt uitdrukke lijk dat de president geen excuses zal aanbieden. - - - Verliezen in luchtvaart door terreur door Cerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14