12 NIEUWS Weggestuurde Griekse minister slaat verbaal wild om zich heen. Zijn stelling: Europa kan fluiten naar zijn uitgeleende centen. Nu de Griekse schul denproblematiek Eu ropa weer even hoofdpijn bezorgt, is Yanis Varoufakis niet van het scherm te slaan. De vorig jaar gewipte minis ter probeert vanaf de zijlijn zijn ge lijk te halen: gedeeltelijke kwijtschel ding van de Griekse schuldenberg is onontkoombaar, wat eurogroepvoor- zitter Dijsselbloem ook zegt. De timing is welhaast briljant: nu Griekenland weer de hand ophoudt voor een nieuwe injectie uit het vo rig jaar zwaarbevochten steunpakket van 86 miljard, heeft Yanis Varoufa kis een boek uitgebracht. 'En de zwakken ondergaan wat ze moeten ondergaan?' is de ongetwijfeld retori sche vraag die de kaft van de Neder landse vertaling siert. Het maakt de zelfbenoemde marxist en motorbink dezer dagen een graag geziene gast in politieke talkshows. Vanzelfsprekend zonder stropdas, maar mét jasje, vertelt hij aan CNN, BBC, Reuters en al die an dere internationale media op weinig subtiele wijze hoe Griekenland 'als een muis' wordt vertrapt door de eu rolanden, en Duitsland in het bijzon der. Varoufakis zint op eerherstel, na dat de econoom en speltheoreticus vorig jaar zomer binnen zes maan den had moeten opstappen als minis ter van Financiën. Door zijn eigenge reidheid had hij in ijltempo het bloed onder de nagels gehaald van al le collega's in de Eurogroep. Onder zware druk van een drei gende exit van Griekenland uit de eu rozone besloot premier Tsipras hem te wisselen voor de meer ingetogen Tsakalotos. Varoufakis gaat sindsdien door het leven als de sociaal onaange paste macho-econoom die totaal on geschikt is gebleken voor de politiek. Maar Varoufakis laat het er niet bij zitten. Verbaal slaat hij wild om zich heen: zo laat hij niet na te vertellen dat 'onze' mr. Euro Jeroen Dijssel bloem een 'intellectueel lichtge wicht' is die aan de leiband loopt van de Duitse minister Wolfgang Schauble van Financiën. Daarnaast beweert hij dat er bin nen de muren van de geheime Euro- groepvergaderingen allang consen sus is dat de Griekse schuldenlast (180 procent van het bbp) deels kwijt gescholden zal moeten worden. Al leen durven de nationale schatkistbe waarders voor de camera's hun kie zers niet te vertellen dat ze kunnen fluiten naar hun uitgeleende centen. Met zichtbaar genoegen ziet Varoufakis het gelijk langzaam naar hem toe komen rollen. Dijsselbloem en Schauble mogen dan keer op keer benadrukken dat kwijtschelding er niet in zit, deze financiële hardliners komen steeds meer alleen te staan. Onder meer het Internationaal Mone tair Fonds, en sinds dit weekend ook de Duitse vicekanselier Gabriel, zeg gen dat de Griekse schuldenlast ver licht moet worden, wil het land ooit weer een gezonde groei kunnen be reiken. Varoufakis heeft echter meer pij len op zijn boog. Hij richtte in februa ri DiEM'25 op, een actiegroep die zich ten doel heeft gesteld Europa Met zichtbaar genoegen ziet econoom Yanis Varoufakis het gelijk langzaam naar hem toe komen rollen transparanter te maken. Te veel be sluitvorming in Europa geschiedt volgens hem achter gesloten deu ren, oncontroleerbaar voor de bur ger. Hij heeft al ettelijke malen ge dreigd heimelijke opnamen van eurogroepmeetings online te zet ten om zijn aanklacht te staven. Maar doorgepakt heeft hij alsnog niet. Zijn kortstondige periode als minister van Financiën heeft Varoufakis de bekendheid ge bracht om op grote schaal zijn boodschap te mogen verkondi gen. Meningen had hij altijd al, maar het publiek is inmiddels vele malen groter. En dat hij zich inmiddels grof kan laten betalen voor een spreekbeurt - vorig jaar toucheerde hij voor één speech bijna 30.000 euro - is mooi meegenomen. De schoorsteen in huize Varoufakis moet ook roken. Ter verdediging zegt Varoufakis dat hij de meeste van zijn politieke toespraken gratis of tegen een kleine onkos tenvergoeding doet. Dat bedrij ven hem soms flink betalen is nodig om zijn onafhankelijkheid te bewa ren. Want een blad voor de mond ne men, dat is aan Varoufakis niet be steed. Varoufakis houdt van rol als plaaggeest door Laurens Kok foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12