'Regelzucht maakt melk tot 10 procent duurder* Nepagent 'Willemse' krijgt werkstraf voor gruweltelefoontjes Deelnemer re-integratieproject 'had geen keuze': doorwerken of geen inkomen 10 NIEUWS Mustafa el Mahdioui werkte jaren in het stof met chroom 6 en werd ziek. „Ik was een gebruiksvoorwerp." Gemeente zegt dat wel degelijk bescherming is aangereikt Als een klap in zijn ge zicht, zó voelde het toen Mustafa el Mah dioui maandagavond laat de brief van de ge meente Tilburg open scheurde en hij het begrip chroom 6 zag. „Ik schrok me te pletter." In die ene oogopslag viel voor hem alle ellende van twee jaar op slag op zijn plaats. De diagnose lymfklierkan- ker die hij kreeg op 20 augustus 2014, de laatste chemobehandeling die hij kreeg op 15 janurari 2015, de schoon- verklaring op 8 februari daaropvol gend. Hij is lichamelijk en psychisch nog aan het bijkomen van die lood zware periode. Hij heeft in de nacht van maandag op dinsdag geen oog dichtgedaan. Boos op zichzelf ('had ik toch beter naar mezelf moeten luisteren?'), woe dend op de gemeente ('het kan toch niet dat ze al die tijd niet van het ge vaar hebben geweten?'). Nee, erkent hij, bewijzen dat er een relatie is tus sen zijn werkzaamheden aan treinstel len bij het gemeentelijk re-integratie- bedrijf tROM en zijn ziekte kan hij niet. „Maar de ziekte zat niet in de fa milie en ze weten niet waar het van daan komt. Wat als een paal boven wa ter staat, is dat ik veel stof heb binnen gekregen. Eén en één is twee." In de hele periode dat tROM vijf tien treinstellen opknapte - van 2004 tot 2011 - heeft El Mahdioui (40) er met tussenpozen weken en maanden aan treinstellen geschuurd waarop de gifverf zat. „Beschermingsmaatrege len? Het enige wat ik kreeg was een stofjas, zelfs geen mondkapje." Hij spreekt van een strak regime. „Ik heb een aantal keer expliciet aangegeven dat ik niet tegen dat stof kon. Ik kreeg last van mijn ogen en luchtwegen. Toen ik me een keer ziek meldde, ben ik gekort op mijn uitkering." Hij vat het scherp samen: „Ik had geen keus: doorwerken of geen inko men. Maar zij wisten al die tijd niet waaraan ze mij en anderen hebben blootgesteld, iets wat ik me moeilijk kan voorstellen. Dat chroom 6 waar schijnlijk kankerverwekkend is, was in elk geval lang en breed bekend." El Mahdioui heeft gistermorgen te lefonisch zijn verhaal gedaan bij het onafhankelijke meldpunt CAOP. „Zij waren wel meelevend, maar wat moet ik verder? Wat valt er te onderzoeken, ik heb het achter de rug, mijn hele dossier ligt bij het Elisabeth Zieken huis." Pas nadat een vriend hem over haalde, wilde hij zijn verhaal doen in de krant. „Ze zullen wel zeggen: die is op geld uit. Wat ik wil, is duidelijk ma ken dat er met mijn gezondheid en die van anderen is gespeeld." Na zijn ziekte staat hij anders in het leven, zegt hij: minder zorgeloos, bewuster, voor elk wissewasje raad pleegt hij de dokter. Op 28 mei moet hij weer op reguliere controle. „Ik heb er vertrouwen in dat het goed blijft, maar toch. Die ziekte voelt als een sluipmoordenaar die op je schouder blijft zitten." 'Toen ik me een keer ziek meldde, ben ik gekort op mijn uitkering' TILBURG. Bij het schuren van trein stellen met chroom 6-verf ontbra ken adequate veiligheidsmaatrege len. Dat stellen althans verschil lende oud-medewerkers van tROM, het re-integratiebedrijf van de gemeente Tilburg. Volgens de gemeente werden de deelne mers voorzien van speciale mond- kappen, pluggen voor in het oor en veiligheidsbrillen. „Ook kre gen ze duidelijke instructies hoe die te gebruiken", zo meldt de ge meente op de site. Oud-deelnemers spreken dat te gen. „Ik heb zulke middelen nooit gezien. We kregen wel gewone mondkapjes, maar die sloten niet goed af en er kwam heel veel stof vrij",, zegt Sjef van Hattum die en kele maanden werkzaam was in de speciale hal van NedTrain. Kritiek daarop werd volgens hem weggewuifd. „Ik ben geschrok ken, maar heb zelf gelukkig geen gezondheidsklachten." De gemeente stelt te weten dat 'de beschermingsmiddelen zijn aangereikt'. „Of ze ook goed zijn gebruikt, is moeilijk na te gaan. We kunnen niet meer binnenlo pen", zegt de woordvoerster. In totaal zijn 589 mensen via werk bij tROM mogelijk in aanra king gekomen met de verf met chroom 6. Bij het onafhankelijke meldpunt van CAOP, waar men sen met vragen en advies terecht- konden, hadden zich gisteren zo'n 25 personen telefonisch ge meld. De communicatie verloopt wel via de gemeente. „We hebben geen signaal dat daar zieke perso nen bij zaten. Mensen hadden vooral informatieve vragen." Via sociale media trachtten men sen zich gisteren te verenigen. „De gemeente gaat er nonchalant mee om", meent Aïcha Peggy Bok horst, echtgenote van een deelne mer. De gemeente krijgt ook lof. „Verstandig en moedig dat Til burg op deze manier open kaart speelt", zegt letselschadeadvocaat Yme Drost. STRAATSBURG. Melk, melkproduc ten en bepaalde vleeswaren drei gen tot 10 procent duurder te wor den als Europa producenten ver plicht het land van herkomst op het etiket te vermelden. CDA en WD in Europa zetten vandaag al les op alles om dat tegen te hou den. Voorstanders zeggen dat de voedselveiligheid en -kwaliteit ge diend zijn met verplichte her- komstvermelding. Tegenstanders zoals Annie Schreijer (CDA) en Jan Huitema (WD) bestrijden dat. „Onze voedselveiligheidsre- gels gelden al voor heel Europa. Melk uit Twente is even lekker, gezond en veilig als die uit Münsterland", aldus Schreijer. Huitema spreekt van betutteling en schijnveiligheid. De twee Parle mentariërs hebben nog werk voor de boeg, want een ruime meerderheid van de milieucom missie stemde in maart al vóór verplichte etikettering, die zeker in grensstreken de producent op kosten zou jagen. Brussel zelf staat niet te springen om verplich te herkomstvermelding. Veel con sumenten willen die graag, zo leerde de Commissie uit onder zoek, tenzij het geld kost. Dan, zegt het onderzoek, vindt diezelf de consument de herkomst in eens veel minder belangrijk. Daarnaast veroordeelde de rech ter de man, die vanwege psychi sche problemen verminderd toe rekeningsvatbaar is, tot drie maanden voorwaardelijke cel straf. Ook moet hij aan sommige slachtoffers een schadevergoe ding betalen. Volgens de rechter heeft de 23-ja- rige H. mensen misleid, en zijn slachtoffers gedwongen naar hem te luisteren omdat hij zich voordeed als agent. Omdat hij volgens de rechter handelde uit frustratie, moet Sa lim H. zich ook verplicht laten be handelen. Binnen een proeftijd van drie jaar mag hij niet op nieuw de fout ingaan. Alkmaarder Salim H. - die zijn slachtoffers vaak als 'agent Wil lemse' benaderde, belde meer dan zeventig mensen met de me dedeling dat iemands moeder, man of kind was overleden. Vaak verzon hij het verhaal er bij dat ze waren vermoord. Een enkele keer nam dat angstaanja gende vormen aan: „De daders hebben een Arabisch briefje bij uw dode moeder achtergelaten dat haar dochters de volgende zijn." Vanwege de serieuze toon za ten tientallen slachtoffers uren in angst totdat ze ontdekten dat het verhaal niet klopte. Tijdens de rechtszaak twee we ken geleden gaf Salim H. niet echt een verklaring voor zijn bi zarre gedrag. Vroeger werd hij ge pest, via de sportschool kreeg hij meer zelfvertrouwen en blijkbaar vond de zwakbegaafde man dat er 'nu dan maar eens naar hem geluisterd moest worden'. 'Gezondheid stond op het spel' door Stephan Jongerius Mustafa el Mahdioui wil wel met naam maar niet met foto in de krant. foto Marie-Therese Kierkels/Beeld W Mustafa el Mahdioui door Frans Boogaard door Victor Schildkamp DEN HAAG Salim H., de man die tientallen mensen de stuipen op het lijf joeg door op te bellen als agent en te vertellen dat een fami lielid een gruwelijke dood was ge storven, heeft van de rechtbank in Den Haag een taakstraf van 120 uur gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10