TO©S Molenaars vragen om behoud draaipremie Code rood betekent zeer groot risico op natuurbranden Douwe Bob 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Op een fietspad moetje niet harder mogen rijden dan 20. Uw Mening EENS ONEENS paul kusters Man gewond door stieren Nieuw ADRZ bestuurslid Racoon strikt ook Typhoon MEER MUZIEKLESSEN OP BASISSCHOLEN column Ernst Jan Rozendaal Vanavond is het zo ver. Dan zingt Douwe Bob - net als Elvis heeft hij genoeg aan zijn voornaam - het liedje 'Slow down' tijdens de hal ve finale van het Eurovisie Song festival in Stockholm. Een bataljon aan Nederlandse ver slaggevers bivakkeert al meer dan een week in de Zweedse hoofd stad, zodat van werkelijk elke scheet van de zanger uitgebreid kond wordt gedaan. Nu ik het er toch over heb, zelfs zijn blote Van werkelijk elke scheet van de zanger wordt uitgebreid kond gedaan kont heb ik in onze krant gezien. Ik weet inmiddels waar al zijn tat too's zitten, dat hij vriendjes is met de Franse troef Amir en dat zijn Israëlische tegenstrever Hovi Star een bloedhekel aan hem heeft. Ik niet. Ik mag 'm wel en het lied je 'Slow down' vind ik geweldig. Echt waar. Iemand noemde het een oorwurm: als je het eenmaal in je kop hebt zitten, krijg je het er niet meer uit. Thuis kunnen ze mijn niet-getatoeëerde keel onder hand wel dichtknijpen als ik weer eens 'slow down, brother' loop te brommen. Ze hebben lie ver dat ik mijn kop hou. En dan heb ik het mooiste deel van het liedje nog niet eens ge hoord. Als vanavond de korte gi taarsolo heeft geklonken, laat Douwe Bob een stilte van zeker tien seconden vallen. Dat is lang, hoor. Oké, de Amerikaanse componist John Cage schreef ooit 4.33, een compositie in drie delen, waarbij de bedoeling is dat een pianist ge durende ruim vierenhalve mi nuut geen toets aanraakt. Je hebt altijd baas boven baas. Als de muzikanten stil zijn, vallen andere geluiden op. Geschuifel, ge kuch, misschien zelfs een aarze lend applaus. Let vanavond maar op. Voor mij is het - bedoeld of on bedoeld - een ultiem statement. Tien seconden stilte tijdens de krankzinnigste, commercieelste heksenketel ter wereld. En mocht ik thuis nog eens te ho ren krijgen „Wat ben je stil", dan zeg ik voortaan: „Welnee joh, ik zing een liedje van Douwe Bob." Snacks horen niet in schoolkantines. toosenhenk.nl G Twee losgebroken stieren- zorgden gisteravond voor op schudding in Terneuzen. Ze beschadigden auto's en ver stoorden het verkeer in de Guido Gezellestraat. Eén per soon werd gewond aan zijn hoofd toen hij op de horens werd genomen. De dieren trokken veel publiek, waar door gevaarlijke situaties ontstonden. In de Roosevelt- laan trok een agent zijn pis tool en schoot op één van de stieren. De stieren ont snapten rond half negen, vermoedelijk uit de wei aan de Gravin Mariaweg. Pas na een uur lukte het een dieren arts om ze met een geweer te verdoven. Ze konden daar na worden afgevoerd. Dr. E.A. (Lisette) te Velde is per 1 juli 2016 benoemd tot lid van de Raad van Be stuur van het ADRZ. Te Velde (46) is oncologisch chirurg aan het VU Me disch Centrum in Amster dam. Zij deed haar artsexa men aan de VU, volgde de opleiding tot Oncologisch chirurg aan het Antoni van Leeuwenhoek/AMC en be haalde een master aan de Business School van de Universiteit van Amster dam. Claudia Brandenburg blijft voorzitter Typhoon is de derde gast die zondag 22 mei optreedt tijdens het concert van Ra coon Friends for Jayden in Goes. Eerder was aange kondigd dat Di-rect en Rowwen Hèze zouden meedoen. Het concert was in februari in een half uur uitverkocht. Vandaag om 10.00 uur worden echter 450 extra kaarten aangebo den via www.racoonand- friends.nl/tickets. Mensen door Theo Giele Het gaat per molen om relatief kleine bedragen, 50 cent per 300 omwentelingen. Volgens Corneel Droogers, se cretaris van De Zeeuwse Molen, krijgen molenaars jaarlijks tus sen de honderd en tweeduizend euro (het maximale bedrag) aan draaipremie. In heel Zeeland zijn nog zo'n 75 draaiende histori sche molens. Volgens het provinciebestuur staat de administratieve last niet in verhouding tot deze lage subsi diebedragen. De molenvereniging heeft drie jaar geleden aangeboden de administratie van de draaipre mie voor haar rekening te ne men, maar op dit aanbod is de provincie tot nu toe niet inge gaan. Ook toen stond de draaipre mie ter discussie. Voorzitter Ton Verbree doet in een brief aan Pro vinciale Staten wederom het voorstel om de uitvoering van de regeling aan zijn vereniging over te laten. Het is niet alleen een kwestie van geld, aldus Verbree: „De rege ling werkt een zeker competitie- gevoel bij de vrijwillige mole naars in de hand. Het aantal om wentelingen wordt jaarlijks vast gesteld en bekendgemaakt. Men Per 300 omwentelingen krijgen molenaars 50 cent premie tot een maximum van 2000 euro per jaar. vergelijkt al snel het aantal om wentelingen met de andere mo lens in de provincie. Een draaien de molen is een verrijking voor het Zeeuwse landschap, ook uit toeristisch standpunt." De meeste provincies kennen overigens geen draaipremierege- ling meer. Alleen in Zeeland, Zuid-Holland en Gelderland wordt nog een dergelijke premie aan molenaars verstrekt. vragen over code rood bij natuurbranden die gisteren werd afgegeven door de Veiligheidsregio. „In de duinen bij Burgh-Haamste- de staat een meetstation, dat on der meer de temperatuur, neer slag, windrichting en windsnel heid in de gaten houdt. Het bevat ook een stukje hout met een sen sor, dat de vochtigheid van het hout 'voelt'. Als de waarde boven de 75 uitkomt, dan kan code rood afgegeven woren. Natuurlijk is dat wel een menselijke overweging, want zo'n meetstation kan niet in de toekomst kijken. Omdat ko mende week te weinig regen valt, is besloten code rood af te geven." „Dit is de eerste keer sinds het meetstation begin vorig jaar bij Burgh-Haamstede geplaatst werd. Het is dus bijzonder." „De Kop van Schouwen, de kop van Walcheren, en duingebieden in het algemeen. Duindoorn is heel erg brandgevoelig. Daarnaast zijn duingebieden moeilijk te be reiken voor de brandweer. Ook Zeeuws-Vlaanderen kent twee kwetsbare gebieden: het Axelsche Bos en Waterwingebied Sint Jan steen." „De maatregelen van de brand weer zijn niet anders dan bij code oranje, die vrijdag werd afgege ven. Als er een melding van brand is, dan rukken we met vier voer tuigen uit, in plaats van twee. Op de Veluwe zet de Veiligheidsregio preventief vliegtuigjes in om bran den snel op te sporen, maar dat ge bied is vele malen groter. Wij heb ben geen vliegtuigjes tot onze be schikking. Code rood is vooral be doeld om ervoor te zorgen dat bur gers alerter zijn op natuurbran den." Code Rood is voor het eerst afgegeven, sinds de plaatsing van het meetstation in Zeeland. „Laat geen afval, bijvoorbeeld siga rettenpeuken en glas, achter in na tuurgebieden. Maak nooit open vuur in de natuur, maar let ook op met barbecuen in de tuin. Zet je barbecue bijvoorbeeld niet dichtbij bossages. Parkeer je auto niet in hoog gras, want een hete uitlaat kan brand veroorzaken." SS 246 reacties TERNEUZEN GOES GOES VLISSINGEN The Circle Remains wint Zeeuwse Belofte 2016 The Circle Remains uit Tho- len heeft tijdens het Bevrij dingsfestival de Zeeuwse Belofte van 2016 gewon nen. De band won van Xe- no, Deaf bij Disco en de ge doodverfde winnaar PEER uit Middelburg. The Circle Remains verte genwoordigt Zeeland in de landelijke finale in Amster dam. De Zeeuwse Belofte is een project van ZBJ Planbu reau en de Bibliotheek. MIDDELBURG. Vereniging De Zeeuwse Molen vraagt Provincia le Staten de draaipremie in stand te houden. Molenaars krijgen nu nog een bedrag voor het aantal omwentelingen dat de wieken maakt. Het dagelijks provinciebe stuur wil deze draaipremie vol gend jaar afschaffen. 5 Dirk Jan Bestman is Officier van Dienst van de brandweer op de Kop van Schouwen. Dit gebied is één van de risicogebieden voor natuurbranden. door Cornelleke Blok ■t Waarom is er nu zo'n groot ri- ■*- sico op natuurbranden? Hoe vaak komt code rood voor? 3 In welke gebieden is het brandgevaar het grootst? 4 Neemt de Veiligheidsregio extra voorzorgsmaatregelen? 5 Wat moeten mensen nu voor al niet doen? Kijk voor meer informatie en tips op www.zeelandveilig.nl c t>E RIJBENBE RECHTER' SOEBEMItsBAS. IK KREES EEN BRIEF VAN UW BUREN IN VERBANB MET BE BLOKFLUIT VAN UW tPOCHTER...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2