Onze jachthaven is van alle verenigingsleden Wereldlabyrintdag in park Toorenvliedt WALCHEREN 19 Wereldwijd zijn zaterdag om één uur de eerste stappen in labyrinten gezet. In Park Toorenvliedt trokken ook wandelaars het buxuslabyrint in. Vogeltjes kwinkele ren, het gebladerte ruist zachtjes. De lentezon belicht de frisgroene, jonge toppen van de buxusstruiken die het Middelburg se labyrint vormen. Piet de Bruin zit even voor enen op een beschaduwd bankje. „Ik weet niet wie er komen. Maar het gaat niet om het getal. Het gaat om het gevoel. De intentie. Het samen wandelen. Je geest openstellen. Vannacht om één uur dacht ik: 'ergens worden de eerste stappen in een labyrint gezet'. En wij volgen straks." Piet en zijn vrouw Annelies na men negen jaar geleden het initia tief tot het labyrint in het park Toorenvliedt. Achter het fraaie witte landhuis. Met zicht op het iets lager gelegen park met vijver, gazons, wandelpaden en W02-bunkers. Langzamerhand komen er wan delaars aan. De eerste stappen wor den gezet. Bedachtzaam loopt Mien Hendrikse (74) langs de haagjes. „Tja, wat voel ik? Dat weet ik nog niet. Ik merk dat ik stiller wordt tijdens het lopen. Dat is wel fijn." Wie denkt dat er in volledige stilte wordt gewandeld heeft het mis. Af en toe komt een groepje sa men en blijft staan tussen de buxussen. Gedachten worden ge deeld. Het dagelijks leven kort aan gestipt. Piet: „Dit is ook een soort ontmoetingsplaats. Je kunt met el kaar praten, maar het hoeft niet. Het is een plek om te onthaasten. Om in jezelf te gaan, maar ook om je open te stellen." van alles bezig. Ik ga dit nog een keer rustig in m'n eentje doen. De gedachte dat mensen wereldwijd een labyrint gelopen hebben, vind ik wel heel interessant." De charmante koningspoedel Don Juan wandelt rustig voor zijn baasje Ben Lebon uit. „Ik komt nu uit Zierikzee, maar ik loop hier va ker. Het is mooi opgegroeid." 'Ik merk dat mensen wel behoefte hebben aan zo'n plek van verstilling' Els Hitijahubessy laat, net als een paar anderen, al wandelend haar handen langs de buxusblaad- jes glijden. „O, die toppen zijn zacht", merkt ze verbaasd. „Die jonge blaadjes voelen lekker aan." Aarzelend: „Ik voelde me af en toe opgesloten. Ik had de neiging om over de haagjes heen te stappen. Maar ja, zo ben ik ook. Altijd met Annelies geniet. „Dit is ook je levenspad. Soms hectisch, soms rustig. Maar je loopt hier de zon te gemoet. Het positieve." De vijf-jarige Radjen vindt het 'leuk'. „De blaadjes voelen erg lek ker", vindt ook hij. Radjen en zijn moeder Patricia komen vaker in het park en het labyrint. „We wo nen dichtbij." Piet: „Het labyrint bestaat vol gend jaar tien jaar. Dan willen we iets extra's doen. Ik merk dat men sen wel behoefte hebben aan zo'n plek van verstilling. Het ligt ook in een prachtige omgeving." Coöperatieve Jachthaven Oranje plaat (CJO) is dan ook de officiële naam van de watersportvereni ging. De opstal van Oranjeplaat werd al veel eerder van de ge meente Middelburg gekocht. Be stuurslid Ad Verschoor: „We had den de haven in erfpacht. Dat was een ingewikkelde constructie. Bo vendien verdriedubbelde de ge meente de erfpachtsom. Dat was reden te meer om de haven te ko pen. Na moeizame onderhandelin gen is dat nu gelukt." De aankoopsom ligt tussen de 250.000 en 300.000 euro volgens Verschoor. De CJO exploiteert en beheert de haven met zo'n 400 plaatsen. Watersportvereniging Ar- 'De donderdagploeg zorgt voor het onderhoud van de haven. Zij kunnen echt alles. Van timmerwerk tot elektra' nemuiden beheert het clubhuis en organiseert wedstrijden en eve nementen. De vereniging, die dit jaar 35 jaar bestaat, telt zo'n 600 le den. Leden met ligplaats zijn ook lid van de coöperatie. „De haven zelf is 50 jaar geleden aangelegd", vertelt havenmeester Maarten Goeree die er al zo'n twintig jaar de scepter zwaait. „Alle leden bezitten dus een stukje haven", glimlacht Ver schoor. „Iedereen is er dus ook ver antwoordelijk voor. Zo kunnen we de liggelden redelijk houden én ervoor zorgen dat wij de mooi ste haven zijn. Het onderhoud wordt gedaan door onze donder dagploeg. Een clubje grijze man nen, dat van alles doet. Van elek tra tot schilderwerk. Er zit nu ook één jonge vrouw bij. De timmer- vrouw." „De haven is, omdat die zo verscholen ligt, erg rustig. We zouden wel wat meer passanten in de haven willen." MAANDAG 9 MEI 2016 Rustig rondwandelen in het labyrint in het Middelburgse park Toorenvliedt tijdens Wereldlabyrintdag. fotografie Lex de Meester 'Het groen voelt zo zacht' door Annemarie Zevenbergen Piet de Bruin labyrint park Toorenvliedt Het labyrint komt al eeuwen lang voor in tal van culturen. In tegenstelling tot een doolhof, kan de wandelaar zijn omgeving tijdens zijn tocht door het labyrint blijven zien. Voor veel lopers geeft dat een gevoel van vrijheid. door Annemarie Zevenbergen ARNEMUIDEN. Jachthaven Oranje plaat in Arnemuiden is het seizoen in volledig eigendom begonnen. Na de overname van 'grond en water' is de Arnemuidse jachthaven nu compleet in handen van de leden van de watersportvereniging. Ad Verschoore bestuurslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19