Tijgermug al lang in Spanje, nu geval van microcefalie €359 'paleisrevolutie' NIEUWS 9 Peter Ldnghout Reizen Boek nu de mooiste reizen incl. vele extra's 5-daagse busreis All inclusive Moezel rat, die in New York een master haalde in bedrijfseconomie en af studeerde op 'de financiering van hernieuwbare energiebronnen', maakte gestaag carriere in de (Ja- lik Groep, een Turkse multinatio nal met vertakkingen in de tex tiel, bouw, energie, logistiek en media. Albayrak leek geen extre me hoogvlieger, maar dat veran derde na het huwelijk met Esra in 2004. Nauwelijks drie jaar la ter werd hij op 29-jarige leeftijd de allerhoogste baas van (Jalik. De multinational deed wenk brauwen fronsen door de bizarre overname van de kranten, tijd schriften en tv-zenders van het Sabah-concern. Niet alleen bleek (Jalik de enige partij die een op merkelijk laag bod op Sabah uit bracht, maar ook bleken er voor de aankoop allerlei kredieten voorhanden van de Turkse staats banken. Politieke tegenstanders van de toenmalige premier Erdo- gan hadden wel een idee wie daarachter zat. De belangrijke kranten van de groep, met voor op boulevardkrant Takvim, wer den inderdaad spreekbuizen van de AKP-partij die in 2001 door Er- dogan zelf werd opgericht. Dat (Jalik grote belangen heeft in de energiesector weerhield Er- dogan er niet van juist zijn schoonzoon en ex-CEO Albayrak niet tot minister van Energie te Berat Albayrak was geen hoogvlieger, dat veranderde na zijn huwelijk met Esra Erdogan benoemen. Albayrak is ook co lumnist in een van de AKP-ge- trouwe kranten. Verstrengeling van belangen is zo tot kunst verheven in het Huis Erdogan. Dat de schoon zoon van Erdogan inmiddels al een sleutelpositie in diens AKP-partij had is volgens critici van Erdogan dan ook niet ver wonderlijk. De vraag is of de relatief oner varen Albayrak de man is voor de enorme kwesties waarmee hij sa men met zijn schoonvader moet dealen: de weer opgelaaide Koer dische opstand, de oorlog in Sy rië, de dreiging van Islamitische Staat en andere jihadisten en de toestroom van vluchtelingen en de daaruit voortvloeiende proble men met de EU. Berat Albayrak en Esra Albay rak hebben twee zoons en een dochter. als zika en dengue kunnen over brengen. Die tijgermug (aedes albopic- tus), een tropische muskiet, dook in 2004 voor het eerst in Spanje op, in de buurt van Barcelona. Sindsdien heeft de mug zich over vrijwel de gehele Middellandse- Zeekust tot de Costa del Sol rond Malaga verspreid. De Spaanse over heid erkent dat die kans op be smetting door een tijgermug be staat, al is die tot nu toe minimaal gebleken. In die twaalf jaar is nog niemand in Spanje zelf met bij voorbeeld dengue (knokkel koorts) besmet door een 'lokale' tijgermug. De insecten vliegen tij dens hun korte leven nauwelijks meer dan 250 meter. De beet van de tijgermug is iets pijnlijker, veroorzaakt bij som mige mensen allergische reacties en vindt, in tegenstelling tot de ge wone mug, bijna altijd overdag plaats. Naast de plaatselijke bevolkin gen hebben ook toeristen op cam pings en in hotels en appartemen ten aan de costa's de laatste jaren de beet van de tijgermug onder vonden. Als preventie moet er vooral worden gezorgd dat er geen potten of schaaltjes met een klein laagje water blijven staan; in dat water leggen de muggen hun ei tjes. Sinds de uitbraak van de epide mie van het zikavirus in Zuid-Amerika is volgens de We reldgezondheidsorganisatie bij meer dan 1.200 foetussen en ba by's microcefalie vastgesteld. De grote meerderheid, 1.198 gevallen, heeft zich in Brazilië voorgedaan. Het is het tweede geval in Europa van microcefalie die in verband wordt gebracht met het zikavirus; een vrouw in Slovenië heeft zich na de diagnose laten aborteren. Gisteren maakte het departe ment van Gezondheid in het noordoostelijke Catalonië bekend dat bij de foetus van de met zika besmette vrouw 'verschillende misvormingen' zijn vastgesteld. De vrouw was óók besmet met het denguevirus. Volgens een woordvoerder van de Catalaanse overheid is de kans op misvormingen bij een baby gro ter als de vrouw met zowel zika als dengue is geïnfecteerd. De be wuste vrouw heeft besloten haar zwangerschap niet te onderbre ken. Bij de andere dertien besmet te vrouwen in Spanje die een ba by verwachten verloopt de zwan gerschap zonder complicaties. Eén vrouw is al bevallen van een volle dig gezond kind. In totaal zijn 105 mensen in Spanje besmet met het zikavirus; het zijn immigranten uit La tijns-Amerikaanse landen of men sen die het contintent hebben be zocht. De gezondheidsautoritei ten beschouwen daarom al deze gevallen als 'geïmporteerde' be smettingen. Er is in Spanje nog geen geval van onderlinge besmet ting vastgesteld. Dat is in principe wel mogelijk; de laatste weken zijn door het zachte weer de tijgermuggen tot le ven gekomen die virussen Vraag gratis de zomerbrochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of 0172-468800 ZATERDAG 7 MEI 2016 wordt familiezaak door onze correspondent Edwin Winkels De tijgermug die het zikavirus ver spreidt. foto Getty Images BARCELONA. Een van de veertien zwangere vrouwen in Spanje die zijn besmet met het zikavirus draagt een foetus waarbij de afwij king microcefalie is vastgesteld. De vrouw, die de besmetting opliep tij dens een reis naar Zuid-Amerika, is in de twintigste week van de zwan gerschap. compleet v.a. Voor wijnliefhebbers over de hele wereld is het Moezelgebied een begrip. U vindt er vele romantische en historische bezienswaar digheden. We nemen u mee op prachtige excursies naar plaatsen als Trier en Koblenz, we bezoeken ook Cochem en Rüdesheim en natuurlijk ontbreekt een boottochtje over de Moezel niet. Beleef deze geweldige reis op basis van all inclusive, incl. ontbijt, lunch, diner en drankjes (van 16.00-24.00u). Inclusief Vervoer per luxe bus Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Verblijf in hotel Brauer op basis van all inclusive Koffie met gebak op de heenreis Afscheidsbuffet in Nederland Vertrek van mei t/m september Reiscode:BE41745 advertentiecode: AD18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9