Marskramer Thomas Erdbrink volgt De Jong op als presentator van 'Zomergasten' Oud-parlementariër beschuldigt president van Wie de opvolger wordt van premier Davutoglu? Erdogan wil zijn schoonzoon naar voren schuiven. 8 NIEUWS COLUMN Tommy Wieringa Ik verliet het café langs de weg bij Castel dell'Aquila met een cappuccino in de hand, toen ik een eind ver derop een man langs de weg zag lopen. Hij liep in de zon, gebogen onder het gewicht van een grote, blauwe Ikeatas. Van de eenzame reiziger wil ik altijd we ten waar hij vandaan komt, wie hij is, waar hij heengaat. De oer- vragen. De man was de provinciale weg overgestoken en de bakkerij aan de overkant binnengegaan, ik ging een brood kopen om hem van dichtbij te kunnen bekijken. Hij droeg een bril met dikke gla zen, en het leek of zijn mond niet helemaal goed sloot, zodat zijn slechte tanden goed te zien wa ren. Vragend keek hij de bakkerij rond, waar iedereen hem negeer de. Hij was een gast die niemand graag zag komen. Hij verkocht din gen die niemand nodig had en riep gevoelens op die je ook al niet wilde. Deernis eerst, en hope loosheid daarna. De tas had hij op de grond gezet, hij begon haar uit te pakken en hield pyjama's in plastic omhoog Van de eenzame reiziger wil ik altijd weten waar hij vandaan komt, wie hij is, waar hij heengaat. De oervragen naar de ruggen van de klanten. Soms keek iemand even om en schudde snel, nauwelijks zicht baar het hoofd, alsof hij zich schaamde. Niemand van de aan wezigen had onmiddellijk een py jama nodig. Sokken dan? Of rom- pertjes? Hier, hij had hele mooie. Maar op het vergrijzende platte land van Umbrië was al sinds mensenheugenis geen behoefte meer aan rompertjes. Op de weg naar de uitgang vroeg ik hem of hij ook herenonder goed verkocht, want daar had ik weinig van bij me, maar herenon dergoed zat er nou juist niet in de tas. (De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat ik het woord voor 'heren ondergoed' niet wist in het Itali aans, zodat ik het elastiek van mijn boxershort boven de broeks band uitviste voor het juiste be grip van de zaak.) Ik ging terug naar het café aan de overkant, waar mijn cappuccino op een terrastafel was achtergeble ven. Later zag ik de man terug. Met een homp brood in zijn hand was hij juist aan de klim naar het dorp bovenop de heuvel begonnen. Ik bood hem een lift aan en hij schoof naast me met zijn tas op schoot. Uit Marokko kwam hij, zei hij, en toen ik vertelde dat ik Marokko vaak bezocht, begon hij verzaligd alle steden van dat land op te noe men, de hemelse steden van het beste land ter wereld, dat hij niet temin verlaten had om in Italië langs de weg te lopen met een Ikeatas om zijn schouder. Ik zette hem af voor de kleine super markt. Pas later realiseerde ik me dat ik niet naar zijn naam had gevraagd, wat ik ervoer als een fout die niet kon worden hersteld. ISTANBOEL. 'Berat Albayrak, wie anders?' Sommige Turkse kran ten hebben al een favoriet in hun speculaties over de opvolging van de door president Erdogan aan de kant geschoven premier Ahmet Davutoglu. Berat Albay rak (38), de schoonzoon van Erdo gan, maakt goede kans op 22 mei leider worden van de regerings partij AKP. In principe wordt hij dan ook de nieuwe premier. Herrie was er al in het land toen Erdogan een paar jaar gele den zijn zoon Bilal (35) een top positie gaf in de Turkse olie-in dustrie. Bilal wordt inmiddels verdacht van corruptie en olie smokkel. Wie daarover bericht in Turkije wacht de toorn van de president. Niet gehinderd door beschuldi gingen van nepotisme, vergaf Er dogan eind vorig jaar een minis terspost aan zijn uit de stad Trab- zon afkomstige schoonzoon. De echtgenoot van zijn oudste doch ter Esra (34) wordt nu serieus ge tipt als de volgende premier. Vol gens de naar Washington ver huisde Turkse oud-parlementa riër Aykan Erdemir is er sprake van een 'paleisrevolutie door de controlfreak Erdogan'. Het komt erop neer dat hij bijna niemand meer vertrouwt en zich alleen nog omringt met zijn beste vrien den en loyale familieleden. Berat Albayrak stond er wat dat betreft al langer goed op. Hij is de zoon van een van de beste vrienden van Erdogan, schrijver en journalist Sadik Albayrak. Be- Herrie was er al toen Erdogan jaren geleden zijn zoon Bilal een toppositie gaf in de Tlirkse olie-industrie Erdbrink: „Ik had niet verwacht als presentator voor Zomergasten te worden gevraagd, maar ik heb er verschrikkelijk veel zin in. Waar ter wereld bestaat het nog om een avond lang écht te praten met de interessantste mensen van het land, live op televisie? Ik ga mijn best doen om de juiste vragen te stellen." Erdbrink is sinds 2002 correspon- dent in Iran en werkt voor de New York Times, de Volkskrant en het NOS Journaal. Hij is een van de weinige westerse journa listen in Iran. Donderdag hield hij in Groningen de 5 meilezing bij de start van de nationale vie ring van de bevrijdingsdag. Erdbrink maakte vorig jaar de VPRO-serie Onze man in Teheran. Hierin toont Erdbrink zijn werk en zijn leven in Iran. Dit program ma werd bekroond met de Zilve ren Nipkowschijf. „Wij verheu gen ons op de frisse benadering van de zomergasten door Onze man in Teheran. Thomas is een journalist pur sang die met zijn open blik en kennis zeker voor boeiende avonden zal zorgen", zei hoofdredacteur VPRO Televi sie Karen de Bok. VPRO Zomergasten is vanaf 31 juli zes zondagavonden te zien op NPO2. De gasten worden later bekend gemaakt. Klassiek Thailand Tropisch Zuid-Thailand 1269 pp gèw www.dejongintra.nl/thailand Regeren in TVirkije door Bob van Huët HILVERSUM. Thomas Erdbrink (40) presenteert dit jaar VPRO Zomer gasten. De journalist en Irancorres- pondent volgt Wilfried de Jong op, die het avondvullende tv-pro- gramma drie zomers lang presen teerde. Thomas Erdbrink foto ANP vanaf vanaf Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, 2,50 Calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur amazing 18-daagse groepsrondreis Nederlandssprekende reisleiding Incl.125 korting p.p. (vertrek27/6) Gratis ANWB reisgids Thailand 14-daagse privé rondreis Rondreis met privé gids en chauffeur *Z Inclusief alle entreegelden Gratis ANWB reisgids Thailand Reiscode: vgth428 Reiscode: vqth762 De familie van president Erdogan na zijn verkiezingswinst op 30 maart 2014. Vlnr: Berat Albayrak en zijn vrouw Esra, Emine en Recep Tayyip Erdogan, en Bilal Erdogan met zijn vrouw Sumeyye. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8