Jadnanansing volgt haar hart en verlaat Kamer Organisatoren Giro-start in Gelderland hebben alles mee NIEUWS 7 Herdenking Pim Fortuyn verstoord Extra opvang voor 250 daklozen Eerste zomerse dag na acht maanden I v Vaak met een roze accent in de kleding: soms vaal, verwassen, maar toch zeker ooit roze ge weest. „Heel Apeldoorn was roze vandaag", blikte winnaar Du moulin terug. „En ik denk dat het de komende dagen onder weg ook zo blijft, met dit mooie weer. Ik ga er zo veel mogelijk van genieten, het was vandaag al zo cool na de finish en bij het po dium. Al die juichende mensen, ongelooflijk." Een Nederlandse winnaar, die hadden ze niet in Assen, Amster dam, Rotterdam en Utrecht - waar de afgelopen zeven jaar ook grote wielerrondes vertrokken. Ook al uniek: de eerste meters re den de renners overdekt, vanaf het middenterrein van de Apeldoornse wielerbaan. Niet alleen op straat langs het parkoers, maar ook rond de piste kijken toeschouwers ademloos toe. Neem de drie Utrechtse vrienden Martijn, Anton en Ro- dy. Dertigers, die sinds het ver trek van de Ronde van Spanje in 2008 in Drenthe alle rondestarts in Nederland bezochten. Nu zit ten ze op de eerste rij, letterlijk. „Heel bijzonder dit, qua sfeer", oordeelt Martijn. „En fijn voor mij, want mijn huid kan slecht tegen de zon. Vorig jaar bij de Tourstart in Utrecht, toen was het zo ongelooflijk heet. Ik heb de hele dag met een gele hand doek over mijn hoofd gezeten." Terwijl hij van het renners kwartier naar de wielerbaan wan delt, vertrouwt koning Wil- lem-Alexander de Gelderse oud-renner Erik Breukink, te vens ambassadeur van de Gi ro-start in zijn provincie, toe: „Het is echt mooi wat jullie alle maal teweeg hebben gebracht." Breukink: „En ik vind het zelf ei genlijk ook wel imposant." Matt Rendell is een Engelse schrijver die al jaren in Italië woont en voor de Giro-organisa tie werkt. Hij hoort ook van de Italianen alleen maar positieve geluiden over de start in Apel doorn. „Ze zeggen: eigenlijk is fij ner om in zo'n kleinere plaats te starten, omdat daar veel meer en thousiasme onder de bevolking is. Daarnaast zijn ze lovend over Paleis Het Loo en de bosrijke om geving. En de directie, die in het Bilderberg-hotel zit, is erg te spreken over de keuken, waar ze Italiaanse gerechten bereiden. En geloof me: dat zegt wat hoor, als Italianen in het buitenland te vreden zijn over de pasta." De Giro-start in Gelderland is raak. In alle opzichten. ROTTERDAM. Uitgerust met een stadionfakkel en een zwarte helm heeft een 35-jarige Rotter dammer gisteravond de herden king bij het monument van Pim Fortuyn verstoord. De man slaag de er in om op het beeld van For tuyn te klimmen en daar met de fakkel te zwaaien. Dat deed hij kort voordat de minuut stilte be gon ter nagedachtenis aan de po liticus, die exact 14 jaar geleden door Volkert van der Graaf werd vermoord. Niet veel later kwam de man er vanaf, waarna agenten hem arresteerden voor het versto ren van de openbare orde. Dat ge beurde nog tijdens de minuut stilte. Volgens omstanders maak te de aangehouden man een ver warde indruk. Amsterdam breidt de opvang voor daklozen uit met 250 extra plaatsen. Hierdoor is de aaneen gesloten winteropvang zoals die de afgelopen jaren was geregeld niet meer nodig. Het gaat om 100 plaatsen in de nachtopvang en 150 plekken in het zogeheten passantenpension, waar daklo zen een kamer kunnen huren en ook overdag kunnen blijven. Volgens wethouder Eric van der Burg (zorg) hoeft in Amsterdam niemand op straat te slapen. De stad bood dak- en thuislozen de afgelopen twee jaar in de winter vier maanden lang onderdak. Na acht maanden is de tempera tuur in Nederland gisteren weer boven de 25 graden uitgekomen. Dat gebeurde als eerste in Ell (Limburg), waar na 16.00 uur 25,4 graden is gemeten, meldden MeteoGroup en Weeronline. Vandaag wordt het nog warmer en stijgt de temperatuur in het midden en zuiden van het land naar 25 tot 27 graden. In De Bilt wordt een maximumtempera tuur van ongeveer 26 graden ver wacht. Als dit gebeurt, is het in Nederland de eerste officiële zo merse dag van het jaar. De laat ste keer was dat op 31 augustus. Vorige week vierde Tanja Jadnanansing haar 49e verjaardag. Het zette haar aan het denken: waar wordt ze nou écht gelukkig van? In het antwoord kwam poli tiek niet voor. „Met heel mijn we zen denk ik: ik moet het onder wijs in." „Ik kreeg toen al kritiek. 'Wat stelt zij nou voor?!' Niet per se van par tijgenoten hoor. Ik denk dat de fractie de meerwaarde ziet van een positief, energiek en creatief persoon. Ik kan me ook dienstbaar opstellen. Kamerleden moeten vaak continu opvallen. Ik ben niet heel spannend. Ik doe mijn ding en zoek de media niet echt op. Maar ik heb nooit gehoord: wat ben je ons tegengevallen." „Politiek is compromissen sluiten. Dat weet je van tevoren. Tegelijker tijd moet je het in de politiek al leen doen. Het wordt gezien als zwakte als je om hulp vraagt. Nou, ik deed dat lekker toch." „Er is in de politiek altijd de kans dat je bij volgende verkiezingen niet terugkeert. Dit was voor mij een moeilijke beslissing. Toen ik mijn besluit aan Diederik (Samsom) en Hans (Spekman, par tijvoorzitter) vertelde, vonden zij het erg jammer. Ze hebben me niet overgehaald om te blijven nee. Daar was ik te resoluut voor. Ik ga weg uit de Tweede Kamer, niet uit de politiek. Ik blijf PvdA' er." 'Er is zoveel boosheid en geen begrip voor elkaar. Ik wil die verbinder zijn. Het vmbo en het mbo gaan mij aan het hart' „Ik had deze ambitie nooit gehad zonder de politiek en de porte feuille onderwijs die ik kreeg. Nu is het belangrijker dan ooit om jongeren te begeleiden die niet we ten waar ze naartoe moeten. Er is zoveel boosheid, over en weer, en geen begrip voor elkaar. Ik wil die verbinder zijn. Het vmbo en het mbo gaan mij aan het hart." „Het is jammer dat dat imago aan haar kleeft. Ze is juist een warm pleitbezorger van het mbo. Excel lentie is voor mij je uiterste best doen. Mijn eigen studie ging ook niet van een leien dakje. Ik was in alles gemiddeld. Een mbo-student is nu bezig met mijn fiets. Als je hem hoort praten over fietsenma- ken, dan wil je zelf fietsenmaker worden. Vergeet niet: zonder mbo' ers zouden we naakt zijn, zou ons haar niet geknipt zijn en hadden we geen schoenen aan onze voe ten. Ik wil hun ambassadeur zijn." „Nee. Ik wil dus leidinggeven, in een college van bestuur bij een mbo in de Randstad. Ik hoop dat de witte mannen in pakken die scholen besturen me dat zullen gunnen. Maar ik wil het ook com bineren met lesgeven." ZATERDAG 7 MEI 2016 (Mifülia Roze was de kleur gisteren in Apeldoorn bij de start van de Giro d'ltalia. Foto onder: Tom Dumoulin won de proloog in Apeldoorn. foto's Koen van Weel/ 1 Piroschka van de Wouw/ANP dé koning ROTTERDAM AMSTERDAM u De man op het standbeeld van Pim Fortuyn in Rotterdam. foto Frank de Roo 20 Ruzie over de beste plek om te vissen was waarschijnlijk de reden voor een bloedige schietpartij in het Duitse Rohrberg (Saksen-Anhalt). Daarbij raakten drie hengelaars gewond, van wie er twee in levensgevaar verkeren. Volgens de politie ontstond de ruzie donderdag tussen zo'n twintig vissers uit Hannover over de beste visplek. Ze waren beneveld door alcohol. De vermoedelijke schutter, een 50-jarige man, werd door de politie gearresteerd. ELL door Hanneke Keultjes In 2012 stond ze nog op nummer 4 van de PvdA-kandidatenlijst. Maar bij de verkiezingen in 2017 zal Tanja Jadnanansing ontbreken. Het Kamerlid uit Amsterdam wil het onderwijs in. Heeft u die hoge notering waarge maakt? Ervoer u de Tweede Kamer als knel lend? U werd weieens teruggefloten. Spelen de slechte peilingen van de PvdA nog een rol bij uw beslissing? En nu wilt u naar het onderwijs over stappen. Uw eigen minister Jet Bussemaker lijkt vooral te willen dat jongeren al maar hogerop komen. En nu wilt u dus voor de klas staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7