6 NIEUWS Nederlandse wielrenner wint onder gejuich van vele tienduizenden fans én in aanwezigheid van koning Willem-Alexander in Apeldoorn de proloog van de Ronde van Italië. Hij is, bezwoer hij vlak voor zijn in huldiging, geen 'protocolfetisjist'. Als er één mo ment is geweest voor koning Willem-Alexander om uit het koninklijke keurslijf te breken, dan was het wel gistermid dag op de Loolaan in Apeldoorn, waar duizenden mensen wielren ner Tom Dumoulin naar de over winning in de proloog van de Ron de van Italië schreeuwden. En hoe. Zinderend, klam- me-handen-spannend was het, op de eerste zomerse dag van het jaar. Dumoulin hield een honder- ste van een tel over op de num mer twee (de Sloveen Primoz Rog- lic) en dus begint de Limburger vandaag in de roze leiderstrui aan de etappe van Arnhem naar Nij megen. Maar op het erepodium aan de Loolaan, ontving hij de 'maglia rosa' niet uit handen van de koning - die hem gisteren in tensief volgde. De vorst, met roze stropdas, zocht Dumoulin op voor zijn proloog, volgde hem in een auto tijdens zijn opdracht tegen de klok, sloeg hem een highfive toen duidelijk was dat hij de snelste tijd had neergezet en glunderde even later mee op het erepodium. Aan de zij kant. Een gedeputeerde van de provincie Gelderland reikte de trui uit aan de beduusde winnaar. Dat zit zo: het protocol schrijft voor dat de koning louter konink lijke onderscheidingen uit mag rei ken. En hoe belangrijk de leider strui in de op één na grootste wie lerronde ter wereld ook mag zijn, koninklijk is het tricot niet. Tegelijkertijd is het ook een fraai, symbolisch beeld: Dumou lin pontificaal op het podium, de majesteit haast in de coulissen. Even is hier niet koning Wil lem-Alexander aan de macht, maar koning Tom. Wat is de start van de 99ste Gi ro d'Italia een succesnummer voor Gelderland, voor Nederland. Dank zij Dumoulin, dankzij het bezoek van de koning, dankzij de weergo- den. Waar een week geleden nog natte sneeuw viel, halen de verzor gers van de wielerploegen nu koel- vesten uit de vriezer om de over verhitte lijven van de coureurs snel op normale temperatuur te brengen. Vlakbij, op de Veluwe, hebben de straalkachels van de kampeerders plaatsgemaakt voor code oranje: bosbrandgevaar, 's Morgens zijn er heel even zorgen over de natuurbrand bij het nabij gelegen Hoog Soeren. Maar code oranje wordt heel snel code roze, de kleur van de Gi ro. Je zou denken: na vier starts van grote wielerrondes in Neder land sinds september 2008 en het Utrechtse Grand Départ van de Tour de France vorig jaar, gelooft Nederland het wel en brengt het de meest vrije vrijdag van het jaar - na Hemelvaart - gewoon weer door achter de barbecue, in het pretpark en bij de meubelboule vard. Mis. Daar zijn ze weer, met tienduizenden tegelijk. Met de au to, met de trein, bus, op de (ra- ce)fiets, lopend in een enkel geval. Tom Dumoulin voor even door Jeroen Schmale Koning Willem-Alexander wordt ontvangen in Apeldoorn, waar de vorst de start van de Giro bijwoonde en Tom Dumoulin zag winnen, foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6