Terpstra verrast met zilver in afvalrace Geelhoed heeft zijn eerste medaille binnen de categorie onder 23 jaar Hij heeft al geleerd van de team relay SPORT 11 Soms bewondering, soms wrijving JÖNKÖPING. Milan Vader en Tim Heemskerk steken niet onder stoelen of banken hoe blij ze zijn met hun sa menwerking. Kort voor het EK in Zwe den twitterde de mountainbiker over zijn trainer: 'The more I work with him, the more I rea lize that's a great op- portonity to work with this man...' „Onze band is wel heel hecht", stelt Heemskerk. „We werken veel met el kaar. Maar er is ook wel eens wrijving, hoor. Dat moet ook in de topsport. We kunnen elkaar af en toe flink op scherp zetten. Dat zorgt ervoor dat we bei den ons ontwikke len." „Er zijn wel eens botsingen", zegt ook Vader. „We wo nen dan wel in één huis en hij helpt me bij veel dingen, maar Tim is niet mijn vader, hè." pers een kwartier volgen, maar een wedstrijd duurt ongeveer één uur en een kwartier. Er is dus nog een lange weg te gaan." Heemskerk wil Vader ook ge leidelijk brengen. Niets over haasten. „We blijven vaak aan de veilige kant", vertelt de Mid delburger. „We hebben een meerjarenplan. Pas tijdens de Olympische Spelen van 2020 in Tokio moet ik er echt staan. In de aanloop trainen we elk jaar iets meer. En we rijden elk jaar ook iets meer wedstrijden. Wil je te veel in één keer, dan gaat dat voor even goed, maar niet op de lange termijn. Tim zorgt dat ik heus wel in het rood rijd, maar geeft me dan ook weer de tijd om te herstellen." Afgelopen winter lag de na druk op krachttraining. Vader kweekte twee kilo extra spier massa en heeft daar nu profijt van. „We merken dat ik nu meer vermogen kan leveren", zegt hij. Mede daardoor zette hij in Spanje, Engeland en Austra lië, waar hij twee weken gele den een wereldbekerwedstrijd reed, goede resultaten neer. Vooral de zesde plaats in Austra lië - in het hete Cairns - sprak tot de verbeelding. Hij had er als tweedejaars belofte alleen maar oudere rijders voor zich. De vraag is wel of het een goede keus was om zo kort voor een EK nog naar de andere kant van de wereld te gaan. Vader en Heemskerk zijn er ook heel eer lijk in: ze weten het antwoord niet. „Ik heb na terugkomst in Nederland niet al te veel last ge had van de jetlag", vertelt Vader. „Maar dan nog weten we pas zondag of er nog iets van terug te zien is in mijn wedstrijd. Wat we wel al geleerd hebben van de reis naar Cairns, is dat we er te kort van tevoren waren. Vol gend jaar wordt het WK ook daar gehouden. We hebben nu al gezegd dat we er dan al twee weken van tevoren moeten zijn, als ik geselecteerd word. Dan heeft mijn lichaam meer de tijd om zich aan te passen." Is het EK nu een tussensta tion op weg naar de Spelen van 2020? „Nou", zegt Vader, „je moet oppassen dat je niet alleen maar van tussenstation naar tus senstation gaat. We hebben na tuurlijk een einddoel, maar ik vind de andere toernooien ook heel belangrijk. Daarop wil ik me ook laten zien. Vorig jaar werd ik negende op het EK. Dit jaar wil ik graag wat hoger eindi gen." Terpstra (25) moest op het onder deel eliminator - een afvalrace - al leen de Oekraiense Irynia Popova voor laten gaan. „Ik móet van me zelf tevreden zijn met deze medail le", zei ze. „Maar ik geef toe: ik was wel heel dicht bij goud en dus baal ik nu ook wel een beetje." In de eindstrijd, die Terpstra min of meer op haar sloffen haal de, ging ze na het eerste rechte stuk als tweede van de vier moun- tainbikesters de eerste heuvel op. Ze deed één poging om Popova te passeren, maar slaagde daar niet in. „Ik reed daarna bekeken en gok te op het laatste rechte stuk. Ik was nog sterk en kwam heel dicht bij haar, maar het was net niet goed genoeg." Eliminator is in zekere zin maar een bijnummer op het EK. Terps tra: „Mwoah. Het klopt dat er geen wereldbekerwedstrijden zijn voor dit onderdeel. Maar ik doe altijd met veel plezier mee aan dit onder deel. Ik wilde ook heel graag rij den vandaag. Het is toch weer een extra prikkel richting de zondag, waarop we de cross country rij den. Anders had ik vandaag niks gedaan." Terpstra had zich niet eens offi cieel geplaatst voor de afvalrace. Bondscoach Tim Heemskerk selec teerde haar toch. „Hij gunde het me. Daar ben ik heel blij mee. An ders had ik deze niet", zei ze, doe lend op de plak rond haar nek. Het is een zonnige woensdag avond in Heinkenszand, halverwe ge de kille aprilmaand. Henk Geel hoed is bezig, nog enigszins on wennig, aan een warming-up en dribbelt rustig door een nieuw bouwwijk van het Bevelandse dorp. Nog een paar minuten en dan gaat hij zijn debuut maken in een echte hardloopwedstrijd. Het is de Kika Pink Run, een loop voor het goede doel. Een beschei den deelnemersveld stelt zich klokslag 19.00 uur op voor de start bij sporthal De Stenge. Onder wie dus Henk Geelhoed. Startnum mer 323 maakt zich klaar voor zijn allereerste vijf kilometer. Een uur eerder ziet het daar nog niet naar uit. Henk denkt dan nog dat hij een trainingsrondje gaat maken met zijn begeleider Eduard Vroomen aan de kust. Maar in plaats van Vlissingen stuurt Vroomen zijn bolide naar Heinkenszand. „Ik wist van niks", vertelt Henk net voor de start. „We zouden gaan trainen. Eduard had ge vraagd of ik wel op tijd klaar wil de staan en eventueel een banaan- OPWEC NAAR... DE KUSTMARATHON tje mee wilde nemen. Ik dacht, die schopt me straks de duinen in! Maar nee, bleek ie me inge schreven te hebben voor de vijf ki lometer, mijn eerste wedstrijd. Het werden wel meteen de snel ste vijf, binnen de 33 minuten. Nee, we zaten helaas niet bij de snelste drie binnenkomers..." Geelhoed houdt er wel zijn eer ste medaille aan over, inclusief ro ze lint. Die krijgt vast een promi nente plek in de nog in te richten prijzenkast. Twee weken later tikt Geelhoed voor het eerst de tien kilometer aan. „Vandaag mijn eerste kwart-marathon aan één stuk ge lopen", post hij trots meteen na af loop op Facebook. „Aangezien nie mand van jullie me aan het eind heeft gezien, durf ik hier keihard te beweren dat het een makkie was. En als mijn benen straks weer zodanig willen meewerken dat ik de koelkast haal, ga ik een welverdiend biertje pakken!" Inmiddels kunnen we wel con cluderen dat Geelhoed de hard- 'Ja, ik lig nog steeds op schema om de Kustmarathon te lopen' loopflow steeds meer te pakken krijgt. „Ja, ik lig nog steeds op schema om de Kustmarathon te lo pen." Zijn volgende wedstrijd wordt de PZC Familieloop op zaterdag 25 juni. Tenzij zijn coach natuurlijk weer een verrassing in petto heeft. ZATERDAG 7 MEI 2016 OWMPIC TEAM Milan Vader leert veel van de data die hij door bonds coach Tim Heemskerk aange reikt krijgt. door Roeland van Vliet HUSKVARNA. Enigszins tot haar ei gen verrassing won mountainbike ster Anne Terpstra gisteren een zil veren medaille op het Europees kampioenschap in het Zweedse Huskvarna. „Ik wist wel dat ik zo iets in me had, maar had er na dit voorjaar eerlijk gezegd niet op ge rekend", zei de in Zeeland opge groeide rijdster. P door Maurice Steketee MIDDELBURG. Wie loopt daar nou in een hip hardloopshirt en op fluo rescerende schoenen? Is dat niet die man uit de krant? Die Middel burger die een bloedhekel heeft aan hardlopen, maar nu in training is voor de Kustmarathon? Ja, het is hem echt! Henk Geelhoed wil op 1 oktober de Kustmarathon lopen. Zonder enige hardloop ervaring begon hij op 1 januari aan de voorbereiding. De PZC volgt hem de komende maanden. Henk Geelhoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63