mij altijd een shitdag' 'Verschil tussen een roze trui, of he-le-maal niets' Lotto-Jumbo leent PSV-bus SPORT 5 trekken. „Ik wil niet dat zij, de renners, mijn verdriet zien. Ze moeten na de rustdag terug op de fiets, dan wil ik ze er niet aan herinneren wat er allemaal fout kan gaan. Hoe meer je met even tuele ongelukken in je hoofd gaat rondrijden, hoe gevaarlijker het wordt." Weylandt vertoeft op grond die haar broer bezieling gaf. „Hij heeft heel mooie ritten gewon nen in Nederland. Een Giro-etap pe in Middelburg, 't Groene Hart en een etappe in Eneco Tour. Die laatste twee waren belangrijk aan het begin van zijn loopbaan. De wegen hier lagen hem. Het spel met de wind, in waaiers rijden en beuken tegen de wind." 'Tijdens de rustdag trek ik mij terug, ik wil ze er niet aan herinneren wat fout kan gaan' Elke Weylandt Zij was zijn grootste fan. „Toen mijn broer fietste, zag ik daarbij een leuke omgeving om in te wer ken. Maar ik wilde niet in zijn wereld stappen, dat voelde niet goed." Toen Trek haar de baan aanbood, kwam er een ander denkbeeldig obstakel. „Ik was bang niet serieus te worden geno men. Dat ze zouden zeggen: Goh, ze heeft die job gekregen vanwege haar overleden broer. Ik was bang dat ze dachten dat Trek iets terug wilde doen. Ik weet dat het zo niet is gegaan. Het overlij den van Wouter gaf ook het be sef dat dingen voorbijgaan en je kansen moet pakken. Die gedach te trok me over de streep." Is het telkens een stap om over haar broer te praten? „Nee. De 26 jaar voordat ik hem heb verloren, zijn veel belangrijker dan dat stomme ongeluk. Moei lijk wordt het pas als het over die dag gaat." De grenzen van de live sport verslaggeving schoven op, die be wuste 9 mei. Heel de wereld kon zien hoe een renner weerloos op het asfalt lag. Media hielden el kaar later een spiegel voor. Wa ren de tv-kanalen niet te ver ge gaan met het uitzenden van beel den van een sporter die aan het sterven was? „Ik heb de beelden nooit ge zien", vertelt Elke Weylandt. „Ik leef ook in tweespalt daarmee. Ze zijn, heb ik begrepen, door niemand meer te vinden in beeld archieven. Maar ze zullen er vast nog zijn. Op een dag had ik toch een drang om het te zien." Ze zocht. „Op internet kon ik die vaak besproken close-upbeel- den niet terugvinden. Ooit zag ik opeens een foto van Wouter voor bijkomen, van het ongeluk. Dat raakte me diep en het was stil staand beeld. Wat zullen bewe gende beelden dan met me doen? Toch denk ik dat ik ze ooit ga zien." Wie hét verhaal van de Giro-tijdrit wil de begrijpen, hoef de in Apeldoorn al leen maar tussen de achter elkaar geparkeerde bussen van Giant-Al- pecin en Lotto-Jumbo te gaan staan. Links werd joviaal gejuicht en gesprongen. Rechts werd door een verzameling volwassen mannen mokkend naar de toch weinig in spirerende grijze klinkers van een Apeldoornse parkeerplaats ge staard. „Zo ziet het verschil van t hon derdste van een seconde er dus uit", merkte Richard Plugge, baas van het 'verliezende' kamp, met een zuinig lachje op. „Het verschil tussen een groot feest en een roze trui, of he-le-maal niets." Want zo kwam die tweede plaats van de Sloveense surprise Primoz Roglic achter dagwinnaar Tom Dumoulin aanvankelijk bin nen bij Lotto-Jumbo. Hoe knap ook. Hoe onverwacht ook. Die roze trui in eigen land kwam ondanks een dramatische schuiver van favoriet Jos van Em- den uit het niets opeens toch nog zó angstaanjagend dichtbij. Zo bijna aanraakbaar werd het roze, dat de tweede plaats zeker in de eerste emoties nauwelijks kon worden gewaardeerd. Pannenkoek „Dit verschil is zo klein dat je nu vooral iets hebt van: shit", sipte ploegleider Jan Boven. „Natuur lijk, Dumoulin is ook geen pan nenkoek. Maar wij fietsen in geel en zwart, dus balen we." „Sportief is dit zeker heel knap, maar dat is me te rationeel, nu. De ze situatie is natuurlijk vrij shit", sprak ook collega Addy Engels, met vochtige ogen onder een gro te zwarte zonnebril. Vorig seizoen vierde Engels in dienst van Giant- Alpecin nog prachtige successen in de Ronde van Spanje met Dumoulin. Nu was het diezelfde renner die de ro ze droom van zijn nieuwe werkge ver met een miniem verschil trans formeerde tot een roze kater. „Een zucht, groter is het ver schil tussen winst en verlies niet. En daar kun je helemaal niks mee", aldus Engels. „Het is Tom van harte gegund, hoor. Maar van mij had hij ons met tien seconden verschil mogen kloppen. Voor het gevoel is dat beter. Want dit wil je niet." 'Zo ziet het verschil van 1 honderdste van een seconde er dus uit' Als een sportief verliezer bracht teambaas Plugge een bus verder uiteindelijk toch zijn felicitaties over, maar daar werd hem alleen maar pijnlijker duidelijk wat hij voor succes door zijn neus ge boord zag. Plugge: „Ik gun het Tom super. En ik gun het zijn team ook na alle ellende die ze hebben gehad met dat trainingson geval in het voorjaar. Maar ja, nu eigenlijk effe niet..." De enige die nog wel kon la chen bij Lotto-Jumbo? Primoz Roglic zelf. Een paar jaar terug sprong hij nog verdienstelijk op ski's van de grote schans. Nauwe lijks volledig getransformeerd tot wielrenner pakte hij bij zijn Gi ro-debuut zomaar bijna het roze. „Daar had ik in mijn stoutste dro men niet aan durven denken", bekende de 26-jarige Sloveen in heerlijk fout steenkolenengels. „Natuurlijk, ook ik had liever zelf het roze aangetrokken, maar ook met dit resultaat ben ik very hap- py" WIELRENNEN KIJKEN VANUIT VOELTBALBUS ZATERDAG 7 MEI 2016 APELDOORN. In een wel heel speciale bus werden de relaties van Lotto-Jum bo ontvangen bij de start van de Giro d'ltalia. Tegenover de teambus waarin Steven Kruijswijk en zijn ploeggenoten zich omkleedden, werden de gasten voorzien van een natje en een droogje in de spelersbus van PSV. Morgen is de rode PSV-bus weer te bewonderen bij het stadion van PEC Zwolle, foto AD door Arjan Schouten Richard Plugge baas Lotto-Jumbo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57