'9 mei blijft voor GÓ Winst in de tijdrit en een eerste plaats voor Tom Dumoulin. „Het wordt nu alleen maar mooier." 4 SPORT GIRO D'ITALIA APELDOORN. Koning Wil lem-Alexander heeft zijn zenu wen niet meer in bedwang. Als blijkt dat Fabian Cancellara een verloren tijdrit rijdt, wil hij naar Tom Dumoulin toe. De koning wil al feliciteren, maar ho ho. De aanstaande rozetruidrager maant de majesteit tot rust, neemt een slokje uit zijn blikje en kijkt weer om naar de televisie voor hem. Pas als de laatste gestarte renner Michael Hepburn binnen is, volgt een koninklijke highfïve. Tien maanden nadat zijn Gro te Gele Tourplan in Utrecht door acht tellen achterstand in duigen viel, lukt het bij de Giro-start in eigen land wel. Dumoulin: „In wielrennen gaat het meestal niet zoals je gepland hebt. Nu wel. Ik heb dit jaar een paar keer ongeluk gehad in tijdritten. Nu heb ik heel, heel veel geluk gehad, want tweehonderdsten is echt niets. Deze keer zat ik aan goede kant. Maar hoe, dat doet er eigenlijk al lemaal niet toe, want ik heb ge wonnen." Opnieuw Opnieuw, na zes dagen in de ro de trui tijdens de Vuelta afgelo pen zomer, tekent Dumoulin voor een historisch wielermo- ment. Nu nog grootser, met tien duizenden mensen langs de weg en honderdduizenden mensen voor de buis als getuige. „Deze beelden zie je over twintig jaar nog terug", zegt Giant-ploegma- nager Iwan Spekenbrink. Dumoulin is de zevende Ne derlander die een roze trui omge hangen krijgt. Slechts drie landge noten (Zoetemelk, Janssen en Breukink) wisten in een tijdsbestek van een jaar in twee grote ronden de leiderstrui te dra gen. Sinds de Gi ro-start in Apel doorn zijn het er vier. „Het rood van de Vuel ta en het ro ze van de Giro, ik ga ze niet ver- gelijken", zegt Dumou lin. „Maar dit is een van de mooiste truien in het wielrennen. Een met de meeste geschiedenis. Ik ben niet opgegroeid met wiel rennen en wist veel van de ge schiedenis niet, maar door de ja ren heb ik veel geleerd. Kijk al leen maar naar de namen die de ze trui gedragen hebben." Het maakt Dumoulin tot de beste Nederlandse ronderenner van dit moment. Een nationale wielerknuffelbeer, al heeft hij een haat-liefde verhouding met die status. Liever dan op de foto met fans, zit hij met zijn ploegma- 'In het wielrennen gaat het meestal niet zoals je gepland hebt. Nu wel' ten in het hotel of beschermd in het peloton op de fiets. Op de och tend van de tijdrit valt hij onge wild toch ten prooi aan handteke ningenjager. Hij is op de weg terug na de verkenning als de spoorwegover gang voor zijn neus dichtgaat. Van een roze trui is dan nog geen sprake, maar een mooiere kans op een krabbel van of een selfie met Dumoulin is er niet. Trainer Helmantel: „Van alle kanten kwa men mensen op hem af. Dan zie je dus wat er vandaag de dag gebeurt met Tom." Voor deze tijdrit zondert Du moulin zich meer dan ooit af. Na de verkenning duikt hij de ploegbus in. Zijn vriendin, zus en moeder mogen even naar binnen. Voor de rest doodt Dumou lin de tijd met zijn ploeggeno ten en volgt de tijdrit op te levisie. Alleen als koning Wil- lem-Alexander komt buurt, stapt hij even naar buiten. „De koning vertelde dat hij achter me zou rijden. Hij had maar ne gen minuten in zijn schema inge ruimd. Ik zei nog: dat wordt heel moeilijk." Druk, aandacht. Dumoulin ver afschuwt het, maar zoekt het ook op erkent hij ruiterlijk. Dat de Gi ro in eigen land startte, was juist reden om nog eens als topfavo riet van het startpodium te rol len. „Er was veel druk, maar als sportman is dat ook de adrenali ne die je opzoekt. Dat is juist ook het mooie. Op dat moment is het misschien niet het beste gevoel. Je bent zenuwachtig en er is druk omdat het nu moet gebeuren. Maar aan het einde is dat het alle maal waard. Als het lukt, dat zijn dit de momenten die je zult her inneren als de mooiste." Roze zee Trainer Helmantel kijkt al uit naar het komende Giro-weekein de in Nederland. „Ik verwacht dat wij door een roze zee zullen rijden en dat het op sommige mo menten zal voelen als een parade. Ik verwacht een koers met een mooie kopgroep en dan gaan wij op kop rijden en genieten van de aanmoedigingen. Halverwege la ten we het aan de mannen van Greipel en Kittel om er een sprint van te maken." Oud-ploeggenoot Kittel, op elf tellen achterstand in de tijdrit, is op het eerste gezicht de grootste bedreiger om Dumoulin's roze Gi ro-feest in eigen land te versto ren, aangezien ritwinst tien boni ficatieseconden oplevert. Maar wie Dumoulin uit het roze wil rij den voordat hij maandag naar Ita lië vertrekt moet van goeden hui ze komen. „De grote druk ligt nu achter me. Na de finish op het po dium, dat was echt zo cool. Al die mensen die je naam schreeuwen. Ik probeer er zoveel mogelijk van te genieten. De komende dagen zullen alleen maar mooier wor den." Persmedewerker Elke Wey landt wijst naar de wieler- bus van Trek-Segafredo en de afbeelding met de twee w's en het nummer 108. De sticker is klein en net iets groter dan een postzegel. Echter, de sym bolische waarde is reusachtig. „De ploeg zorgde ervoor, ze lieten het zien bij mijn begin bij Trek. Erg mooi." De w's staan voor Wouter Wey landt, haar broer. Het getal 108 was het rugnummer dat hij droeg in de fatale Giro-etappe van 9 mei 2011, waarin hij ernstig ten val kwam en overleed. Elke Weylandt (36) is nu werk zaam voor de wielerploeg, waar haar overleden broer voor sprint te. „Hij was een echte afmaker", zegt ze met een glimlach. Elke Weylandt begeleidt als persoffi cier de 'Trek-mediamomenten'. Het is vijfjaar geleden dat haar geliefde Wouter op heftige wijze uit de tijd geraakte. „Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan mijn broer denk." Het team Trek-Segafredo verblijft de eerste dagen van de Giro, die in Nederland plaatsvin den, te Oosterbeek. Dit jaar is Elke Weylandt voor het eerst niet bij haar gezin op 'Wouters sterf dag'. „Het gaat zwaar worden. 9 mei is een shitdag, dat blijft altijd zo. Ik neem de ruimte om verdrie tig te zijn, om dat toe te laten. 9 mei en zijn geboortedag... Dan ben ik nog bewuster van wat ik mis." Maandag 9 mei 2016 is een rust dag. Ze gaat zich, denkt ze, terug- Historisch, Dumoulin in eigen land in roze trui door Daan Hakkenberg Een dolblije Tom Dumoulin: „Dit is een van de mooiste truien in het wielrennen. Een met de meeste ge schiedenis. Kijk alleen maar naar de namen die deze trui gedragen heb ben." foto ANP Elke Weylandt verloor vijfjaar geleden haar broer Wouter Weylandt tijdens een Giro-etappe, foto Andre de Heus door André Valkeman De Ronde van Italië trekt door Nederland en daarom is Elke Weylandt op de sterfdag van haar broer in Oosterbeek. Die coureur, de sprinter Wouter Weylandt, over leed vijfjaar geleden tijdens een Gi ro-etappe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56