'Mighty' Mike van der Hoorn ORT 3 Ajax mogelijk weer met drie verdedigers in kampioensduel 'Hij heeft nooit zijn kop laten hangen' COLUMN Sjoerd Mossou De bal kwam recht door het midden. Er stonden een paar spelers voor mijn neus, op een meter of twee, want we speelden op een klein veld. Lang verhaal kort: de bal werd on derweg licht getoucheerd, vlak voor me, waardoor hij dusdanig van richting werd veranderd dat-ie pardoes het doel in rolde, precies tussen mijn verschrikte benen door. Pure slapstick. Het zag er niet uit. We speelden op het jaarlijkse jour- nalistentoernooi bij Ajax in de Arena. Ik was keeper zoals meest al, maar bovenal voelde ik me eventjes heel erg Mike van der Hoorn. Ie kent dat wel: je bent precies op het verkeerde moment op de ver keerde plaats en je talent is ontoe reikend om het tij nog te keren. Bukken gaat niet meer. Daar rolt de bal pardoes - exact waar jij 'm niet hebben wil. Mike lacht ons allemaal uit. Al die sceptici. Al die haters. Al die stuurlui Mike van der Hoorn kon dat altijd als geen ander. Een wanhopige sli ding maken, en dan onderweg ontdekken dat er geen weg meer terug is. Je bovenlichaam protes teert nog, maar je benen hebben al besloten. Genadeloos rolt de bal de verkeerd kant op. Of: een rare effectbal voor je voe ten en dan, in blinde paniek, de bal met buitenkant rechts in je ei gen doel harken. Ook een kunst die Van der Hoorn tot in perfectie beheerste: invallen op precies het verkeerde moment. Ging Mike heel dapper en plichtsgetrouw bij zijn mannetje staan, die 'm vervol gens prompt in de kruising kopte. Het leek soms wel voorbestemd. Mike van der Hoorn is geen enorm goede speler, maar zo slecht als de mensen steeds zei den, is hij nu ook weer niet. Ik ben geen cijferfetisjist, maar de pech van Van der Hoorn had sta tistisch gezien iets wonderlijks; haast elk middelmatig balcontact resulteerde automatisch in iets fa taals of iets heel verschrikkelijks. 'Mighty Mike' werd een puur iro nische bijnaam, niet in de laatste plaats in Ajax-kringen. Mike kon er na afloop ook altijd zo prachtig teleurgesteld over ver tellen. Het hoofd iets gebogen. Verwarring in de ogen. Een blik waar ooit een schitterend drieiet- terwoordje voor is verzonnen: sip. Maar kijk nu eens. Mike lacht ons allemaal uit. Al die sceptici. Al die haters. Al die stuurlui. Na de win terstop zo'n beetje alles gespeeld, en dan niet bij Jong Ajax, maar ge woon bij de grote jongens. Een be langrijke goal tegen FC Twente vorige week. Amper een belang wekkend foutje gemaakt. Over Van der Hoorn zouden we in Breda hetzelfde zeggen als over Kenny van der Weg, liefkozend en met gevoel voor understate ment, namelijk: 't is ginnen Becken- bauer. Mike gaat Oranje vermoede lijk nooit meer halen - en een lust voor het oog is het allemaal niet bepaald. Maar hé, dat treft: dat was Ajax als geheel net zo min. Het voetbal zag er maandenlang niet uit, maar ze deden in Amsterdam wat Mike van der Hoorn al jaren doet. Tame lijk onverstoorbaar blijven onder hoon en kritiek. Niet zeuren. Niet gek laten maken. Gewoon stug doorvoetballen. De defensie maakte het verschil bij Ajax dit seizoen; kijk maar naar het aantal tegengoals. 'Migh ty' Mike van der Hoorn had daar een wezenlijk aandeel in, al was het maar omdat hij er toch maar mooi stond, al die weken lang. Dit wordt (weer) de landstitel van Frank de Boer natuurlijk en een beetje van Arek Milik en Davy Klaassen, maar het is mis schien nog wel meer de titel van Mike van der Hoorn. Voorheen een schlemiel, tegenwoordig een winnaar. AMSTERDAM. Trai ner Frank de Boer (foto) overweegt morgen het sys teem van Ajax te wijzigen voor de mogelijke kam pioenswedstrijd van zijn ploeg bij De Graafschap. „Zij spelen met slechts twee aanvallers", weet hij. „We kun nen dus Mitchell Dijks doorschuiven naar het midden veld, maar ook ge woon met vier ver dedigers gaan voet ballen." De Boer be- gen normaal gespro ken de landstitel als De Graafschap wordt verslagen. Het lijkt namelijk onwaarschijnlijk dat PSV bij PEC Zwolle een verschil van zes treffers goedmaakt. De Boer heeft bij zijn spelers benadrukt dat de strijd nog he lemaal open is. „Zo lang het laatste fluit signaal niet heeft ge klonken en we nog geen drie punten hebben, hebben we nog niets." om te praten over Van der Hoorns toekomst. Deze zomer wordt een cruciale. Het contract van de centrale verdediger loopt nog tot de zomer van 2017. In lijn van de clubfilosofie is het dus óf vertrekken óf bijtekenen. „Ook dat is iets wat ik tijdens mijn va kantie goed moet afwegen. Maar het is duidelijk dat dit afgelopen halfjaar naar meer smaakt." De echte beloning en ontla ding moet dus morgen komen. Nu Jaïro Riedewald en Kenny Te- te weer helemaal fit zijn, heeft De Boer achterin plots enorm veel keuze. Maar Van der Hoorn gaat er vanuit dat hij er in de fina le van het jaar ook mag staan. Zo als hij afgelopen maanden wel va ker de voorkeur kreeg als er meer dere opties waren. Sterker, De Boer turnde Joel Veltman zelfs om tot rechtsback om Van der Hoorn te kunnen laten staan. Of die ene keer dat hij na zijn rode kaart uit bij FC Groningen na een weekje schorsing ook 'ge woon' weer in de basis stond. „Dat zijn van die dingen waar je echt veel vertrouwen van krijgt. En ja, dan presteer je beter. Dat doe jij toch ook? Dat doet ieder mens." AMSTERDAM. Ajax-trainer Frank de Boer verklapte eer der dit jaar dat Mike van der Hoorn begin dit seizoen een basis plaats had gekregen als hij de eerste wed strijd niet geschorst was geweest. Hij had tijdens de voorberei ding zoveel indruk gemaakt dat Joël Velt man zijn plek bijna kwijt was. Toch be landde Van der Hoorn weer op het tweede plan. Maar na de winter stop werd de verdedi ger toch nog een ba sisspeler. De Boer: „Ik ben heel blij dat uiteindelijk veel spelers een aan deel hebben gehad in een eventuele ti tel. Van der Hoorn is een speler die nooit zijn kop heeft laten hangen en het ge woon erg goed ge daan heeft." wel reëel naar mijn eigen toe komstperspectief blijven kijken. Zo wilde ik afgelopen winter ver huurd worden. Het kon voor mijn gevoel zo niet langer. Ja, dan is het wel heel bijzonder dat ik morgen hopelijk aan de aftrap sta van de kampioenswedstrijd." Toch nog even over die moeilij ke tijd. „Weet je, dat mensen slecht over je spreken is vooral niet leuk voor je omgeving, voor mijn ouders bijvoorbeeld. Voor hen vond ik het echt niet leuk. Zelf kun je het wel aan, maar dat je naasten moeite hebben met de situatie is veel zwaarder. Op één of andere manier zit dat verant woordelijkheidsgevoel in mijn karkater. Dat is misschien wel de reden dat het nu goed gaat." Sportpsycholoog Ongecompliceerd, dat is hij, vindt Van der Hoorn. Misschien daarom heeft hij nooit zijn heil gezocht bij een sportpsycholoog. „Het lijkt me dan moeilijk om je zelf helemaal bloot te geven. Het is toch iemand die je niet zo goed kent. Liever val ik dan terug op mensen die ik echt vertrouw. Mijn ouders en ook mijn zaak waarnemer Patrick van Diemen." Die laatste heeft vooralsnog geen uitnodiging gehad van Ajax waart geen goede herinneringen aan de laatste keer dat Ajax met drie verde digers startte. Met dank aan twee late treffers ontsnapte zijn ploeg vorige maand tegen FC Utrecht aan een ne derlaag (2-2). Ajax verovert mor- ZATERDAG 7 MEI 2016 verdedigend bewijst hij dus ook aanvallend zijn waarde voor de ploeg van trainer Frank de Boer. foto Pro Shots lacht het laatst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55