De Boer meer dan ooit dicht bij titel van de aankopen' 1 2 SPORT OBrai Mogelijke titel Ajax ook revanche voor 23-jarige verdediger. Ooit verguisd, nu basisspeler. De aankoop. Daar staat hij dan. Grote glimlach op het gezicht voor het sponsorbord. Shirt in zijn handen, daarna een glas champag ne. Een krabbel in drievoud. Maar na de lach in de lens van de fotoca mera begint het pas. Het blijft een apart fenomeen in Amsterdam. Aankopen moeten niet één, maar tien goede wedstrijden spelen. Aankopen mogen geen bal van hun voet laten springen. Aanko pen horen altijd hoeveel ze wel niet hebben gekost. Wat dat betreft is de waar schijnlijk aankomende titel van Ajax, de vijfde van trainer Frank de Boer, meer dan ooit in zijn tijd perk ook 'de titel van de aanko pen'. Natuurlijk: aanvoerder Davy Klaassen is een jongen uit de moe derschoot van de club. Net als de dit jaar doorgebroken verdedigers Kenny Tete en Jaïro Riedewald dat zijn. En Joel Veltman natuur lijk. Toch ook werden Arek Milik (2,8 miljoen euro), Amin Younes (2,5 miljoen) en Nemanja Gudelj (6 miljoen) cruciale spelers in de puzzel die De Boer tijdens het sei zoen in elkaar legde. Mitchell Dijks, jeugdspeler van Ajax, werd teruggekocht van Willem II. En het verhaal achter Riechedly Ba- zoer, op zijn 16de weggekaapt bij PSV, is alom bekend. Je zou de nakende titel daarom ook voor een gedeelte op de reke ning van directeur spelerszaken Mare Overmars kunnen schrijven. Hij kocht Milik nadat zijn eerdere huurperiode toch niet overtui gend was. En Younes, die qua spel type en postuur wordt vergeleken met Overmars? De Duitser kwam geblesseerd binnen en had tijd no dig om te overtuigen. Het senti ment 'hebben we echt geen betere in de jeugd?' werd maanden gele den al uitgewist. Younes is de meest dreigende aanvaller. Over mars zal handenwrijvend naar hem hebben gekeken. Toch blijft de vraag op welke gronden de directeur bijvoorbeeld de compleet geflopte Yaya Sanago huurde. En waar blijft Daley Sink- graven (zie kader), een aankoop van 7 miljoen euro? De middenvel der werd het symbool van de vete tussen de vertrokken opleider Wim Jonk enerzijds en Overmars, Dennis Bergkamp en De Boer an derzijds. Maar uiteindelijk werden ook de eerdere aankopen Mike van der Hoorn en Nick Viergever nog van waarde. Trainer Frank de Boer is nooit bang om jeugdige talenten te laten debuteren, die hebben ook nog altijd voorrang. Maar hij zegt wel: „Je kunt niet zonder aan kopen." Een praktijkvoorbeeld: Toby Al- derweireld vertrok in 2013 naar At- lético Madrid. Veltman stond klaar om hem op te volgen. Toch haalde De Boer Van der Hoorn bij FC Utrecht voor bijna 4 miljoen euro. „Ik zei toen tegen Veltman. Ik ga een dure speler halen, maar dat betekent niet dat jij automa tisch op de bank terecht komt. Veltman won uiteindelijk die slag, maar dit seizoen is ook wel het be wijs dat je een brede selectie no dig hebt. Je wilt én de onderlinge concurrentie optimaal maken én je moet bij schorsingen of blessu res niet alleen afhankelijk zijn van jeugdspelers." Mf&c, oor alle Ajacieden moet het morgen gebeuren. Voor de een zal de titel na winst tegen De Graafschap een compleet nieuwe ervaring wor den, voor de ander een nieuw hoogtepunt in hun carrière. Mike van der Hoorn, ooit verguisd, be leefde het gekste seizoen van alle maal. Hij lacht straks iedereen uit als hij met de schaal in zijn handen staat. Overdreven? Eigenlijk niet, zegt Van der Hoorn. Hij heeft geen zin hypocriet te doen. „Nee, want zo werkt het toch? Als men sen je eerst uitlachen en je pres teert daarna iets, heb je toch het recht om als laatste te lachen? Ik zou liegen als ik zeg dat de kri tiek mij niets heeft gedaan. Zo zit een mens toch niet in elkaar?" Natuurlijk hecht Van der Hoorn er waarde aan om te zeggen dat de titel eerst nog gewonnen moet wonnen. Maar van alle spe lers kan hij straks misschien wel terugkijken op het meest bewo gen seizoen. Van een dreigende bijrol, voor het derde jaar op rij, naar een basisplaats. De schreeuw straks, hopelijk met die schaal in zijn handen, daar zit veel in. „Maar in eerste instantie vreugde hoor. Pure vreugde. Dit zou ook echt mijn titel worden. Twee jaar terug speelde ik nauwe lijks. Dat voelt toch anders." Strandbed Pas later is er ruimte voor brede re reflectie. Op een strandbed in Griekenland of later op Ibiza. Dan speelt hij alles nog eens rus tig af, in de vertrouwde omge ving van zijn familie. Ook de zwa re momenten bij Ajax. Hij werd verguisd, soms. Altijd was er die twijfel of Van der Hoorn wel Ajax-waardig was. Er werd dus zelfs soms om hem gelachen. Maar juist op die momenten dacht hij terug aan zijn tijd bij FC Utrecht, de club waar Ajax hem drie jaar geleden wegplukte, als talentvol speler van Jong Oranje. Toenmalige trainers Jan Wouters en Robby Alflen hiel pen hem. Van de laatste onthield hij een wijze levensles. „Je moet jezelf nooit zielig vinden." Zijn mooiste moment moet dus morgen komen. Maar nu al terugkijkend noemt hij zijn kop bal vorige week tegen FC Twente. De bevrijdende 2-0, precies op het juiste moment. Op internet circuleert een filmpje dat op een meter van de feestvierende spe lers opgenomen is. Oerkreten uit de boezem van het lichaam. Mis schien wel een beslissend doel punt in de kampioensrace. „Emo ties, als het stadion dan massaal je naam zingt. Ja, dat is zalig." Plots lijkt het alsof de fans hem de wereld gunnen. „Dat ge voel heb ik ook wel ja. De afgelo pen jaren waren voor mij soms zwaar, maar ik heb me wel altijd positief opgesteld. Nooit zeuren naar de buitenwereld toe, maar door Daniël Dwarswaard AMSTERDAM. Als Ajax morgen te gen De Graafschap de 34ste kam- pioensschaal pakt, zal de nieuwe hoofdprijs ook de boeken in gaan als 'de titel van de aankopen'. Juist bij de dub met het eeuwige span ningsveld tussen eigen talenten en jongens van buitenaf, speelden met name Nemanja Gudelj, Arek Milik en Amin Younes een promi nente rol. 5 Ajax maakt net als Anderlecht kans op de 34ste landstitel. Vijf teams in Europa hebben nu meer titels op hun palmares: Glasgow Rangers (54), Linfield (51), Celtic (46), Olympiakos (43) en Benfica (34). Mike van der Hoorn is blij na zijn bevrijdende 2-0 tegen FC Twente, in een duel dat Ajax met 4-0 zou winnen. Naast Van der Hoorn door Daniël Dwarswaard V Aankopen Nemanja Gudelj (I) en Amin Younes (r) en aanvoerder Davy Klaassen vieren een treffer van Arek Milik, ook al een aankoop, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54