Levenslang leren en roepingenzondag ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws i monnikenwerk Feestje „Ja, ik denk ook dat het feestje in de Abdij al voorbij is. Maar je kunt het daar even verderop ook vragen aan die meneer met een ketting om zijn hals." foto Dirk-Jan Cjeltema Pinksteren is volgende week voorlopig het laatste hoogtepunt op de kalen der met christelijke feest dagen. Senioren vliegen uit voor vakanties buiten het hoogseizoen, kerkbanken worden daarmee leger en kerkbladen dunner. Het sei zoen van de catechisaties, kringen en bijeenkomsten is ten einde. Voor een enkeling verschijnen er echter al aantrekkelijke horizon ten voor na de zomer: 'Je moet be slist eens schrijven over de cursus CTV in Goes'. CTV staat voor 'Cursus Theolo gische Verdieping'. De cursus be staat al even, de meeste cursisten ook. Het enthousiasme is er niet minder om. „Weet je", fluistert mijn informant bijna samenzweer derig, „het is zo bijzonder om te zien hoe mensen die op leeftijd zijn, nog zo enorm kunnen groeien." Er lijkt mij niets geheim zinnigs aan dat mensen levenslang blijven leren. Hoger onderwijs voor ouderen (hovo) mag zich ook altijd in grote belangstelling ver heugen. Maar deze cursus vraagt wel een investering: Tweeëndertig avonden theorie per seizoen even tueel gevolgd door praktijk. Op het programma staan vakken als Oude Testament, Nieuwe Testa ment, Pastoraat, Diaconaat, Filoso fie, Dogmatiek, Kerkgeschiedenis, Wereldgodsdiensten. In Zeeland draait de cursus beter dan in ande re windstreken. „Ik denk dat het komt door de oecumenische opzet en de enthousiaste docenten." Mijn informant kan het weten, hij is zelf jaren secretaris geweest van de CTV en websitebeheerder, dat nog steeds. Onder de docenten scharen zich bekende Zeeuwen die met beide voeten in het werk zame leven staan zoals Karin van de Broeke, Wim van Goch en wij zen op leeftijd zoals Harrie Buijs- sen en Aarnoud Jobsen. Wie de cursus CTV wel wat lijkt kan zich laten informeren tijdens een voor lichtingsavond in de Vredeskerk in Goes op 7 juli 2016 (19.30 uur). „Zo'n docent als Buijssen vind ik ook zo'n bijzonder mens. Hij is priester, was docent Duits en is ge promoveerd in de filosofie. Hij is nog steeds actief in de parochie Midden-Zeeland en dat terwijl hij inmiddels tweede helft tachtig is." Sommige mensen dromen ervan te sterven in het harnas, maar het lijkt mij een opgave om door te blijven werken boven de tachtig en steeds meer leeftijdgenoten te moeten begraven. Met de in- en uitstroom van priesteropleidingen lijkt het slechter gesteld dan met die bij de cursus CTV. Op 17 april 2016 was het roepingenzondag. Als ik mij 'geroepen' zou voelen, dan kan ik dat als vrouw rustig langs mij heen laten gaan. Maar stel dat ik man zou zijn. Poeh, je zult maar worstelen met een potentiële co ming-out: 'vrienden, familie, ik word priester'. Kijkend naar het materiaal van het Bisdom Breda zie ik een herderlijk schrijven van de Paus. Hij lijkt 't te snappen. Roe ping moet geen eenzaam traject zijn, maar 'een verantwoordelijk heid van de gemeenschap waarin jongeren worden aangemoedigd zich aan God en evangelisatie te wijden'. Misschien ook iets voor na de zomer? ZATERDAG 7 MEI 2016 Kek! f door José Baars Links bij deze column en een overzicht van de kerkdiensten voor komende zon dag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47