'n Dubbeltje in de gasmeter In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Vincent Kroonsberg was compleet zichzelf. Dat was zijn kracht. 'Hij liet mij ook vrij in de dingen die ik deed/ Het verdriet blijft al tijd, maar ik heb nu wel het gevoel dat ik er beter mee kan om gaan. Het onverwach te, opeens was hij er niet meer, dat is niet 'af, vertelt Leo- na Vreugdenhil. Zij verloor haar geliefde Vincent Kroonsberg op een stralende septem berdag in 20t4. Hij keerde nooit meer terug van een bezoekje aan vrienden. Vincent werd slechts 34 jaar. „Het was net zo mooi zonnig als nu", herinnert zij zich haarscherp. „Alles van die dag staat me nog bij. Hoe we 's ochtends wakker werden. Het was zo'n relaxte dag. Allebei vrij. Vincent zou even naar vrienden gaan die net een nieuw huis hadden ge kocht. Ik ben niet meegegaan omdat de kinderen wat onrustig waren. Hij vertrok hier met de auto. Blijkbaar is hij zijn motor gaan ophalen. Dat wist ik niet. Hij stuurde me die middag rond half vier een appje dat hij 'eraan kwam'. Ik heb hem nog geantwoord. Later bleek dat de politie die bericht jes heeft gebruikt om te achterhalen wie hij was." Wat er die fatale dag gebeurde, is nog steeds niet duidelijk voor Leona. „Ik heb samen met zijn zus het spo renonderzoek van de politie bekeken. Hij is door een of andere oorzaak van de weg geraakt en in de berm terecht gekomen. Hij kwam daarna weer op de weg maar is toen waarschijnlijk de controle over zijn motor verloren. Hij is van zijn motor gelanceerd en kwam op een verkeersbord terecht. Ter plekke hebben ze hem gereani meerd en later in de traumahelikop ter nog eens. In het Rotterdamse Eras- musziekenhuis is hij overleden. De inwendige schade was te groot." Ze pakt een foto van haar lief, geze ten op een blauw/witte motor. Met een stralende lach blikt hij in de ca mera. „De motor was zijn tweede lief de. Hij had een echt racemonster. Heerlijk vond hij het om op een mooie dag te gaan rijden. Samen met vrienden van een motorclubje uit Vlissingen. Even wat drinken op de boulevard. Het land in of heen en weer naar België. Die vrijheid, die snelheid. Dat vond hij heerlijk." „Ik heb geen afscheid van hem kunnen nemen. Hij was opeens defi nitief weg." Ze valt even stil. Door de open tuindeuren klinkt een vogel. „Ik mis zijn nabijheid. Even iets met hem delen. Mijn frustraties of juist m'n blijdschap over iets. Hij begreep me. Liet me vrij in wat ik deed. Vin cent was altijd compleet zichzelf. Wat er ook gebeurde. Hij deed wat zijn hart hem in gaf. Hij was ook lief voor mijn zoontjes." Het stel leerde elkaar kennen via een gemeenschappelijke vriendin. Glimlachend: „Misschien had zij dat zo geregeld. Ik heb dat toen niet ge merkt. Het gekke is, ontdekten we la ter. We hadden elkaar al honderddui zend keer eerder tegen kunnen ko men. We bleken veel dezelfde kennis sen te hebben. Vincent heeft lang ge werkt in de Nighttrain in Middel burg. Daar kwam ik vroeger ook. Ik was niet ineens verliefd. Had een pro blematische relatie achter de rug en wilde helemaal niets meer met man nen. Maar hij stuurde berichtjes. Zo is het gegroeid." Het eerste halfjaar na zijn dood stond ik echt uit. Ik was nergens meer. Leeg, moe. Verslagen. Maar ik moest opstaan, de kinderen naar school brengen. Boodschappen doen. Die structuur hield me overeind. Maar die structuur was ook moeilijk. Ik had genoeg aan mezelf, mijn ver driet." Haar blik dwaalt door de woonka- driet, de leegte. Ik kan daar gelukkig ook over praten met Vincents ouders. Dat contact is er nog." „Ik heb in samenspraak met zijn fa milie een monumentje neergezet op de plaats van het ongeluk. Vincent is gecremeerd en ik had behoefte om iets tastbaars te hebben." „Kort na Vincent verloor ik een goede vriend. Hij is zelf uit het leven gestapt. Ik kon dat toen niet aan. Ik begreep het ook niet. Vincent zat zo vol leven, wilde nog zoveel en dat kan allemaal niet meer. Dat iemand er dan zelf voor kiest het leven te ver laten. Dat begreep ik toen echt niet. Ik heb het nu wel geaccepteerd." mer. Die ademt rust en spiritualiteit. Boeddhabeelden, foto's en de woor den Carpe Diem op een wand gekalli grafeerd. „Dat was zijn lijfspreuk. Pluk de dag. In vrijheid. Hij genoot van het leven. Deed waar hij zin in had." „Spiritualiteit heeft me geholpen en kracht gegeven. Dat wil ik verder uitbouwen. Misschien ooit een eigen praktijk. Als de tijd rijp is. Vincent had daar niet zo veel mee, maar we konden er wel over praten. Hij let me daar vrij in. Ik merk dat ik sterker ben geworden. Ik verlies me bijvoor beeld niet meer zo in mijn werk. Ik kon geen nee zeggen. As ik werk, geeft ik me volledig. Maar als ik vrij ben, neem ik nu wat meer afstand. De kinderen en ik staan voorop. Ik ben ook gaan sporten, hardlopen. Bin nenkort loop ik de Jonge Weduwe Run. Tien kilometer. Het is fijn om met anderen je gevoel te delen. Al die vrouwen hebben een geliefde verlo ren. Ze begrijpen je gevoel. Het ver- Vincent Kroonsberg Streektaal Maansen, wat è'k 'n stuitje elee ezweête toe dat de Panama Pa pers wiere uut' ebrocht. Ik stae naemelijk nog net nie in de Quote van de 500 riekste maan sen in ons land, ma ik zitte d'r toch dichte tehenan. Dust ik docht echt: as ik ok in die Papers stae bin ik mien goeie naem wè kwiet in dan 'oor ik netuurlijk ont- slohe bie de PZC. Want 'n colum nist van die krante mot eêmae vrie weze van aole smetten. Ma ge- lokkig wier ik nie genoemd. Waerom ik dat noe docht? Dat za'k uutlaahe. Ik kriehe somtieds 'n bedragje op mien bankrekenien- ge van de BUMA, omdat 'r wï 'n stikje meziek van mien aarhest es- peeld is. 't Is nie vee in je mot 't nog ophee an de belastiengen ok, want die wete bienae aoles van zukke gewone maansen as Endrik. Wulder gae d'r wè 's van ete, ma ik mot glieke zaahe, 't is nie ge- nocht vö 'n restaurant mit 'n ster- re. Te diere Noe zou ik dae toch a nie nae toe gae, want ik vinde 't dae vees te diere vö 'n apje eten. Ik zou bie aal ken 'ap dienke: dae gae wï vuuf eu ro nae binne. Wat aod'ik dae nie vö kunne koape waer of ik langer wat an Gek netuurlijk, ma zö zit ik noe eêmae in mekaore. Ik ao dat vroeher a. Wulder ao- de in de kelder 'n gasmeter in as in de keuken de vlamme kleiner wier gieng moe eêl vlug naer de kelder om 'n dubbeltje in de me ter te doen. Ik most dat ok wè 's doe in dan docht ik: dae gae wï 'n ijsje van 'n dubbeltje. Of: dae gae wï 'n keneêlstok. In je kon 't geld nie in je zak ste- ke, want dan wier dat trek emor- ke, dan gieng 't gas uut. Net zö-as noe vee aarg rieke maansen maar- ke dat ulder oneerlijke zaeken toch bekend g'ore bin. Ze stae vö d'eêle waerelt vö schut, 't Is eêl goed dat aole media de streken van dit soort maansen op de breêveertiene brienge*. Wat dat toch is mit zukke maansen kan ik nie goed behrie- pe. Ze bin a zö rieke in dan wille ze d'r toch nog 'n miljard of'n mil joen bie Ze kenne dienk ik vee menieren om ulder centen buten de belastiengen t'ouwen. Ze zouwe netuurlijk beter kun ne dienke dat ze wè 's 'n dubbel tje bie 'n aor in de meter zouwe kunne douwe. Want noe è'k in 't behin van dit stikje de gek d'r mee estoke, ma 't is toch eihenlijk vreêselijk wat of t'r daehelijks in 't nieuws komt. Vertrouwen 't Journaal op de tillevisie is eêne groöte opsommieng van droevihe zaeken. De Fifa, de polletiek, de vluchteliengen in gae zö ma dü. A je daer aalken dag naer luustert oort 't gasvlammetje van 't ver trouwen in de maansen aolsma kleiner in 't is nie om'oahe te krie- hen mit 'n dubbeltje in de meter. Gelokkig bin d'r ok nog eêl rie ke maansen, die of vee geld an goeie doelen gee. As t'r noe over 'n stuitje naemen bekend gemae- kt ore van de maansen uut de Pa nama Papers motte ze as tehenstel- lieng de naemen van de "goeie rie ken" d'r ma 's neffen zette. Dan kriehe m'n toch wï 'n bitje moed. *op de breeveertiene brienge: be kendmaken ZATERDAG 7 MEI 2016 4Ik mis zijn nabijheid' In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Annemarie Zevenbergen Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801 - 30203, chefnieuws@pzc.nl Vincent Kroonsberg en Leona Vreugdenhil. 25 oktober 1979- 14 september 2014 door Henk Blom Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45