Riviercruises Donau as NIEUWS 3 Steen zegt dat hij homo's wil laten vergassen en retweette een bericht van @DictatorHitler. Joden en homo's moeten het vaker ontgelden bij rappers UTRECHT. Arjan Duijn van het Na tionaal Comité 4 en 5 mei vindt dat Rapper Steen, die behalve het prediken van homohaat ook de ziekte kanker met grote regelmaat in zijn songteksten laat terugke ren, niet op het Utrechtse bevrij dingsfestival had moeten staan. „Het is evident dat dit niet past bij de manier waarop wij over vrij heid denken. We kunnen niet pro actief controleren of alle geboekte bandjes op festivals door de beu gel kunnen, dat zijn er bijna drie honderd. Maar dit gaan we in de evaluatie aan de orde stellen." Rapper Steen, in het dagelijks leven Stijn Kosterman (32) uit Utrecht, liet zich in het verleden meerdere keren ontvallen dat er teveel homo's in de rapscene zit ten. 'Ik bouw nog wel een keer een concentratiekamp om meer dan tweederde van de scene te ver gassen', twitterde Kosterman in 2011. Hij nam daarna, voor zover bekend, nooit afstand van zijn standpunt. Haat prediken Ook de Tweede Kamer is er abso luut niet over te spreken. „Als ie mand strafbare dingen doet, moet je hem ophalen en in de gevange nis stoppen. Niet laten optreden," zegt VVD'er Michiel van Veen. Wat PvdA-Kamerlid Jacques Mo- nasch betreft, is het eergisteren de laatste keer geweest dat er zoiets kon gebeuren. Monasch: „Als organisator moet je het niet in je hoofd halen om zulke mensen uit te nodigen. Zeker niet als je feestje van subsi diegeld wordt betaald en al hele maal niet op Bevrijdingsdag. Mocht de sector het zelf niet goed regelen, dan kunnen we wellicht regels stellen. Maar het uitgangs punt moet bij zulke types altijd zijn: Niet doen!" CDA-parlementariër Madelei ne van Toorenburg vindt het 'mis selijkmakend' wat de rapper eer der heeft gezegd. „Zo iemand heeft niets te zoeken op een Be vrijdingsfestival. Ik snap er niks van dat ze hem podium hebben geboden, terwijl hij haat predikt. In beginsel moeten organisaties zelf goed opletten wie ze binnen halen, maar als subsidieverlener mag je daar ook best kritisch op zijn. We willen geen haat en beta len er never nooit niet aan mee." 'Er kwamen steeds meer rappers met leggings en roze pakjes' D66 in Utrecht gaat de burgemees ter vragen stellen. De gemeente is als subsidieverlener hoofdsponsor van het festival. Festivaldirecteur Dennis Luken is zich ondertussen van geen kwaad bewust. „Dat hij de rapsce ne te gay vindt, is zijn mening, maar die uitspraak is al van best lang geleden. We hebben de keu ze om hem te boeken weloverwo gen genomen. Het was ook een heel positief optreden." Stijn Kosterman zelf vindt alle ophef maar overdreven en zegt he lemaal geen homohater of Hit- Ier-adept te zijn. „In de rapwereld is het gebruikelijk om je hard uit te drukken. Ik ben al een behoor lijk controversiële jongen die over al tegenaan schopt en in dat licht moet je het zien. Er kwamen op een gegeven moment steeds meer rappers met leggings en roze pak jes. Dat past niet bij het imago van harde rappers. Dat heb ik probe ren uit te drukken, meer niet." Kosterman zegt dat zijn tweet over het bouwen van concentratie kampen natuurlijk niet serieus be doeld is. „Ik kan en wil geen con centratiekampen bouwen, dat is te absurd voor woorden. Ik heb dat Hitier-account geretweet om dat ik dat ook te bizar vond. Een account van een man die niet meer leeft: dat kan niet en daarom vond ik het grappig. Het is een har de grap, maar ik doe het op mijn manier." Evert van der Veen van COC Midden-Nederland vindt het 'plaatsen in een context' een slecht excuus. „Dit is overduidelij ke discriminatie, de context is niet belangrijk." Interpretatie Antisemitisme-onderzoeker Guy Muller van het CIDI (Centrum In formatie en Documentatie Israël) vindt de excuses van Kosterman voor zijn schijnbare homohaat 'je reinste onzin'. „Maar als iedereen het er mee eens is dat dit een ver keerde persoon is voor een bevrij dingsfestival, dan moet het comité ervoor zorgen dat dit niet meer kan gebeuren." Rapper Steen is niet van plan zijn uitspraken uit het verleden publiekelijk uit te leggen. „Ik ga de interpretatie door andere men sen van mijn woorden niet weer leggen. Het is zelfs bijna racistisch dat ik homohater genoemd wordt." Steen heeft zijn twitteraccount na alle ophef van gisteren inmid dels afgeschermd. Steen is niet de eerste rapper die commotie veroor zaakt. De Bredase rapper Ismo moest zich vorig jaar zelfs voor de rechter verant woorden voor tek sten waarin hij Jo den en homosek suelen beledigt. In het nummer Een- mans zegt de rap per dat hij 'flik kers' geen hand geeft en dat hij 'die fucking Jo den' nog meer haat dan de nazi's. Ook was er veel te doen om het num mer Bulkt van de Surinaamse rap groep Hakuna Ma- tata Gang. Het COC verzette zich vorig jaar met succes tegen een optreden van die band omdat de rappers het hebben over 'de kogel voor batty boys'. Batty boy is een scheldwoord voor homo. Rapper Kempi ver oorzaakte vooral commotie omdat hij met de politie in aanraking kwam voor mis handeling, drugs- en wapenbezit 1299 De wereld is Kras Riviercruise Compleet verzorgd! 10 dagen al v.a. ZATERDAG 7 MEI 2016 Homohatende rapper is smet op bevrijdingsfeest door Ivar Penris en Edwin van der Aa Steen rapper door Chantal Blommers Cruise met het MS My Story***+ langs alle Donauklassiekers! Bij Kras reist u compleet verzorgd inclusief busreis, twee hotelover nachtingen, alle maaltijden en Nederlands sprekende reisleiding aan boord. Varen over de Donau Vanuit Passau naar o.a. Engelhartszell, Devin, 1 Bratislava, Boedapest, Wenen, Krems en Melk. Boek het excursie- oF Fietspakket bij Vele data met gegarandeerd vertrek! Vertrek: mei t/m oktober Zie: Kras.nl/91049 Donau naar de Zwarte Zee Vanuit Passau naar o.a. Kalocsa, Belgrado, Novi Sad, Boedapest, Bratislava en Melk. InclusieF excursie naar Constanta Passage IJzeren Poort Vertrek: alléén 8 oktober Zie: Kras.nl/91018 10 dagen v.a. 17 dagen v.a. Rapper Stijn 'Steen' Kosterman. foto Bart Jansen/Lumen MS My Story

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3