Op de koffie bij de Van der Vlugts 28 CULTUUR SHOW Weer record musical 'Soldaat' Bij zijn sollicitatie voor tv-presentator wordt hij afgewezen. Zijn tanden zijn te groot. Toch weet Sir David Attenborough het te schoppen tot meester van de natuurfilm. Morgen wordt hij 90 jaar. 'Ze zeiden: doe je best jongen, we zien je rond Kerstmis wel weer' Van der Vlugt Co na men de gelegenheid te baat om een nieuwe term in de programma boekjes te introduceren: de con certvertelling. Een voorstelling waarbij taal en muziek evenredig verantwoordelijk zijn voor het ver tellen van een verhaal. Acteur Bram van der Vlugt neemt het gedeelte 'vertelling' voor zijn rekening, en qua 'con cert' heeft hij zijn kinderen Floris (sax en klarinet) en Hester (viool) en huisvriend Lucas Dols (contra bas en composities) bij zich. In eerste instantie is het alle maal maar wat gezellig. Vader Van der Vlugt babbelt er ontspannen op los. Hij vertelt een niet erg boeiende anekdote over een vakan tie met de kinderen, gooit er zo nu en dan een kindergedichtje doorheen, en met de muziek erbij wanen we ons op de koffie bij de Van der Vlugts. Interessant wordt de voorstel ling pas halverwege, als Van der Vlugt vertelt over zijn eigen jeugd, waarin hij gedurende de oorlogsjaren getuige was van het 'vergeten bombardement' op 3 mei 1945 in de Haagse wijk Be- zuidenhout, waar de kleine Bram opgroeit. In dit gedeelte ontpopt Van der Vlugt zich als vaardig ver teller, in een beeldend en span nend opgebouwd verhaal, waar de taal bovendien prachtig de dia loog met de muziek aangaat. De voorstelling wordt afgewis seld met korte gedichtjes van di verse schrijvers: een dag uit het le ven van een eendagsvlieg, een oes ter met een gesloten karakter, een drievingerige luiaard. Het maakt de avond nodeloos zoet. En waar om openen met zo'n particuliere vakantieanekdote zonder pointe? Misschien om een familiaire sfeer te scheppen? Niet nodig. De Van der Vlugts sluit je zonder al deze omwegen in je hart. Het aantal bezoekers voor de musi cal Soldaat van Oranje passeert maandag 16 mei de grens van twee miljoen. Daarmee wordt de productie in de TheaterHangaar in Katwijk de best bezochte voor stelling ooit in Nederland. Dat re cord stond tot voor kort op naam van The Lion King met 1,8 miljoen bezoekers. Soldaat van Oranje is ook al de langstlopende voorstel ling uit de Nederlandse theaterhis torie. „We proberen het nooit ge woon te gaan vinden en doen er alles aan om de kwaliteit van de voorstelling op het hoogste niveau te houden", aldus producent Fred Boot. ussen de chimpansees staat een filmploeg. De BBC heeft Burgers' Zoo in Arnhem uitgekozen om de apen te filmen. David At- tenborough geeft aanwij zingen. De harige acteurs werken goed mee. Dierentuindirecteur Alex van Hooff kijkt vol trots toe. „Attenborough. De icoon. In óns park." Hij kan er nu, ruim zeven jaar later nog altijd niet over uit. „Als hij binnenwandelt denk je: een doodnormale bejaarde. Maar zodra hij spreekt, blaast hij iedereen weg. Die man is zó kundig. Zó scherp van geest." Sir David Attenborough heeft de na tuur naar miljoenen huiskamers ge bracht. Ruim zestig jaar verkende hij de planeet. De Brit legde daarbij zeker 3,2 miljoen kilometer af. Hij zag meer dier soorten dan wie ook op aarde. Attenbor ough heeft meer dan 140 producties op zijn naam staan. In series als Planet Earth, The Life of Birds, Blue Planet en Frozen Planet duikt hij met de sprookjesachtige Arctische narwallen. Bestudeert hij de berggoril- la's van West-Afrika. Of loopt letterlijk in de voetsporen van dinosauriërs. Meestal verschijnt hij in beeld in een blauw overhemd en een kaki broek. Strak gekapt. Of juist met zijn haren al le kanten op. En altijd met dat bekakte Engelse accent. Als kind wil Attenborough geoloog worden. De hele dag in rotsen hakken. Maar op zijn 9e leest hij een boek over het oerwoud in Maleisië van onderzoe ker Alfred Russel Wallace. Vanaf dat moment is hij wild van de natuur. Na zijn studie geologie en zoölogie in Cambridge solliciteert Attenborough op een functie bij BBC Radio. Hij wordt afgewezen, maar zijn cv wekt in teresse bij de beginnende tv-afdeling. Hij doet een cursus, maar mag in eerste instantie niet in beeld, omdat 'zijn tan den te groot' zouden zijn. Hij produ ceert wel een quiz en een programma over een folk-muziek. Zijn kennis kan hij pas echt kwijt in zijn serie Zoo Quest. Attenborough rent achter een miereneter aan. Waadt in zijn blote bast door een moeras. Wor stelt op z'n Freek Vonks met een baby krokodil. „Ze zeiden: doe je best jon gen, we zien je rond Kerstmis wel weer", zegt Attenborough over de in 1954 opgenomen serie. Hij introduceert kleurentelevisie in Groot-Brittannië in 1967 en brengt als netbaas onder meer Monty Python op de buis. Ondertussen blijft hij films ma ken van rimboe tot poolkap. Dankzij de gentleman die tot zijn enkels in de mod der staat, stromen de miljoen binnen bij de Britse staatsom- roep. „Terwijl natuur films maken eigenlijk vrij goedkoop is. Kikkers vragen niet om een figuranten bonus. De schminkkosten voor ratel slangen zijn vrij laag", grapt de natuur onderzoeker. Hij wint tientallen onderscheidin gen, wordt geridderd, neemt eredoctora ten in ontvangst en er zijn soorten naar hem vernoemd. Daaronder een vleese tende plant Nepenthes attenboroughiï) en een mini-miereneter Zalossus atten boroughiï). Maar hoge bomen vangen veel wind. Attenborough krijgt kritiek dat hij in zijn series uitsluitend de mooie kant van de natuur laat zien. En ook dat zijn series geen oog hebben voor homosek sualiteit in het dierenrijk. Hij filmt hoe twee mannelijke chimpansees elkaar omhelzen. Attenborough noemt het een daad van vriendschap, maar wie zegt dat het geen daad van herenliefde is?, mopperen wetenschappers. Naarmate Attenborough ouder wordt, durft hij zich meer uit te spre ken. Zo noemt hij de inmiddels zeven miljard wereldbewoners 'een plaag voor de aarde'. „Het vinden van vol doende voedsel voor al die hordes men sen vormt net zo'n grote bedreiging als de klimaatverandering. Óf wij roepen de bevolkingsgroei een halt toe. Óf de aarde doet het voor ons", klinkt het in De Staat van de Planeet. „Ik zou dolgraag een serie maken waarin wordt aange toond dat alles in orde is met de we reld. Maar dat kan ik niet." Een verdrietige constatering, stelt dierentuindirecteur Van Hooff, wiens vader Antoon in de jaren '80 het pro gramma ]a, Natuurlijk presenteerde op de Nederlandse televisie. „Wie weet had de wereld er nog wel slechter voor gestaan als de mensen die mooie opna- tuur en het beeld kunnen nog zo goed zijn maar het is Attenborough die met de ideeën komt. Hij bepaalt hoe de se rie wordt. Zijn mensen mogen pas te rugkomen als ze de opnamen hebben die hij wil. Het is een veeleisende man en dat is niet erg. De EO heeft hem be loofd nooit meer aan zijn teksten te sleutelen. Alle dvd's van de gemanipu leerde serie zijn uit de handel geno men." Attenborough heeft naar eigen zeg gen nooit antwoord kunnen vinden op vragen naar zijn favoriete ontdekking, meest bijzondere ervaring of lievelings dier. Al bekent de Engelsman dat het Great Barrier Reef in Australië hoog op zijn lijstje staat. De paradijsvogel heeft een streepje voor, omdat een plaatje daarvan hem als kind heeft gegrepen. De rat haat hij, omdat een keer een exemplaar over zijn gezicht loopt als hij als jonge filmmaker ligt te slapen. Al laat hij zich van zoiets niet van de wijs brengen. „Ik ben achternagezeten door een neushoorn en nogal wat gebeten. Maar als je in de problemen komt is dat meestal je eigen schuld. Het gevaarlijk ste schepsel dat ik kan tegenkomen is een soldaat met een geladen geweer die teveel heeft gedronken en geen woord Engels verstaat." Ook op hoge leeftijd zet Atten borough geen voet op de rem. Hij is weinig in zijn herenhuis in Zuid-Lon- den, waar hij zijn kinderen Robert (die antropoloog is) en Susan (die haar va ders zaken behartigt) opvoedt. Zijn vrouw Jane Elizabeth Ebsworth Óriel, overlijdt in 1997; ze zijn dan 47 jaar ge trouwd. Attenborough filmt in Nieuw- Zeeland als hij het bericht krijgt dat zijn echtgenote een ernstige trombose heeft. Hij vliegt terug naar Londen en krijgt nog net een stevige knijp in zijn hand van haar voordat ze sterft. Op zijn 87e reist hij naar de Amazo ne om een serie te maken over spinnen webben. Maar zijn knieën worden steeds slechter. Hij kruipt ze in 2013 de finitief kapot bij het filmen van een kleine neushoorn. Nu heeft hij twee nieuwe knieën. En hij heeft er net een ballonvaart over de Alpen op zitten. Hij maakte op 3.500 meter hoogte en omringd door drones opnamen voor weer een nieu we documentaire. „Ik klim niet meer in bomen. Dat kunnen mijn benen niet meer aan. „Alleen, waarom zou ik het rustiger aan doen? Ik ben me bewust van mijn hoge leeftijd. Maar zolang ik recht op sta, doe ik waar van ik houd." •T--'" r- K men niet hadden gezien. Als ze niet de verhalen hadden gehoord. Attenbor ough heeft een gigabijdrage geleverd." In Nederland zendt de EO het leeu wendeel van de natuurdocumentaires uit. In 2007 blijkt de christelijke om roep in de serie Het Leven van Zoogdie ren de teksten over de evolutie te heb ben vervangen door de scheppingsleer. Tot woede van evolutiebioloog Hans Roskam van de Universiteit Leiden, die met tientallen collega's in actie komt en Attenborough op de hoogte stelt. „De vertalers liepen met een boog om de waarheid heen", stelt de Leidse we tenschapper. „Bovendien braken ze zo in op de auteursrechten. Attenborough stond perplex. Hij vond het echt heel erg. Zijn werk verdient hoogachting, vind ik. De cameramensen, de appara- RECENSIE VAN DER VLUCT CO door Sander Janssens Van der Vlugt k Co: De Drievingerige Luiaard. Tournee door het land. Info: www.hummelinckstuurman.nl door Cerben van 't Hof David Attenborough aan het werk in 1963. foto BBC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28