Pelikaan ECONOMIE 23 Noordkaap in vogelvlucht Ton Heerts heeft het fundament voor de vernieuwde vakbond gelegd. Hij vertrekt, maar weet zeker: „Je gaat ons vaker horen." TON HEERTS Ton Heerts (49) staat in de schuur achter zijn huis in Apel doorn. „Hier denk ik na en lees ik mijn stukken", zegt hij. De FNV-voorman wijst op de roeitrai- ner voor nog meer denkwerk in deze ruimte, die hij deelt met twee konijntjes. „Huisdieren van de jongens." Net nog zaten we binnen aan de eettafel. Daar viel het gesprek even stil na de vraag hoe de vak bondsvoorzitter die vier tropenja ren vol had gehouden. De schei dend voorman had net beaamd dat hij de bank thuis bepaald niet had versleten. Hem was gevraagd om de grootste vakbond te redden toen splitsing dreigde. Dus zat hij op derde kerstdag 2012 wel aan deze eettafel, maar dan voor een lange dag statuten le zen met de notaris. En er kwam meer bij. Zes weken lang elk week end polderen met kabinet en werkgevers over het sociaal ak koord, begin 2013. Waarop die vraag kwam, over volhouden. Ver baasde blik van deze nuchtere boe renzoon uit Twente. Korte stilte. „Het moest gebeuren." Met hard werken. Net als ieder ander. Punt. Heerts kijkt even op zijn lap top. Ha, de spandoeken zijn klaar! Voor een actie? „Nee, voor FC Twente", glimlacht de voorzitter, die zijn duppie overeind probeert te houden. Dan vlug een belletje met een bewindslid. Hij gebaart om zich heen in dit bescheiden vrijstaande huis in een gewone buurt. „Ik heb hard gewerkt, alles zelf verdiend." Pissig Heel anders dan die belastingont duikers in Panama. Heerts wordt 'even pissig'. „Die stallen geld in een land waar zandpaden de norm zijn. En dan hier klagen als de tram - van ons belastinggeld - te laat is. De sociale strijd blijft voor mensen met weinig kansen." Strijd is een woord dat de vak bondsvoorman voor in de mond heeft. Daarom was het 'in tien mi nuten besloten' toen hij vier jaar geleden werd gevraagd voor de klus om de FNV te vernieuwen. „Ik heb dat rechtvaardigheidsge voel van thuis. En het nam toe bij de marechaussee. Mijn adjudant zei: 'Heb het lef niet om geen vak bondslid te worden'." Nu stopt hij als voorzitter, een halfjaar voor het einde van zijn ter mijn. „Ik kwam voor de fusie van onze bonden, daar kwam het so ciaal akkoord bij. Mijn klus is af. De nieuwe generatie vakbondslei ders die ik wilde, komt. Mijn werk is afspraken op papier zetten. Dat werkelijkheid maken, moet niet aan me blijven hangen." Ondertussen liepen wel ruim 25.000 leden weg. De vertegen woordiging in bedrijven is histo risch laag. Maar Heerts ziet kracht. „De FNV gelooft niet in snel scoren met het tekenen van afspraken. Het rijk sloeg ons. En wij sloegen met acties en stakin gen terug." En, voegt hij er fijntjes aan toe: „Je krijgt ook met weinig mensen resultaat. Als we met tien marechaussees van onze kleine bond op Schiphol dreigden te sta ken, sloegen we een gat in de vei ligheid." Nu de voorzitter toch op stoom is, kijkt hij vooruit. „We zijn acti- vistischer. Je gaat ons met meer ac ties zien op vergaderingen van aandeelhouders, in gemeentera den. We kijken of we met buiten landse bonden kunnen staken als het bedrijf in beide landen zit." De vernieuwing komt dichtbij. De bond bouwt aan invloed in al le regio's. Dit jaar start ze met steun van werkgevers en kabinet de eerste proeven met een 'huis van de arbeid'. Dan komt de eer ste opvang bij werkloosheid, niet van het UWV, maar van de bon den. Het UWV, snuift de voor- 'Mijn klus is af. De nieuwe generatie vakbondsleiders die ik wilde, komt' man, 'was vooral bezig om te voor komen dat je een uitkering kreeg'. „Het moet weer naar 'Wat verve lend dat u zonder werk zit of ar beidsongeschikt wordt'. En dat je niet vernederd wordt door sollici taties te moeten schrijven waar geen antwoord op komt." Straks hanteren 35 regionale ad viescentra van FNV en CNV de menselijke maat. „We kijken naar regionale groei. Samen met zelf standigen en de werkgevers. Met het onderwijs kijken we welk vak manschap in de buurt toekomst heeft, we zoeken omscholing vóór je werkloos bent. Ik sluit regiona le cao's niet uit." Eén cao Een tweede anker dat Heerts in de regio's uitgooide: het toezicht op al die naar gemeenten overge hevelde zorg. „De bond gaat over voorkomen van werkloosheid en opkomen voor zwakkeren. Dat kruist elkaar in de regio. Daar zien we toe op de thuiszorg, de jeugd zorg en schuldhulpverlening. Ik voorzie voor deze taken één cao." Voor dat toezicht zit de bond in een nieuw overleg met de organi satie van gemeenten VNG. Klein lachje: „Dat is wennen. Ondertus sen bezetten we hun gemeente huizen voor betere thuiszorg." In juni gaat zijn vakbeweging zonder hem verder. Heerts is niet het bankzittype. Wat hij gaat doen? „Ik heb nog een klus voor het Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg. Vrij willigerswerk om mijn FC Twente te helpen. En als vrijwilliger wil ik mijn steentje bijdragen aan de PvdA. Die gaat mij aan het hart. Verkiesbaar? Dat gaat nu niet ge beuren. Wat dan? Ik duik wel weer ergens op." Pelikaanbieding al vanaf e299p e569p goede reis 3 Meer info! 088 735 45 25 DE MOOISTE REIS MAAKT U MET PELIKAAN Boek nu www.pelikaanreizen.nl/busreizen ZATERDAG 7 MEI 2016 Geboren: 12 december 1966 in Tubbergen. Werk: Neemt afscheid als voor zitter van de grootste vakbond FNV (Federatie Nederlandse Vak beweging), blijft actief als direc teur Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg (V-fonds). Lid van de Raad van Commissarissen van voetbalclub FC Twente. Privé: Samenwonend in Apel doorn, twee zoons van 9 en 17. Politiek: van 2006 tot 2010 lid Tweede Kamerlid voor de PvdA. 'De FNV slaat vaker terug door Bart van Eldert Kent Sussex 5-daagse busreis eksos Vertrek 24 mei, 5,19&26 jul, 2,9,16&30aug, 13&21 sep, 12,19&26 okt Wonderlijk Wales 18-daagse rondreis ewaos Vertrek 24 mei, 21 jun, 5&19jul, 2,16&30 aug, 13 sep 15-daagse rondreis - ndkis Vertrek 1&15 jun, 13&27 jul, 10&24aug TIP! Geniet nu ook van onze TAXI-service Comfortabel op weg en weer thuis Schitterend Galicië 112-daagse rondreis GAL12 Vertrek 18 mei, 15&29 jun, 20 jul, 10&31 aug, 21 sep, 12 okt Prijzen per persoon op basis van tweepersoonskamer. Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23