Parlement stemt morgen over maatregelen 22 Werkgelegenheid in Verenigde Staten in april flink afgezwakt Boeren boos over hoger tarief verplichte keurkosten NVWA AFM wil snel meer zicht op belastingroutes 'Bonusbeleid VW drastisch veranderen' Om 5 miljard euro los te weken van de internationale geldschieters moet er opnieuw zwaar worden bezuinigd. IMF: zet vaart achter Griekse schuldhulp De banengroei in de VS heeft de afgelopen maand doorgezet, maar in een flink lager tempo dan in maart. Dat blijkt uit een rapport over de arbeidsmarkt dat de Amerikaanse overheid giste ren heeft gepubliceerd. Er kwa men in april per saldo 160.000 banen bij in 's werelds grootste economie. Dat waren er een maand eerder nog 208.000. Eer der was voor maart nog een ba nengroei van 215.000 gemeld. Het jongste banencijfer is ook flink onder de verwachting van economen. Zij rekenden in door snee op een aanwas van 200.000 arbeidsplaatsen. Door de tegen vallende banengroei bleef ook de verwachte daling van de werk loosheid uit. Net als in maart zat vorige maand 5 procent van de Amerikaanse beroepsbevolking zonder werk. Economen hadden gemiddeld gerekend op een da ling naar 4,9 procent. De stijging van het gemiddelde uurloon met 0,3 procent voldeed wel aan de verwachtingen. Het maandelijk se rapport over de arbeidsmarkt is een raadgever waarop de Fede ral Reserve, de Amerikaanse koe pel van centrale banken, zijn mo netaire beleid baseert. Veel boeren zijn boos dat de verplich te vleeskeuringen door de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) opnieuw flink in prijs omhoog zijn ge gaan. Vooral varkens houders zijn verbol gen. De boeren zijn per 1 mei ruim 12 pro cent meer kwijt aan de vleeskeuringen. Sinds 2013 zouden de kosten hiervoor al met meer dan de helft zijn gestegen. Boerenorganisaties LTO en NW heb ben staatssecretaris Martijn van Dam (Economische Za ken) opgeroepen de Nederlandse vermogensbeheer ders moeten in kaart brengen of ze betrokken zijn bij zogeheten offshore-structuren, die belas tingontduiking mogelijk kunnen maken. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) benadrukt dat betrokkenheid bij dit soort con structies de integriteit van bedrij ven en hun bestuurders kan ra ken, en daarmee het vertrouwen in de financiële sector als geheel. Het is volgens de AFM erg be langrijk dat vermogensbeheer ders maatregelen treffen om het risico op geldstromen die niet door de beugel kunnen, beheers baar te maken. Daarbij verwacht de AFM dat partijen in Neder land nagaan of zij - direct of indi rect - banden hebben met bedrij ven of particulieren die in de ge lekte documenten van het Pana mese bedrijf Mossack Fonseca voorkomen. nieuwe tariefsverho gingen terug te draaien. Ze wijzen er op dat in veel andere Europese landen de overheid een aan zienlijk deel van de keuringskosten en controlekosten voor zijn rekening neemt. Als dat in Nederland ook zou gebeuren zou dat boeren op jaarbasis tienduizen den euro's kunnen schelen. Ruim een halfjaar terug beloof de Van Dams voor ganger als verant woordelijk staatsse cretaris, Sharon Dijksma (foto), naar aanleiding van de discussie nog met een overzicht te ko men van de kosten ontwikkeling van de warenautoriteit en de bijbehorende ta rieven. Ook zou Dijksma kijken of die kosten kunnen worden doorbere kend aan de consu ment. „Van beide is tot op heden niets te rechtgekomen", zo betreuren de organi saties LTO en NVV. Het bonusbeleid bij automaker Volkswagen moet radicaal wor den herzien. De activistische in vesteerder Chris Hohn van hed- gefonds TCI eist vanwege het die selschandaal een hervorming van de beloningen die de Duitse automaker uitkeert aan bestuur ders. Dat meldde de Britse zaken krant The Financial Times giste ren. TCI heeft in een brief de di rectie en de raad van commissa rissen verzocht om een hervor ming van het bonusbeleid. Afge lopen jaar ontvingen de bestuur ders in totaal 63,2 miljoen euro aan bonussen. Daartegenover stond een nettoverlies van 1,6 miljard euro, het slechtste resul taat ooit in de geschiedenis van VW. Het concern raakte afgelo pen najaar in opspraak toen aan het licht kwam dat het heeft gesjoemeld met uitstootwaarden van miljoenen dieselauto's. ATHENE. Uit protest tegen nieuwe bezuinigingsmaatregelen legde een deel van het land gisteren het werk neer, al staakte niet ie dereen. Wel gingen alle Griekse overheidsdiensten, zoals het openbaar vervoer, plat. Ziekenhuizen behandelen al leen spoedgevallen. Ook journa listen hebben twee dagen het werk neergelegd. Kranten komen niet uit en op tv zijn films en do cumentaires te zien in plaats van nieuwsprogramma's. Advocaten zijn al maanden in staking, waar door alleen zeer urgente rechtsza ken plaats kunnen vinden. De vakbonden protesteren zo tegen nieuwe bezuinigingsmaat regelen waarover het parlement morgenavond stemt. De hoogste pensioenen moeten opnieuw in leveren, de belastingen en sociale premies gaan weer omhoog, al zegt de regering van premier Alexis Tsipras de lage inkomens te ontzien. De bezuinigingen zijn nodig om 5 miljard euro aan noodleningen los te peuteren bij de internationale geldschieters. Toeristen in de Griekse hoofd stad nemen de stakingen voor lief. De Amerikaanse Jennifer (30) en haar vriend Mark (34) hadden op het eiland Mykonos willen zijn, maar staan in plaats daarvan op de kop van de Her- messtraat, zeg maar de Kalver- straat van Athene. De veerboten varen niet, want er is een sta king. Pas dinsdagochtend varen de eerste boten weer uit, weet Mark. „Maar dat is te laat. We vlie gen woensdag alweer terug." Achter de twee staat een leeg toeristentreintje te wachten op passagiers. Het is de enige trein die vandaag wel rijdt in Athene, ook het openbaar vervoer ligt im mers plat. Maar op veel klandizie hoeft de bestuurder niet te reke nen. Zijn bestemming is de Acro polis, en ook die is dicht. De meeste Grieken op straat reageren al net zo gelaten als de twee Amerikaanse toeristen op de zoveelste staking die ze voor hun kiezen krijgen. „O, die sta king? Ach ja, de bussen en zo", zegt Elena (40) terwijl ze een bos je bloemen koopt op de markt in de wijk Kolonaki. „Mijn man is vanmorgen met een collega mee gereden naar het werk. Dat doet hij altijd als de metro niet gaat." Bloemist Markos doet een elas tiek om haar veldboeket. „Wij hebben niet de luxe om te staken meneer. Wij moeten werken voor ons geld." Dat is wellicht de reden dat het overgrote deel van de private sector gewoon werkt, ook al heeft ook hun vakbond opgeroe pen tot een werkonderbreking. Winkels, banken en bedrijven zijn gewoon open. „Wij moeten wel", zegt Iliana (28), medewerk ster in een broodjeszaak. „Ik wil geen ruzie met de baas." Dat is voorstelbaar, in een land waar de economie nog steeds krimpt en één op de vier mensen zonder werk zit. Onder jongeren is dat zelfs bijna het dubbele. De Griek se economische crisis mag onder gesneeuwd zijn door de vluchte lingenproblematiek, verdwenen is ze allerminst. Accountant Kostas (22) heeft wel het werk neergelegd en loopt mee in een kleine demonstratie. „Ik werk vier uur per dag, om mijn studie economie te bekosti gen. Daarmee verdien ik nog geen 300 euro per maand. Dat is toch niks," zegt hij terwijl hij een spandoek vasthoudt. Al die de monstraties hebben tot nu toe bitter weinig uitgehaald; hebben ze nog wel zin? „Natuurlijk", zegt Kostas vastbesloten. „De regering en de EU moeten weten dat dit niet langer kan." WASHINGTON. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) roept de ministers van Financiën van de eurolanden op direct onderhan delingen te beginnen over schuldverlichting voor Grieken land. Dat meldde zakenblad Fi nancial Times gisteren op basis van een brief waarop het de hand heeft weten te leggen. Vo rig jaar kwamen de eurolanden een nieuw hulppakket voor Grie kenland overeen. Het IMF wil daar alleen aan bijdragen als Grie kenland daadwerkelijk geholpen wordt zijn schuld op een houd baar niveau te krijgen. Daarvoor is wat het fonds betreft schulden verlichting een onmisbare stap. Maar met name Duitsland wil nog niet over schuldhulp praten zolang nog met Griekenland on derhandeld wordt over verdere hervormingen en bezuinigingen. In haar brief aan de eurogroep schrijft IMF-topvrouw Christine Lagarde dat de dicussies over de financiële toekomst van Grieken land wat haar betreft wel tegelijk moeten worden gevoerd. De eurogroep komt maandag in Brussel bijeen om verder te pra ten over Griekenland. Daarbij staat ook de houdbaarheid van de Griekse staatsschuld op de agenda. Economie WASHINGTON DEN HAAG AMSTERDAM LONDEN Stakingen leggen Griekenland plat door onze correspondent Thijs Kettenis 25 De economie in Griekenland krimpt nog steeds. Een kwart van de Grieken zit zonder werk. Onder jongeren is dat zelfs bijna het dubbele. In Athene protesteerde een deel van Grieken tegen nieuwe bezuinigingen, foto Aikis Konstantinidis/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22